Norge Covid denník: Prvá pizza v roku 2020 v reštaurácii

Dalito.sk/OC Sandvika Storsenter počas pandémie koronavírusu/foto: LT

Nasávam život s covidom ako to len ide. A v Nórsku to evidentne ide. Akoby sa tu s ním už naučili žiť. Však od februára mali času dosť. Aspoň podľa výsledkov riadenia krajiny miestnymi odborníkmi a vládou určite. Celý ten čas nad ním v pomyslenom rebríčku krajín vyhrávajú. Pritom rúška v interiéroch zaviedli len pár týždňov dozadu a momentálne ich predĺžili do 7. januára 2021. Aj včera mali v Oslo len 121 nových prípadov a tak si mesto žije ďalej svojim životom.

Vďaka tomu som si konečne na záver roku 2020 pochutila v reštaurácii na skvelej pizze. Najväčšie obchodné centrum v Škandinávii Sandvika Storsenter bolo plné. Obchody pootvárané akoby vonku a ani dnu žiadny Covid-19 neúradoval. Pri vstupe do obchodného centra pripomínala pandémiu služba, ktorá bezplatne ponúka rúško a dezinfekciu.

Medzi obchodmi som v respirátore chodila iba ja. Za tri hodiny som videla len jednu rodinu s respirátormi 3, dvojku som mala len ja. Ostatní v drvivej väčšine s rúškami, doma šité som videla len výnimočne. Za celé tie hodiny som videla bez rúšok maximálne 30 ľudí a deti. Neviem prečo ich nemali, či sa na nich vzťahuje nejaká výnimka, ale nikto to neriešil. Vôbec nikto si to nevšímal a už vôbec nie, že by ich niekto pre to zastavil, či napomenul.

V obchodoch, ktoré radi navštevujú deti bolo vidieť upozornenie, že tam môže maximálne päť detí naraz, počet zákazníkov si v prevádzkach strážili. Na môj vkus však aj tak boli vlastne plné. Nemala som pocit, že by išlo o nejaké zásadné obmedzenia. Všetci sa oblievali dezinfekciou a naozaj všetci dodržiavali metrové odstupy aj tam, kde by ste si mysleli, že to ani nie je možné.

Kaderníctva a služby bežali na plné obrátky, na voľný termín som mohla zabudnúť. Kaviarne aj reštaurácie plné bez zásadných obmedzení, len každého hosťa usádzali. Pred vstupom ste sa museli zapísať do knihy, uviesť z ktorej oblasti ste a telefónny kontakt. 

Sedeli sme pri uličke, kde sa míňali davy nakupujúcich aj vďaka povianočným výrazným zľavám. Nič nenasvedčovalo tomu, že už aj v Nórsku zachytili britskú mutáciu covidu.

Pochutnávala som si na pizze, prvej v roku 2020 a užívala si život. Myslela som na priateľov, ktorých mám rada a nechala som ich doma v tom nechutnom bordeli. Strašne mi ich je ľúto. Viem, akí sú už z toho všetkého vyčerpaní, znechutení, nešťastní, bezmocní… Radšej im už ani nevolám. Nechcem im na každú otázku odpovedať, som v pohode, užívam si to tu, nič vážne sa nedeje, každá správa o Covid má hlavu aj pätu, jasné vyjadrenia skutočných odborníkov, ktoré rešpektujú aj politici, na všetko sa už pripravili a život eliminovali naozaj len tam, kde museli. Napríklad na divadlo či masáž si tu musím ešte počkať.

Fascinuje ma ich najnovšia zmena, že predsa len teda, ako prvých už neočkujú len najchorľavejších a najstarších, ale teda lekárov v prvej línii. Zatiaľ to bolo naopak. Vždy si pritom spomeniem na to, ako sa na Slovensku nechali ako prví zaočkovať slovenskí politici a ich prisluhovači, vrátane epidemiológov. V Nórsku niečo nevídané. Keď to tu niekomu poviem nechápu to a keďže aj moja slovná zásoba pozná hranice, už mi došli všetky odpovede na otázku „prečo“ a tak radšej o tom už ani nehovorím.

Pizza bola vynikajúca, sviatočná atmosféra v obchodnom centre v príčetnej krajine nezabudnuteľná. Prekvapilo ma, aká je v Nórsku obľúbená silvestrovská pyrotechnika. Nóri si počas Vianoc pripomínajú aj 30 rokov od nástupu kráľovského páru Haralda a Sonji, tretina Nórov ďalej sleduje, odkiaľ je potravina, ktorú plánujú vložiť do úst, naďalej do krajiny prichádzajú ďalšie a ďalšie dávky vakcín a Nórsky zdravotný ústav kritizuje, že ak má jedna vakcína viac ako 5 dávok, prečo by ich nemali využiť na záchranu života, ale vyhodiť.

V prípade, ak je z injekčnej dávky od firmy Pfizer možné dostať viac ako päť dávok, mali by sa použiť všetky, uviedol pre Norway Today Národný inštitút pre verejné zdravie (FHI). “Odporúčame vyskúšať viac ako päť dávok, ak je v jednej ampulke prebytok vakcíny,” uviedla riaditeľka FHI Camilla Stoltenbergová. Inak Nóri sa tešia z dohody s Veľkou Britániou po Brexite. Vraj je lepšia ako s EÚ a EHP.

Dnes však krajinou otriasla obrovská tragédia. Neďaleko letiska pri Oslo sa totiž v obytnej zóne prepadla zem so 14 domami. 12 ľudí je stále nezvestných, medzi nimi aj detičky. Je mi to nesmierne ľúto.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)