Norge Covid denník: V Nórsku je to tak, inak

Dalito.sk/Odložená lyžiarska výbava tri dni pri ceste v Nórsku/foto: LT

Už tri dni sledujem odložený vak pri ceste s plnou lyžiarskou výbavou. Asi 200 metrov od domu ho pod kopcom nechal ležať sused. Parkuje tam, pretože pre sneh sa nevie dostať k domu a evidentne nechce lyže nosiť aj do práce.

Už konečne chápem, prečo vždy, keď sa dcéra vráti na Slovensko a ja jej požičiam auto, prečo ho vždy nájdem odomknuté. V Nórsku je totiž bežné, že si autá nezamykajú. Keď mi ale volala, aby som jej z prístrojovej dosky vybrala eurá z poslednej návštevy rodnej zeme, že auto má pri ceste odomknuté aj ona, mala som dosť. Aj ona si auto necháva bežne odomknuté či tam peniaze, celú peňaženku s dokladmi má alebo nie. Len dom začala po mojej prosbe zamykať. Celkom mi prekážalo ho aj s mojimi vecami mať celé hodiny odomknutý kým sme v meste. Aj tak sa mi smeje, že som v krajine, kde aj vianočné stromčeky či iný tovar pred obchodmi často nechávajú cez noc nezabezpečené len tak vonku.

O naštartovanom aute aj so všetkým nákladom pred škôlkou sa už rozpisovať ani nebudem. Chápem, lebo naposledy, keď som prišla pre vnučku a auto riadne zamkla, za pár minút (dobre, vnučku do tých skafandrov obliekam dlhšie) som mala namrznuté čelné sklo tak, že som ho musela oškrabávať aj z vnútra.

Už aj tú kabelku si bežne nechám na nákupnom vozíku bez dozoru. Cuká ma síce stále, ale na dobré sa zvyká rýchlo. Len tie ceny! Strach a hrôza! Garantujem vám, že v potravinách nad nimi krútia hlavami aj miestni, ktorí na mesačné nákupy radšej vyrazia do susedného Švédska. Vraj sa vracajú s takými preplnenými autami do mrazákov, že aj colníci sa radšej tvária, že neexistujú.

Nie je ľahký život ani tu. Veď do zárobku 100 tisíc eur ročne platia daň 34%, nad 100 tisíc 50% a verte, priemernú hrubú mzdu v Oslo 6500 eur mesačne len tak hoc kto nezarobí. Za pánsky strih u kaderníka však všetci zaplatia takmer 70 eur, cigarety 14 a najdrahšie vlnené dupačky aké som kedy nevedomky kúpila ma stáli 80 eur. Rovnako ako teplé topánky pre ročné dieťa. Alebo za liter nafty zaplatíte aj 1,6 eur. Tak len, ak by mal niekto pocit, že tu ľuďom padajú pečené holuby z neba.

Áno, občas si zanadávam, keď si v treskúcej zime nasadzujem na topánky „mačky“, aby som sa vôbec dostala domov, alebo keď sa tesne pod domom dvakrát musím vrátiť až úplne pod kopec, presne tam, odkiaľ som vystúpila z auta, pretože mi niečo vypadlo z bobov, na ktorých za sebou vlečiem nákup. A samozrejme to po tom ľade letííí až úplne k ceste. Alebo musím naštiepať drevo, aby som poriadne v dome ráno zakúrila, pretože mi primrzla čiapka o sklo v obývačke.

Ale poviem vám, za ten zážitok a spoznávanie paradoxne jednej z najrozvinutejších spoločnosti sveta to stojí! A hlavne, hlavne som so svojimi deťmi, pre ktoré urobím všetko na svete aj proti ich vôli.

Ale som rada, že sa už aj deti dali zaočkovať proti klasickej chrípke. Síce až teraz, lebo prednosť mali zdravotníci a rizikové skupiny, ale už sú zaočkované. Na covidovú vakcínu budú musieť čakať tiež. Lebo v Nórsku ako prvých očkujú rizikové skupiny, až potom zdravotníkov a všetkých ostatných. Nóri sa na vakcínu tešia. Podľa posledného prieskumu 6 z 10 Nórov si už vyberá letnú zahraničnú dovolenku. Nie som síce Nórka, ale ja svoju zaslúženú dovolenku rovnako absolvujem okamžite po zaočkovaní proti Covid.

Hovorí sa, že na Slovensku je to tak. Takže, v Nórsku je to tak, inak. Hlavne, že žijeme!

Nórske aktuality:

1. Nórsky Národný inštitút verejného zdravia (FHI) naďalej ako prvých odmieta očkovať zdravotníkov.Musíme si uvedomiť, že tí, ktorí sú prvými v poradí, sú najstarší. Sú to tí, ktorí riskujú život, ak sa nakazia,“ poznamenal Preben Aavitsland z FHI. Nórsky zdravotný inštitút upozornil, že len malá časť Nórov dostane vakcínu proti korone v Q1 2021.

2. „Naša štúdia ukazuje, že na základných školách je veľmi nízka infekcia medzi deťmi a dospelými,“ uviedla vedúca výskumná pracovníčka a projektová manažérka Brita Askeland Winje z FHI.

3. Napriek koronavírusu, konzervatívna strana premiérky naďalej ostáva najpopulárnejšou stranou. Podľa januárového prieskumu má historicky najvyššiu podporu od merania v roku 2006.

4. Aj v Nórsku odhalili tajné párty, ktoré porušujú pandemické opatrenia.

5. Dvaja ozbrojení muži vykradli reštauráciu take-away a aj tu odhalili “plantáž s konope” a na tkaninu ju zrovna nepestovali…