Nádherný príbeh o dvoch silných ženách. Škovránkovo tajomstvo

zdroj: Ikar

„Nežný príbeh o láske, vojne, strate a o nových príležitostiach zasadený do prostredia podmanivej Škótskej vysočiny,“ napísal Gill Paul, autor The Second Marriage.

Škovránkovo tajomstvo je pútavý dvojgeneračný román o matkách a dcérach, o láskach a priateľoch, o vojne a živote odohrávajúci sa v čarovnej Škótskej vysočine.
Počas druhej svetovej vojny sa Flora Gordonová zamiluje do syna majiteľa ardtuathovského panstva. O tridsať rokov neskôr prichádza na panstvo Florina dcéra Lexie so svojím dieťaťom a postupne rozpletá klbko záhadných rodinných tajomstiev…

Život na pobreží Škótskej vysočiny plynul pokojne a rutinne, až dokiaľ nezasiahol osud – Loch Ewe sa znenazdania stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva plaviace sa v nebezpečných vodách Severného ľadového oceána. Druhá svetová vojna nemilosrdne zasiahne do života bežných ľudí, no tí neváhajú a poväčšine mladým vojakom pomáhajú, ako vládzu.

Nezaostávajú ani dievčatá, ktoré si urobia vodičský kurz, aby mohli jazdiť na dodávkach a sanitkách. Námorník Alec, syn pána miestneho ardthuathovského sídla, sa zaľúbi do mladučkej hájnikovej dcéry Flory a ona mu city úprimne opätuje. Avšak jeho otec sir Charles sa stavia proti ich láske a navyše si aj vojna vyberá svoju krutú daň…

O niekoľko desiatok rokov neskôr životné okolnosti prinútia Florinu dcéru, speváčku Lexie Gordonovú, odcestovať do dediny pri Loch Ewe, kde strávila celé detstvo. Odišla odtiaľ v sedemnástich plná snov, keď získala štipendium na konzervatóriu v Londýne. Vracia sa s pocitom prehry, životného sklamania a osamelosti, hoci ju sprevádza dcéra Daisy.

Malá dedina, kde každý vie o každom všetko, na ňu spočiatku pôsobí tiesnivo, no postupne zisťuje, že miestni skrývajú o jej rodičoch nejaké tajomstvo. Lexie začne klásť otázky a postupne odhaľuje skladačku trpko-hrejivého príbehu svojich rodičov, dozvedá sa, čo všetko pre ňu obetovala Flora, a uvedomí si, že domov sú predovšetkým ľudia, ktorým na vás záleží.

Už nemá šancu napraviť svoj vzťah s mamou, no môže odpustiť minulosti a otvoriť dvere budúcnosti, ktorá tu, v čarovnom prostredí Škótskej vysočiny, usilovne klope na dvere malého hájnikovho domčeka. Stačí ich odchýliť…

 „Sú mi ako rodina, odjakživa. A čo sa teba týka, iste vieš, že ťa ľúbim už celé roky. A chcem ťa ľúbiť naďalej, po všetky roky, ktoré mi zostávajú. Moja láska k tebe mi v tomto neistom svete pripadá ako jediná istota. Prosím, nech sa deje čokoľvek, nedovoľ, aby nám to môj otec vzal…“

Škovránkovo tajomstvo veľmi citlivo a umne prepája dve časové línie, dva osudy a dve silné ženy. To všetko v prostredí škótskej krajiny, ktorú vie opísať spôsobom, že máte chuť zbaliť si kufor a vypraviť sa tam.
Autorka Fiona Valpy má talent vykresliť postavy spôsobom, aký sa nevída: sú silné, odvážne, bojovné, ale zároveň nežné, ženské a vášnivé. Sú akoby vymodelované, plastické a ožívajú vám pred očami na stránkach knihy.

Fiona Valpy je uznávaná a obľúbená autorka. Napísala osem románov, ktoré boli preložené do vyše dvadsiatich jazykov. Inšpirujú ju príbehy odvážnych žien najmä z obdobia druhej svetovej vojny, miluje Francúzsko, jeho ľudí a dejiny natoľko, že sa tam v roku 2007 presťahovala z Veľkej Británie na sedem rokov. Vďaka dôslednému výskumu sú jej knihy plné detailov, ktoré živo približujú atmosféru, miesto a čas. Autorka žije momentálne v Škótsku, ale pravidelne cestuje do Francúzska za slnkom.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo nám pošlite vašu recenziu na knihu na redakcia@dalito.sk a my vám zašleme knižnú novinku podľa vášho výberu)