Napísala knihu o ceste okolo sveta po nákupných centrách 

Dalito.sk/Paríž, nákupné centrum/foto: pixabay.com - Falconp4
TASR -

Motiváciou na napísanie knihy Un Monde en toc pre švajčiarsku spisovateľku Rinny Gremaud bolo zistenie, že centrá miest sa začínajú čoraz väčšmi podobať na seba hocikde na svete.

Rinny Gremaud prezentovala svoju knihu na fakultách Univerzity Komenského a v utorok v Bratislave. Po prezentácii na Fakulte aplikovaných jazykov na Ekonomickej univerzite odcestovala švajčiarska autorka do Prešova a následne ju čakajú v Košiciach.

Prezentácia knihy je jedným z programov Mesiaca frankofónie na Slovensku.

Ako povedala Rinny Gremaud, často cestovala a všimla si, že niektoré ulice v Paríži sa podobajú na ulice v Miláne, tie v Miláne na niektoré ulice v Bratislave a tie zas na ulice v Budapešti.

“Tie ulice sa podobajú na seba preto, lebo sú v nich prakticky rovnaké nákupné centrá. No nie sú to len obchody, ale ide aj o architektúru, ktorá je neraz rovnaká,” uviedla.

23 dní

Po tomto zistení si uvedomila, že sa môže vybrať na cestu okolo sveta bez toho, aby cestovala. Napokon sa ale rozhodla pre cestu okolo sveta. S tým, že chodievala výlučne do nákupných centier.

Cesta trvala 23 dní a počas nej navštívila Edmonton v Kanade, Peking v Číne, Kuala Lumpur v Malajzii, Dubaj a Casablancu v Maroku, teda okolo 38.000 kilometrov.

Zostal smútok

Cieľom bolo precestovať, preskúmať a opísať najväčšie obchodné centrá na svete, ktoré autorka označuje za obrovské miesta konzumu a zábavy.

Z cesty v autorke zostal smútok, že nákupné centrá v zásade nezodpovedajú potrebám ľudí, ale zodpovedajú požiadavke rentability a investíciám. Ide o systémy, ktoré ignorujú vo veľkej miere potreby obyvateľstva, miestna kultúra sa prispôsobuje globalizovanej ponuke namiesto toho, aby sa ponuka prispôsobovala potrebám miestnej kultúry, konštatovala.

Švajčiarska autorka svoju knihu, ktorá vyšla v istom francúzskom vydavateľstve v marci 2018, už prezentovala vo Francúzsku, v Taliansku, vo Švajčiarsku a v pondelok a utorok na Slovensku.

Rinny Gremaud (1977) žije a pracuje v Lausanne. Vzdelaním je ekonómka so špecializáciou na mikroekonómiu (podnikovú ekonómiu). Pomerne dlho pracovala v banke, potom sa preorientovala na školstvo a učila. Neskôr dostala možnosť pracovať v oblasti komunikácie, no čoskoro pochopila, že to nie je pre ňu.

Zaujímalo ju písanie a hľadala prácu v žurnalistike. Istý čas (2007-2015) pracovala pre denník Le Temps, potom bola novinárkou v slobodnom povolaní, od roku 2017 pracuje vo verejnoprávnom rozhlase (Radio Télévision Suisse).

Prezentácia jej knihy Un Monde en toc (Svet z imitovaného zlata) tvorí súčasť programu v rámci Mesiaca frankofónie na Slovensku. Piatykrát za sebou je marec Mesiacom frankofónie. Cieľom je rozšíriť frankofóniu na celom Slovensku: od Bratislavy, cez Nitru, Ružomberok, Banskú Bystricu, Zvolen do Prešova a Košíc. “Podujatia Mesiaca frankofónie sú určené milovníkom filmu, klasickej či popovej hudby, umeleckých výstav, ako aj literatúry, gastronómie a diskusných prednášok,” upozornil Francúzsky inštitút na Slovensku na svojej webovej stránke.