Nie je to naša tradícia, ale mohla by byť

Univerzitný obchod FIU v Miami/foto: autorka

Chudák J. A. Komenský, ktorého koncepciu vzdelávania sme nepochopili dodnes. Hlavne, že sme po ňom pomenovali školy. „Hľa, my dospelí, ktorí len seba pokladáme za ľudí, vás [deti] za malé opice, len seba za múdrych, vás za nerozumných, len seba za výrečných, vás za nemluvňatá, sme odkazovaní do vašej školy!“ Nastavili sme síce jeho koncepciu materských a národných škôl, ale absolútne sme nepochopili jeho myšlienku akademického vzdelania, ktorého súčasťou sú aj povinné dva roky cestovania po svete. A tak podľa toho volíme dodnes.

Keď dcéra skončila americkú univerzitu, na jej promóciách sme si od prezidenta univerzity v preplnenej basketbalovej hale vypočuli: „Oblečte si univerzitné tričká, rozleťte sa do sveta, získajte tam skúsenosti a potom sa s nimi vráťte do svojich regiónov, ktoré vaše skúsenosti potrebujú. Šírte dobré meno našej univerzity kdekoľvek na svete!“

Nezabudnuteľný

Na jeho príhovor nikdy nezabudnem. Bolo v ňom všetko, čo predstaviteľ moderného vzdelávania môže mladým ľuďom ponúknuť. Presne toto hlásal aj J. A. Komenský. Aby sa múdri mladí rozcestovali do sveta, aby vedeli porovnávať a tie najlepšie zvyky, myšlienky, skúsenosti, hodnoty… importovali v balíčku skúseností do rodnej krajiny. Inak to jednoducho nejde, lebo malosť zabíja.

Nerozhľadený človek bez skúseností spoza hraníc, aj keby veľmi chcel, nedokáže mať taký nadhľad, myšlienky s porozumením a ani skutočné kritické myslenie, ktoré dokáže posúvať vpred.

Z promócií na americkej univerzite ostali už len fotky a chvalabohu diplom. Odkaz prezidenta univerzity FIU počujem dodnes. Dodnes sú súčasťou našich šatníkov kúsky s logom univerzity, ktoré obliekame pravidelne. A prezident FIU mal naozaj pravdu. Logá na našich šatách spájajú ľudí po celom svete.

Keď tričká spájajú

Je jedno či sme na letisku alebo v obchode. „Vy ste mali niekoho kto študoval v Miami?“ spýtala sa nás mladá žena v športovom oblečení univerzity vo Wisconsine. „Áno, študovala tam dcéra,“ reagovali sme sympatickej mladej žene, ktorá americkú univerzitu vyštudovala vďaka basketbalu. Naša dcéra zasa vďaka plaveckému štipendiu. Navzájom sme si zapriali veľa úspechov, nech nám svet leží pri nohách.

„Prepáčte, vy ste študovali na FIU? Spýtal sa nás mladý muž s asi dvojročnou dcérkou na letisku v Dubaji. „Môžeme sa spýtať čo máte s FIU?“ spýtali sme sa mladých rodičov na dovolenke v Karibiku… „Študoval som tam oceánografu a robil výskum,“ a tak by som mohla pokračovať ďalej.

Nie je to naša tradícia a áno, je silno americká, ale mne sa veľmi páči. Nosiť oblečenie s logom univerzity s hrdosťou. Upozorniť na vlastnú  Alma mater a šíriť jej meno po celom svete. Je neuveriteľné, ako táto americká tradícia spája svet nech ste kdekoľvek. Stačí na to jedno logo univerzity a už nie ste vo svete sami. Vďaka malému logu spoznávate ľudí, ktorí by inak okolo vás prešli bez povšimnutia. Stačí jedno logo a svet je zrazu oveľa ľudskejší.

Kýmkoľvek, kým chceš

Presne ako povedal prezident FIU pred pár rokmi: „Urobili ste všetko preto, aby vám život ležal pri nohách. Veď ste mimoriadni a jedineční, dokázať môžete všetko. Stať sa aj Generálnym tajomníkom OSN. My dospelí sme urobili čo sme mohli, aby sme ti dali čo najkvalitnejšie vzdelanie a zajtra ráno, keď sa zobudíš s diplomom v ruke si najlepšie pripravený na to, aby si tým generálnym tajomníkom OSN mohol byť. A my ti to zo srdca prajeme.“

Nastavenie podpory študentov aj v posledný deň je najmä na amerických univerzitách naozaj silné. Že síce odchádzaš od nás, ale my sme urobili všetko preto, aby si mohol  byť v živote úspešný a raz sa vrátil domov.

Ako v rozhovore pre Dalito.sk povedal Branislav Zlocha: „Najmä na kvalitných amerických školách sa to povie nahlas. Je pravdou, že u nás nie. Možno by to znelo veľkohubo až neprirodzene. Faktom však je, že mnohé ich kvalitné univerzity vychovali nobelistov, prezidentov, svetových lídrov, takže tá škola hovorí aj so svojej vlastnej histórie. Pozor! A zároveň im hovoria, že my ťa potrebujeme, neodchádzaj z regiónu, lebo spoločnosť ťa potrebuje. Toto je veľmi významný fakt, ktorý u nás chýba. Jednoznačný odkaz mladým, že moment, ale my vás potrebujeme tu! My nechceme, aby ste to štúdium potom realizovali v zahraničí! Skúsenosti áno, ale vráť sa domov. Každý rozumný štát si uvedomuje, že mladých ľudí potrebuje.“

Nejako začať

Kým aj zo slovenských univerzít urobíme naozaj svetové, čo keby sme začali aspoň tričkami či iným oblečením s logami? Keď to nejde cez „uvedomelých“ politikov, ktorí chápu, že bez kvalitného školstva to nejde, možno by sme mohli začať aspoň s logami na tričkách. Nie je to síce naša tradícia, ale mohla by byť.  

(Ak vás toto zamyslenie zaujalo, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: