Neočkujú proti chrípke, aby neochoreli, očkujú, aby neumreli, najčastejšie tehotné

Dalito.sk/MUDr. Miroslav Kotek, gynekológ – pôrodník/foto: Accelerate

Kritický chrípkový rok 2009 odhalil, že najrizikovejšou skupinou sú tehotné ženy. Práve tie z rizikových skupín zomierali najčastejšie, spolu s nenarodenými deťmi.

Čo si aj o prípadných odporcoch očkovania v bielych plášťoch myslí a čo im odkázal cez Dalito ich kolega MUDr. Miroslav Kotek, gynekológ – pôrodník? Prinášame dôvody a argumenty na očkovanie tehotných žien, ktoré jasne pomenovala aj Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO). Miroslav Kotek aj o zisteniach hlavného hygienika SR, s ktorými sa na verejnosť neponáhľal.

  • dilema tehotných žien, očkovanie (pred, po a počas) tehotenstva a dojčenia a či vôbec
  • prehľad očkovania budúcich mamičiek tesne pred tehotenstvom
  • aké očkovania by mala budúca mamička mať absolvované
  • druhy očkovania, ktoré môže budúca mamička bez obáv podstúpiť informovanosť matky je vždy na prvom mieste
  • benefity zaočkovanej matky

„Vážme si to, že slovenské očkovanie je u nás špičkové a náš očkovací kalendár je asi najlepší v Európe. Bohužiaľ, pri očkovaní dospelých padáme veľmi hlboko v tabuľkách na dno. A do toho všetkého vpadá očkovanie tehotných žien. Keď to teraz niekto číta, tak si asi povie, že som šialenec, lebo kedysi sa predsa hovorilo, že tehotná žena sa očkovať nesmie! A teraz ideme hovoriť, podľa niekoho, o potenciálnom kontroverznom úkone, že treba očkovať tehotné,“ rozhovorí sa MUDr. Miroslav Kotek, gynekológ – pôrodník, ktorý sa venuje očkovaniu tehotných. Upozornil, že na Slovensku stále máme tehotné ženy, s ktorými sa dá normálne hovoriť o očkovaní. Dokonca sa na očkovanie pýtajú samé.

„Najzraniteľnejšou skupinou sú deti v prvom roku života, lebo ešte nemajú vyvinutý imunitný systém. Napriek tomu, že sa snažíme očkovať čo najskôr a s čo najnižším počtom očkovacích látok, nikdy nevieme dokonalo pokryť vývoj v prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa. A práve očkovanie tehotných dáva na to priestor, že keď zaočkujete to čo treba, to znamená , že imunizujete, teda vytvoríte protilátky nielen u matky, tak placentou prejdú aj k bábätku a vlastne z materských protilátok je to bábätko chránené prvých pár mesiacov života, až kým ono samo nie je očkované,“ vysvetľuje odborník, ktorý upozorňuje, že očkovanie nenahrádza očkovanie novorodencov, ale je vhodných doplnkom práve na preklenutie obdobia, kým začneme bábätko očkovať.

„Mnohé inteligentné krajiny sa pustili touto cestou ak potrebovali znižovať chorobnosť alebo úmrtnosť. Takže toto je princíp očkovania tehotných žien,“ doplnil Miroslav Kotek s dlhoročnou praxou. Očkovanie je podľa širokej odbornej verejnosti stimulácia imunitného systému .

„Keď sme sa všetci narodili, mali sme 50% génov od svojej matky, ktoré telo toleruje a 50% génov od otca, ktoré sú však pre matku cudzie. Takže matka v tehotnosti musí vytvoriť také podmienky, že bude u seba tolerovať cudzie bielkoviny. Vo svojej prapodstate, tehotnosť je imunosupresia, kedy sa znižuje obrana proti vírusom, parazitom a iným patogénom a akcentuje sa zvýšená tvorba protilátok. Je to vlastne takí ochranný systém. Takže tehotnosť je vedecký a lekársky fantastický fenomén , ktorý umožňuje vírusom a baktériám sa množiť, ale aj nejakým spôsobom škodiť,“ vysvetľuje princíp protilátok pôrodník, ktorý už roky očkuje tehotné ženy a nikdy ešte problém nezaznamenal.

„Všetky vakcíny sú neživé očkovacie látky . Tehotným to trvá asi dva týždne, kým si vytvoria protilátky, ktorých prechod je najskôr pasívny. Ak očkujete okolo 31. a 32. týždňa , tak práve vtedy dostávate najviac protilátok k bábätku. Toto zistili mnohé klinické štúdie. Dokonca po pôrode prechádzajú do materského mlieka, čím ochrana bábätka pretrváva a trvá asi do šiestich mesiacov. Tie protilátky sú však od matky, takže sú nestabilné a časom sa rozpadnú, takže dieťa si musí vytvoriť vlastné protilátky. Očkovanie tehotnej matky, nenahrádza očkovanie detí,“ upozornil s tým, že sú dve očkovania, ktoré odporúčajú robiť práve počas tehotenstva. Očkovanie proti chrípke a očkovanie proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu.

„Hlavne kvôli čiernemu kašľu. Moje tehotné to u mňa vidia v čakárni a ak ich to zaujme, vždy som ochotný sa o tom s nimi porozprávať. Napríklad chrípka. Ak matky prekonajú chrípku počas tehotenstva, vie urobiť ráštep neurálnej trubice. Dokonca, ak matka počas tehotenstva prekonala chrípku, tak ich deti majú 4x vyšší výskyt neoplázií, hlavne lymfatického systému. Štúdie sú hlavne z Austrálie a Nového Zélandu. Ďalej sa zistilo, že ak matky prekonali chrípku, tak deti vzrastovo zaostávali počas vnútromaternicového života alebo sa rodili mŕtve. Deti, ktoré boli chránené tým, že matky boli imunizované, teda počas tehotenstva očkované, tak oveľa dlhšie neochoreli na chrípku. Toto všetko je dokázané!“

Zdroj: Prezentácia Miroslav Kotek, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Očkovať proti chrípke sa začalo v polovicu minulého storočia. V roku 2017 iba v USA zaočkovali cez 54% obyvateľov. „Tam je taká obyčaj, že akonáhle zaočkovanosť klesá pod 50% u tehotných, tak robia vládne kampane na ich očkovanie. Jednoducho vláde na tom záleží. Sú to rokmi vyskúšané vakcíny, ktorých sa už nikto nebojí.”

Zmena pravidiel

Poslednou najväčšou chrípkovou lekciou boli pre ľudstvo roky 2009/2010. Poučenie z chrípkovej sezóny, ktorá bola najzásadnejšia pre zavedenie noviniek bolo najmä presne definovať príznaky chrípky, ktoré sú hlavne bolesť svalov a kĺbov, bez nejakých vysokých teplôt s bolesťou hlavy.

„Odvtedy sa liečba zahajuje na základe príznakov a nie na laboratórnych testov, ktoré bývajú aj nepresné. Tehotná žena musí byť liečená bez ohľadu na to, či bola alebo nebola očkovaná, pretože vakcína má účinnosť asi 60%, čiže neochráni každého. Neočkujeme proti chrípke pre to, aby sme neochoreli, očkujeme pre to, aby sme neumreli.  Zmenilo sa už aj to, že má význam podávanie špecifických antivirotík  aj 48 hodín po začatí príznakov,“ hovorí o najväčších posledných zisteniach, na základe epidémie chrípky, lekár, ktorý s povolením hlavného hygienika SR Jána Mikasa zverejnil jeho kandidátsku prácu, ktorá  nebola dlho zverejnená.

