Poradňa

Nový formulár SP na ošetrovné pre koronavírus

V záujme obmedzenia osobného kontaktu u pediatrov a návštev na svojich pobočkách Sociálna poisťovňa zaviedla zjednodušený spôsob podania žiadosti o ošetrovné v súvislosti s koronavírusom a následným uzatvorením školských zariadení. Netreba chodiť k lekárovi, netreba chodiť do pobočky Sociálnej poisťovne.

Postup je nasledovný:  Žiadosť si možno uplatniť prostredníctvom telefonického kontaktu na príslušnú pobočku (bude spísaná ústna žiadosť s pracovníkom Sociálnej poisťovne) alebo prostredníctvom nového, oddnes platného formulára na webovej stránke www.socpoist.sk. Link na daný formulár je nasledovný:

Žiadosť o ošetrovné pre koronavírus.


„Formulár treba vyplniť a obratom – e-mailom alebo v tlačenej podobe poštou, či vhodením do schránky na pobočke pri vstupe – poslať do pobočky. Ak ide o zamestnanca, žiadosť posiela do pobočky podľa sídla zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistení do pobočky podľa trvalého bydliska.  Sociálna poisťovňa si následne overí, že školské zariadenie konkrétneho dieťaťa do 10 rokov veku je uzavreté a začne konanie o ošetrovné. Rozhodnutie o dávke bude zaslané žiadateľovi poštou,“ upozorňuje riaditeľ odboru komunikácie SP Peter Višváder.

Doplnil, že pri deťoch vo veku nad 10 rokov je potrebné, aby na základe telefonického kontaktu žiadosť o ošetrovné potvrdil aj príslušný pediater a následne ju poslal do pobočky Sociálnej poisťovne. Tá bude spolu s telefonicky podanou žiadosťou alebo vyplneným uvedeným formulárom (poslaným e-mailom, poštou alebo vhodením do schránky pri vstupe do pobočky tlačenej podobe) podnetom na začatie konania o dávku ošetrovné.

„Pri posudzovaní žiadosti o ošetrovné pobočka preskúma aj splnenie ďalších zákonných podmienok na priznanie dávky, najmä existenciou nemocenského poistenia,“ spresnil Peter Višváder.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *