Neuveríte, čo je pre balkónové kvety v zime najlepšie

foto: Dalito.sk

Aj vy posledné týždne s hrôzou sledujete svoje vzorne zazimované kvety na balkóne, ktoré sa počas nadštandardne teplej zimy už predrali nad čečinu či textíliu a pozerajú na ne z výšky aj desiatich centimetrov? Aj vy sa desíte ochladenia, ktoré ich asi zdevastuje tak, že sa už nebudú vedieť pozviechať? Polievať ich počas teplej zimy alebo nepolievať, lebo meteorológovia ešte sľubujú mrazy? Dajú sa vôbec zmätené rastliny, ktoré si evidentne už v januári myslia, že je apríl ešte nejako zachrániť? Ako to teda dať na balkónoch aj počas zimy sme sa opýtali skúsenej záhradnej expertky Michaly Brabcovej zo Záhradného centra Chládek.  

Milovníci rastlín sa stretávajú aj s názorom, že rastliny sa na zimu zbavujú vody, aby nezamrzli. Je to nezmysel?

Osobne som sa s týmto názorom nikdy nestretla. Naopak, rastliny sa na zimu doslova pripravujú. U listnatých rastlín je to napríklad tak, že zhodia listy. Listy im opadajú práve preto, že na jeseň si vysajú všetky živiny do drevnatej časti a práve strom, ktorý má veľa lístia potrebuje oveľa viac vody aj z toho dôvodu, lebo odparí oveľa viac vody. Strom bez zelených častí toľko vody potom nepotrebuje. Takže pravdou je, že niežeby sa vody zbavovali. Možno niekto myslel skôr na to, že niektoré rastliny potrebujú zahustiť vnútrobunečnú tekutinu. A to z toho dôvodu, že by v bunkách zostávala tekutina, tak by sa mohlo stať, že voda v bunkách zmrzne a tým by sa potrhali. Takže aj toto dokážu rastliny, akoby znížiť bod mrznutia alebo stuhnutia vo vlastných bunkách.

Je teda pravda, že najlepšie pre balkónové kvety a rastliny je, keď ich pred zimou poriadne zalejeme?

Je veľmi dôležité, aby sme rastliny na zimu pripravili tak, že naozaj budú plne zaliate na záhrade aj balkónoch. Je veľmi dôležité, aby rastlina nikdy nezamrzla suchá. Musíme si totiž uvedomiť, že v zime je nedostatok vody, aj keď napadá sneh, je vlhko a podobne. Ak sa sneh netopí, tak je voda pre rastliny stále nedostupná. Rastliny nevedia čerpať vodu zo snehu. Preto je tak dôležité, aby sme všetky rastliny pred zimou poriadne zaliali.

Dá sa na to určiť najvhodnejší čas?

To je naozaj veľmi ťažké, lebo zima prichádza všade inokedy. Vo vyšších polohách bude určite oveľa skôr ako na juhu. Myslím si však, že napríklad taký október by sme mali ešte naozaj veľmi usilovne zalievať, pretože niekedy v novembri sa už bežne stane, že prídu prvé mrazy a sneh. Vtedy už zalievame menej, aj keď pravidelne. Keď však zemina zasa rozmrzne a ešte na ňu aj svieti slniečko, tak zasa vybehneme s krhličkou a kvetinku zalejeme.

Kvety a rastliny chránime pred mrazom čečinou alebo netkanou textíliou. Existuje rada, ako ich polievať aj pri zimnej ochrane?

Máme niekoľko spôsobov. Najlepšie je, aby sme sa krhličkou dostali pod čečinu alebo textíliu. Tento spôsob zalievania osobne preferujem, pretože voda sa dostane priamo na substrát alebo pôdu. Vyvarujeme sa tak tomu, že ak by sme rastlinu zaliali priamo na zimnú ochranu, tak sa môže stať, že voda na nej zmrzne a rastliny by mohla polámať. Ale určite sa dá polievať aj priamo cez zimnú ochranu, ale ja by som si dala záležať na tom, aby sa voda dostalo pod. Ušetríme aj na vode a neohrozíme ani rastlinku.

Často nám pri aj zimnom polievaní pretečie voda až do misiek. Vyliať ju či nevyliať?

Určite vyliať! Každá kvetina predsa potrebuje odtok, inak zhnije. Ak voda zamrzne, roztápa sa dlho. Osobne dávam kvetináče na vyvýšené drievka, aby voda z nich v zime okamžite odtekala. Inak sa stane, že pri vyšších teplotách sa voda v kvetináči bude síce topiť, voda hore síce rozmrzne, ale dole bude odtokový otvor ešte stále primrznutý, takže voda nebude mať kadiaľ odtekať. Spôsobí to to, že rastlinka zhnije. Takže misky určite na zimu preč.  

Ako často polievať kvety na balkónoch počas teplej zimy, keď teplota vystúpi aj nad 10 stupňov Celzia?

Vždy to záleží na rastlinke. Stálozelené, ihličnany, buxusy alebo vianočné stromčeky v kvetináčoch určite zalievať oveľa častejšie, pretože ako sme už hovorili sú zelené, takže plocha, ktorú rastlina neustále vyparuje je oveľa väčšia. Ťažko presne definovať koľko vody taká rastlina potrebuje, ale asi 2-5 l na stromček pri objeme 60-80 cm. Ak bude naozaj teplá zima, akú sme zažili teraz aj 5 dní po sebe a ešte na rastlinku aj svieti slniečko, tak substrát treba naozaj kontrolovať, či je vlhký. Najlepšie je, ak sa nám podarí, aby na rastlinu vôbec nesvietilo teplé zimné slnko. Najhoršia kombinácia je, keď na rastlinu svieti a nemôže si ťahať vodu. Preto sa napríklad aj kvetináče na zimu obaľujú, aby aj neskôr zamŕzali. Keby sme napríklad zalievali ruže, teda rastliny, ktoré listy zhadzujú, tak u nich stačí aj raz za týždeň.  

Naozaj sa kvetom nemôže nič stať ak sú doslova mokré a rovno aj zamrznú?

Keď mrzne a kvetináče sú možno aj premočené, tak to rastlinke naozaj zásadne neprekáža, lebo voda je pre rastlinku aj tak nedostupná. Tam je dôležité jedine to, aby sme kontrolovali, aby im pod tlakom zamrznutej vody nepraskol kvetináč. Ak máme keramickú nádobu najlepšie je, aby bola poglazovaná, aby do pórov nádoby nemohla natiecť voda, pretože práve vtedy praská.

Takže ak vonku dlho mrzne, tak polievať kvety asi nemá žiadny význam…

Je to úplne zbytočné, lebo aj tak vodu neťahajú. Najviac pre ňu urobíme, ak rastlinku premiestnime do tieňa, aby na ňu nesvietilo slniečko. To je naozaj jediné, čo pre rastlinku môžeme urobiť. Ona si pri mrazoch naozaj z pôdy nezoberie vôbec nič. Radšej prikrmujte vtáčiky, lebo v mrazoch rastlinám aj tak nemáte ako pomôcť.  

Zima je však aj tohto roku príliš teplá a už v januári mám v kvetináčoch 10 cm narcisy. Odkryť čečinu preč? Ale čo ak o dva dni začne zasa mrznúť?

Toto sa stáva naozaj veľmi často najmä pri cibuľových rastlinách ako narcisoch, krókusoch, tulipánoch, hyacintoch… Už v týchto dňoch prerastajú zimnú ochranu. Osobne odporúčam ich vtedy „vetrať“. To znamená, keď je nad nulou čečinu či textíliu dať dole, pretože ak budú dostatočne zaliate, nezaparia sa nám. Najmä stálozelené rastliny, ktoré sa práve preto nezakrývajú. Takže určite odporúčam rastlinky vetrať, cez deň ochranu zložím a na noc, ak má mrznúť, tak ich zasa prikryjem.

Kedy nabrať odvahu a zimnú ochranu odstrániť úplne?

Všetko závisí na počasí. Trúfam si ale povedať, že v januári-februári by som ju ešte určite nechala a v marci začala s vetraním. Potom to už všetko záleží od teploty. V apríly už ale žiadnu ochranu určite nepotrebujú. Ak prídu neskoršie mrazy alebo traja zmrznutí (12.5. ), vtedy by som ešte vytiahla textíliu a napučené a zelené rastlinky zase poriadne zaliala a po 15. máji potom všetky odkryla.

Keby sme to mali nejako zhrnúť, aké sú tri základné pravidlá pri kvetoch na balkónoch počas zimy?

  1. Vždy zimujeme rastlinu, ktorá je dostatočne zaliata, najmä stálozelené rasliny, pri ktorých sa v zime môže stať, že ju nebudeme mať šancu poriadne zaliať, lebo bude mrznúť.
  2. Pod kvetináčom nemám misky, aby sa mi nestalo, že rastliny zostanú stáť aj v zamrznutej vode a zhnijú im korienky. Kvetináče vyvýšim.  
  3. Prikrývam rastliny, ktoré sú chúlostivé, nezakrývam vršky tým, ktoré sú stálozelené. Pokiaľ mám možnosť, tak sa snažím všetky rastliny zraziť k sebe aj s kvetináčmi, aby si vytvorili akúsi mikroklímu, aby na ne nefúkalo a umiestnim ich do tieňa.

ZAHRADNÍCKE TIPY

  • Pokiaľ je sneh aj na balkóne, skvelo sa to dá využiť ako voda na polievanie. Však je zdarma, je prírodná, takže je to najlepšia voda, ktorou môžeme kvety polievať. Lopatkou si naberieme sneh z podlahy a nahrnieme sneh do kvetináčov. Určite sa toho nemusíme báť.
  • Platí to aj pre izbové kvetiny. Naberieme sneh do nádoby a necháme ho rozpustiť na izbovú teplotu. Nielenže vodu ušetríme, ale kvetinám doprajeme to najlepšie, čo im v zime môžeme dopriať. Naozaj je to paráda!

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo nám na zverejnenie pošlite vaše záhradné skúsenosti na redakcia@dalito.sk, ktoré vymeníme za knižnú novinku podľa vášho výberu)