Zomierali najmä tehotné

„Nie preto, že by bola zlá, ale pre to, lebo je bolestivá. V roku 2009-2010 sa totiž na Slovensku diali veci. V tom čase veľa ľudí ochorelo, čo problém ako taký nebol. To bolo v pohode. Z tých ľudí čo ochoreli na chrípku sa 436 však dostalo na JISKY, lebo upadali do kómy, lebo prestávali dýchať a ostávali na respirátoroch. U všetkých potvrdili vírus chrípky, ktorý v tom čase cirkuloval. Novinári vtedy o nej písali ako o vtáčej, prasacej a neviem akej.  Toto sa môže diať každý rok, ak do krajiny príde antigén, voči ktorému tu nie sme odolní a tak sa nevieme brániť. Vedecky je to úžasné, menej úžasné to bolo však v tom, že zo 436 hospitalizovaných ľudí 108 umrelo. Čo bola úmrtnosť populácie 25%. Vtedy platilo odporúčanie WHO, že medzi rizikové skupiny patrili starí a  polymorbídni pacienti, respirační, tehotné a rizikoví pacienti. Z tých 436 bolo 13 žien tehotných a bohužiaľ 6 z nich zomrelo.

Zdroj: Prezentácia Miroslav Kotek, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Úmrtnosť tehotných žien bola teda takmer dvojnásobne vyššia ako priemer inej rizikovej populácie. Toto sa nedialo len u nás.

Zdroj: Prezentácia MK, TK 8.11.2018, podporená Sanofi-aventis Pharma Slovakia

Pandemický rok 2009-2010 bol dobrý na to, že sa dobre zmonitorovalo, čo urobí vírus a čo vakcína. Po miliónoch podaných dávok sa hneď vedelo, že očkované tehotné neumreli nikde! A toto viedlo WHO k rekvalifikácii v roku 2012. Neskôr WHO definitívne zverejnilo, že najrizikovejšou skupinou sú tehotné ženy a preto ich treba očkovať. Potom sú až všetky tie ostatné skupiny. Čiže tehotné ženy sa dostali na piedestál ohrozenia, presne tam, kam patria,“ vysvetlil MUDr. Miroslav Kotek,  gynekológ a pôrodník, ktorý upozornil, že na to reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva SR aj dve poisťovne, VšZP a UNION, ktoré gynekológom a pôrodníkom začali preplácať úkony spojené s očkovaním tehotných.  Dôvod bol jednoduchý a logický, aby tehotné ženy nemuseli poslať na očkovanie medzi chorých pacientov k všeobecnému lekárovi. Dôvera zatiaľ trvá na svojom, nič meniť nebude.

„Všeobecné očkovanie proti chrípke patrí do kompetencie všeobecného lekára pre dospelých, všeobecného lekára pre deti a dorasť, pediatra a pneumológa, preto nie je hradené v gynekologických ambulanciách. Očkovanie sa vykonáva v ambulancii lekára, pričom je v jeho kompetencii manažovať poistencov tak, aby nedochádzali do styku s chorými (podobne ako pri preventívnych prehliadkach, odberoch a pod.),” uviedol pre Dalito PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Odborník upozornil aj na fakt, že podľa výskumov, deti, ktoré sa narodili zaočkovaným matkám, do 12 mesiacov  nechorľaveli, lebo mali protilátky od matky. Ukazuje to materiál, ktorý má už 16 rokov.

Zdravé tehotné sa majú očkovať bez ohľadu na to, v ktorom trimestri sú. Lekár povedal, že sa akurát musí vždy opýtať, či v minulosti matka mala po očkovaní nejakú reakciu. „Samozrejme, ak je veľmi riziková, tak vtedy sa neodporúča očkovať, ale takých žien je naozaj strašne málo,“ povedal gynekológ.

Od posledného zistenia WHO sú vakcíny na Slovensku už plne hradené aj pre tehotné ženy. „Dokonca, v norme existuje riadok, že tehotné ženy majú byť očkované na základe verejných zdrojov, čo dovtedy nebolo.”

Čierny kašeľ

Druhé očkovanie, ktoré odborník odporúča tehotným ženám, je čierny kašeľ. Aj na Slovensku na toto ochorenie dodnes umrú ľudia. V prieme jeden za dva roky.  Vo veľkej Británii, ktorá má približne 80 miliónov obyvateľov zaviedli povinné očkovanie tehotných po tom, čo tam v roku 2012 na čierny kašeľ zomrelo 8 detí.

„Jednoducho čísla nepustia a boli to práve deti v prvom roku života. Očkovať začali jednou vakcínou , odvtedy zaznamenali rapídny pokles a očkujú dodnes. Od dátumu očkovania im neumrelo ani jedno dieťa v tej vekovej skupine, čo znamená, že to očkovanie funguje. Opäť je to prebádaná očkovacia látka. Veď sa vyrába od roku 1980. Tehotné ženy by sa pri tomto ochorení mali očkovať v druhej polke, ideálne okolo 31. týždňa. Na Slovensku odporúčame medzi 28. a 38. týždňom preto, lebo dva týždne sa vytvárajú protilátky, takže každý deň sa počíta. Očkuje sa do ruky a vedľajšie účinky ak sú, tak len lokálne pre matky. Doteraz nezaznamenali žiadne poškodenie dieťaťa,“ povedal lekár.

Povinne aj inteligentne

Tehotné majú povinné očkovanie v siedmych krajinách sveta. V Európe vo Veľkej Británii a Švajčiarsku. Mimo je to v USA, Kanade, Mexiku, na Novom Zélande a v Austrálii.

„Sú to presne tie krajiny, kde majú veľmi dobrú epidemiológiu. Očkovanie tehotných je teda dobrá vec. Mne osobne naozaj záleží na tom, aby ženy, ktoré opúšťajú moju ambulanciu mali vysvetlený  postoj k očkovaniu. Pretože, či sa už u mňa zaočkuje alebo nezaočkuje, mi môže byť jedno, veď to nie je povinné očkovanie a nemôžem byť za to potrestaný.  Ale podstatné je to, že keď žena pôjde so svojim dieťaťom prvý raz na očkovanie v 12. týždni, aby jej bolo jasné, že najlepšia vec, ktorú svojmu dieťaťu môžem dať, je ho dať zaočkovať.  Samozrejme, pacient má právo výberu , ale pacient má právo aj na informáciu a aj odborné usmernenie.  Viete, keby tu bol vírus ebola, všetci si otvoria americké a neviem aké stránky , čo majú robiť prvý, druhý, tretí deň. Čo ale píšu stránky o chrípke alebo čiernom kašli, to nejako akceptovať nechceme. Ale ebola by nás všetkých skutočne trápila a všetci by išli podľa odborných stránok, aké by rovno našli. Pevne verím, že ak sa bude o očkovaní hovoriť a písať pravda, tak tá pravda raz naozaj zvíťazí,“ povedal MUDr. Miroslav Kotek, gynekológ a pôrodník.

Odkaz kolegom

Vie o zopár lekároch, ktorí očkovanie odmietajú ako také. Miroslav Kotek má pre nich odkaz: „Prečo to robia, neviem. Ja som hlavne gynekológ. Ale rád by som im zaslal odkaz, buďme kolegiálni a dôverujme kolegovi, že to, o čom hovorí asi má načítané a naštudované, lebo takto už funguje medicína dlho, lebo rozumieť sa úplne všetkému sa dnes už naozaj nedá. A ak mám nejaké otázky a niečomu nerozumiem, tak sa opýtam. Ale opýtam sa toho, koho si myslím, že o tom niečo aj vie. To je taká nejaká zásada, možno aj medziľudského správania sa.“

Zuzana Krištúfková: „Aby sa vás raz choré dieťa nespýtalo, prečo ste ma nedali zaočkovať, keď ste vedeli o tejto možnosti predísť ochoreniu?”