Na Slovensku nič nového. Zlá aj dobrá správa pre rok 2024

ilustračné foto: Dalito.sk

Prajem nám rok plný zdravia, šťastia, lásky, porozumenia a tých najkrajších medziľudských vzťahov. Prajem nám pokojné dni, týždne, mesiace a celý rok 2024, ktorý keď budeme o rok rekapitulovať si povieme, bol to nádherný rok. A keď to už teda učíme celé generácie, aby počas roka 2024 konečne aj reálne vyhrala múdrosť a dobro nad zlom. Učíme, ale nežijeme.

Prajem nám…

Prajem nám rok plný dní, keď sa nielen budeme vládať postaviť z postele, ale sa dokážeme vôbec zobudiť. My aj naši blízki. Prajem nám dni, keď z práce budeme odchádzať spokojní a tešiť sa domov na blízkych, ktorí sa z nej rovnako vrátia.

Prajem nám nepretržite zažívať ten pocit, keď nás niekto miluje a na svete neostaneme sami. Aby nám nezazvonil mobil, len keď niekto niečo potrebuje, chce na nás zarobiť alebo niekto zomrel. Aby si niekto spomenul aj len tak a správy zmenil za osobné stretnutia. Prajem nám kvalitné medziľudské vzťahy bez ohovárania a závisti len preto, že niekto sa má lepšie. Prajem nám, aby sme všetko, čo sme si naplánovali aj zažili či vyriešili. Aby všetky vypovedané sľuby, aj malé, sa naplnili.

Aby nás lekári nielen včas ošetrili, ale aj zdravotné problémy vyriešili spolu s nami. Želám nám viac ľudskosti, porozumenia a sily. Odvahy viac pomáhať, vypočuť, pochopiť, priať, ale aj odpustiť. Spokojnosti v rodinách, nech sa tam, kde sa máme cítiť najlepšie sa všetko zlé a nepochopené na dobré obráti. Prajem nám schopnosť priznať si chyby a odpustiť aj druhým. Častejšie objať a najlepšie na zlé zabudnúť. Navždy a definitívne.

Medziľudské vzťahy

Prajem nám život, kde nami volení naozaj ľudom slúžia a spoluobčanov, ktorí pochopia, čo je to zodpovednosť za seba. Prajem nám krajinu tolerantnú, múdru aj vzdelanú, kde si staršiu generáciu vážia a mladú počúvajú a podporujú sa navzájom. Krajinu, kde je spravodlivosť samozrejmosťou a múdrosť a výsledky prioritami.

Prajem nám kvalitné medziľudské vzťahy, kde nevládne zloba, ľahostajnosť, nenávisť, klamstvo a závisť aj v rodinách, v zamestnaní, ale aj na „ulici“. Kde jedna skupina ľudí nežije na úkor druhej a naozaj pomáha tým, ktorí sa do vážnych problémov nedostali a nedostanú vlastnou chybou. Prajem nám, aby permanentne naučené a neustále natrčené ruky smerom k našej spoločnej štátnej pokladnici utíchli, a aby konečne začali aj dávať cez pracovitosť. Nech sa “ja ti tak v dobrom závidím” zmení na: Ja ti tak prajem!

Korektné a vyvážené obchodné aj pracovné vzťahy a nadriadených na pravom mieste. Spolupracovníkov, ktorí chcú aj firme zo seba niečo dať, nielen z nej brať.

Opäť budú umierať aj deti

Dobrou správou nielen pre rok 2024 je, že o všetkom napísanom môže rozhodnúť každý z nás. Zlou, že pre lepší život v roku 2024 sa o to bude snažiť menšina. A tak to bude opäť len ďalší rok, v ktorom vďaka nám pocítime aj obrovskú bolesť, nespokojnosť, frustráciu, bezmocnosť a zúfalstvo. A áno, opäť budú aj úplne zbytočne umierať deti, ktoré už nebudú chcieť v našom svete dospelých žiť. Aj tie deti sa rozhodnú odísť zo sveta, lebo dospelí to jednoducho na Slovensku nedávajú.

Je to zlá správa pre Slovensko. Ale mohla by byť aj dobrá. Veď o tom, ako budeme ďalej žiť rozhoduje každý z nás. Je to iba v našich rukách a nastavení. A na tom sa už dá stavať lepšia budúcnosť! Bohužiaľ, bude to opäť slovenské peklo na konci všetkých európskych tabuliek, ktoré sa väčšina bude opäť iba snažiť za každých okolnosti len nejako prežiť. Najlepšie bez toho, aby začala rovno od seba.

Infantilná spoločnosť

Prajem nám, aby v roku 2024 neplatil už názor sociológa Michala Vašečka, že slovenská spoločnosť je infantilná spoločnosť s poddanskou mentalitou. „ Našim národným mentálnym kódom je už veľmi dlho snaha “prežiť za každú cenu.” Ak chceme byť úspešnou spoločnosťou, mali by sme sa pokúsiť tento náš národný vzorec konečne prelomiť a zmeniť ho,“ povedal v rozhovore s Braňom Bobšinským pre Ráno Nahlas (aktuality.sk) sociológ Michal Vašečka.

Nič úprimnejšie už nevymyslím. Nech sa Vám v roku 2024 všetkým darí čo najlepšie a najznesiteľnejšie.

(Ak vás názor autorky zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu

Môže vás zaujať: