Najčastejšie problémy s trávením a ich riešenia

ilustračné foto: Dalito.sk
PR -

Tráviace ťažkosti, ktoré súhrnne označujeme pojmom dyspepsia, sú celkom častou kategóriou zdravotných problémov. Často si za ne môžeme hlavne prejedaním sa, ale negatívny vplyv na trávenie môže mať aj nevhodný životný štýl, psychické problémy, či nadmerné užívanie niektorých liekov (a príčin poznáme viac). Ktoré tráviace ťažkosti sú najčastejšie a čo na ne pomáha?

Tlak v žalúdku

Zrejme najčastejším problémom, čo sa trávenia týka, sú pocity plnosti a tlaku v žalúdku. Môže ich sprevádzať aj nevoľnosť, či pocity na zvracanie, alebo aj návrat zjedeného jedla zo žalúdka späť do pažeráka a úst. Najčastejšími príčinami vtedy sú prejedanie, krátke pauzy medzi jedlami, či zlé kombinácie jedál. Preto pre niektorých ide o problémy späté najmä s vianočnými sviatkami, keďže prejedanie tak akosi „patrí“ k Vianociam rovnako ako živý, či pekný umelý vianočný stromček.

Riešenie je (aspoň teoreticky) jednoduché, neprejedať sa. Samozrejme, stať sa môže, že vám výnimočne „nesadne“ aj inak dobre stráviteľné jedlo. Vtedy sa môžete buď pokúsiť vyvolať zvracanie (nerobiť príliš často), alebo trávenie skúsite podporiť. Na to môžu poslúžiť rôzne čaje, či kvapky s obsahom bylinných extraktov, ale tiež hlt piva, malé množstvo bylinného likéru, či lyžička cukru s francovkou. Pomôcť môžu aj tabletky s obsahom tráviacich enzýmov ak ich máte v tele nedostatok. Pri opakujúcich sa problémoch tohto typu však navštívte lekára, pretože môže ísť jednak o trvalý nedostatok tráviacich enzýmov alebo aj zápal žalúdka.

Pálenie záhy

Medzi časté prejavy problémov s trávením a zažívaním patrí aj pálenie záhy, prípadne doplnené grganím, či bolesťami za hrudnou kosťou. Príčinou býva konzumácia kysnutých potravín, korenených jedál, perlivých minerálok, kávy, (najmä bieleho) vína, či liekov proti bolesti. Spôsobiť ich však môže aj cvičenie bezprostredne po jedle a tieto stavy zhoršuje aj fajčenie.

Akútne zmiernenie týchto príznakov je možné antacídami (pozor na odporúčané dávkovanie), surovými alebo suchými varenými zemiakmi, či zjedením banána. Jednorazovo ak nemáte k dispozícii nič iné, môže pomôcť aj jedlá sóda. Každopádne by ste však s takýmito problémami mali navštíviť gastroenterológa. Ten vás vyšetrí a ak to bude potrebné, bude vám vedieť nastaviť vhodnú dlhodobú liečbu.

Zvracanie

Do tretice tu máme zvracanie. Nemyslíme však zvracanie spôsobené tým, že to na párty preženiete s alkoholom, či napríklad „arómou“ pri odčerpávaní vašej jednokomorovej žumpy. Hovoríme o zvracaní v zmysle poruchy trávenia, ktoré sa pravidelne objavuje po jedle alebo sa vyskytne „jednorazovo“, ale trvá viac než 2 – 3 dni.

V takomto prípade je nutné navštíviť lekára, keďže príčinou môžu byť akútne infekčné choroby, či (menej často, ale predsa) závažnejšie ochorenia ako žalúdočné vredy, nádory, zápaly a pod. Neodkladné vyšetrenie u lekára je tak naozaj nevyhnutné.

Môže vás zaujať: