Norge Covid denník: Len spokojní ľudia robia svet krajším

Dalito.sk/Nórsko/foto: LT

Už niekoľko dní padá a padá sneh. Treskúco nemrzne, stále je okolo nuly a len tak príjemné neustále sneží. Rýchlosť áut miestnych sa však množstvom nakydaného snehu nijako nespomaľuje. Dokonca mám pocit, že naopak. To bude asi tými klincovými gumami čo tu používajú. Moje reťaze sú mi tu na dve veci, aj keď teda, tu aj tie obrovitánske traktory odhŕňajú sneh v kopcoch iba s reťazami.

No a medzi nimi na ceste ja s autom, ktoré po ich akosi neodhrnutých cestách, ide tak pomaly, že mám pocit, že ma čoskoro budú pravidelne vyhlasovať ako výstrahu na ceste v miestnom rozhlase. Ja to tu jednoducho rýchlejšie nedávam aj keď si idem oči vyočiť z toho, ako sa mi postupne počas celej jazdy aj po ceste druhej triedy zapínajú lampy pekne podľa senzorov, takže vlastne aj v noci šoférujem ako za bieleho dňa. Ale inak poviem vám, zlatí slovenskí cestári. Teda aspoň neďaleko Osla pri Utoyi.

Do roku 2021 normálne

Žijem už úplne normálne, takmer bez Covid obmedzení, na vírus si vlastne spomeniem, len keď zapnem internet. Ľudí s rúškami vonku nevidíte. Užívam si rodinu a slobodu s pravidlami v meste aj mimo neho.

Po prvý raz som prijala aj pozvanie do domácnosti niekoho iného a posledný deň roku 2020 som prežila v príjemnej spoločnosti „skoro rodiny“ a neuveriteľne šťastných a spokojných detí. Vyjedla všetko čo som vládala a pekne pomaličky odviezla domov všetkých zo Slovenska, ktorí si pripíjali na zabudnutie roka 2020 a na to dobré v roku 2021.

Malé deti rozhodli za nás, spať sa išlo ešte pred polnocou. Takmer sme to vydržali, chýbalo nám už len 20 minút. No, ale nevydalo. Intenzívny návštevný deň a brázdenie po zasneženom okolí si vybralo svoju daň. Odpadli aj mladí aj „starí“.

Poriadne oslavy

Dobre, priznám sa, ja som ani čakať na polnoc nemala chuť. Spomenula som si, ako sme na terase stáli presne pred rokom a priali si všetko možné od výmyslu sveta, popíjali si na všetko na svete, poťahovali si s cigár, búchali ohňostroj  a plánovali úžasný rok 2020. No, po tomto roku už plánovať nič nebudem. Naučil ma naozaj jedno. Konať okamžite. Aj vďaka tomu som dnes v najbezpečnejšej Covid krajine Európy a užívam si takmer normálny život s deťmi. Lebo tak to má byť, tak je to správne a normálne. Urobiť pre svoje šťastie maximum sa dá aj počas pandémie. Stačí sa prestať ľutovať a začať konať aj so všetkými bezpečnostnými opatreniami proti Covid. A zrazu to ide.

Jediné čo pri mne nejde je, staré zažité zo Slovenska, že ako správna babka, odmietam malému dieťaťu, aj keď sa narodilo a vyrastá v Nórsku, dať do saní vo fujavici nanuk. A tak maličká vnučka dostala odo mňa drevený. Účel to splnilo. Je síce pravda, že drevo trošku aj pohryzkala, ale inak sa nesťažovala. Odmietam sa totiž pozerať na vo fujavici sánkujúce sa dieťa s nanukom v ruke. Toto môžu praktizovať keď tu nebudem.

Takže sme vlastne „novoročné polročné oslavy“ vymenili za príjemnú takmer rodinnú sviatočnú večeru, samozrejme šampanské na záver ešte pred 21,00 hod nechýbalo. Všetko bolo tak, ako má byť. Nič sme neznásilňovali, nič už do roku 2021 neplánovali. Spoločne sme si len zaželali, že snáď už v roku 2021 nebude musieť opäť dcéra zrušiť svadbu.

O polnoci ma predsa len zobudil taký ohňostrojový randál, že som až neverila, že sú toho Nóri schopí. No čo vám poviem, také  „rodinné či kamarátske“ ohňostroje som už dávno nevidela. Mala som pocit, že je už deň, tak svietilo nebo. Aj som sa čudovala, že na to vôbec po roku 2020 majú náladu aj preto, že ich nórska premiérka upozornila, že na dovolenku v zahraničí majú zabudnúť aj na veľkonočné sviatky. No, ale tak, viete, Nórom dlhé roky patrila prvá priečka najšťastnejších ľudí na svete, posledné roky trošinku klesli, ale stále patria medzi najšťastnejších. A tak vyzerali aj ich silvestrovské oslavy a ohňostroje. Až na to, že jeden z tých najväčších v doline si niekto urobil asi 8 krokov od môjho auta.

Vďaka tomu som tu objavila aj domácku reštauráciu s nórskou lyžiarskou atmosférou. Určite ju navštívim. Okrem toho, že si k jedlu budem konečne môcť dať aj pohárik piva či vína. Zistila som totiž, že sa nachádzam v okrese, kde je počas pandémie dovolené k jedlu podávať aj alkohol! A to si teda nemôžem nechať ujsť. Opäť si na vlastnej koži vyskúšať miestne nórske pandemické opatrenia, ktoré zjavne fungujú.

Skôr, ako sa to zhorší

Nórsky zdravotný inštitút síce hlási, že sa nič vážne v krajine nedeje, ale aj tak má obavy, lebo sa stav nezlepšuje. A tak už koná dopredu. Preto od zajtra zavádza vláda novú povinnosť na základe odporúčania odborníkov. Povinné testovanie na hraniciach. Ak ho nórski občania, ktorí prichádzajú zo zahraničia odmietnu, môžu ich pokutovať za porušenie zákona o kontrole infekcie. Cudzincov zasa vyhostiť alebo deportovať. Vláde to vytýka opozícia, že to mala urobiť už dávno.

Trend koronovej infekcie v Nórsku mierne stúpa. Nórsky inštitút verejného zdravia (FHI) sa obáva, že by sa to mohlo zhoršiť. “Neklesá to, takže infekčnú situáciu považujeme za nestabilnú, pretože nevidíme pokles, v ktorý sme dúfali aj vďaka opatreniam, “uviedol pre noviny VG Geir Bukholm z FHI.

Inak, nórsky kráľ Harald sa prihovoril všetkým, ktorých zasiahol alebo inak ranil prepad pôdy neďaleko nórskeho letiska pri Oslo v Gjerdrume. Mnoho krajín sa pýta, či krajina nepotrebuje po prepade pôdy, po ktorom je stále 15 nezvestných, vrátane detí, pomôcť. Zamestnanci cirkví opäť štrajkovali za lepšie pracovné podmienky aj posledný deň v roku. Nóri sa naďalej tešia výhodnej dohody s Veľkou Britániou, ktorá vystúpila z EÚ a od 2. januára rušia zákaz letov z tejto krajiny pre zmutovaný Covid-19.

PF 2021

Prajem všetkým slušným a príčetným ľuďom aj na Slovensku, aby raz zažili to, že sa v rebríčku najšťastnejších národov ocitnú na prvých priečkach aj oni. Lebo len šťastní ľudia nešíria nenávisť, frustráciu, závisť a zlobu. Nech sa Vám všetko toto zlé v roku 2021 vyhýba čo najviac. Nech ste zdraví a nech sa vám darí čo najviac podľa vašich predstáv. Lebo len spokojní ľudia vedia robiť svet krajším.

P. S.: 18,48 hod nám na Nový rok vypadla v celej oblasti elektrina. Trvá to už dlho a cítim v kostiach, že to bude bohužiaľ ďalší zaujímavý večer aj noc. V tme bolo vidieť veľké množstvo policajných majákov. V mojom živote sa vždy niečo musí diať…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)