O tom, ako škodíme a ničíme životy iným…

Dalito.sk/Foto: vydavateľstvo Tatran

„So zákonom treba žiť, Kerpen, nie s ním zomrieť. Občas je lepší Žid bez klobúka, než neskôr klobúk bez Žida.“ Pokrútil hlavou. „Človeku by ani nezišlo na um, že sú ešte takéto vážne duše. Dávaj na seba pozor, chlapče! Tento svet nie je pre takých, ako si ty.“

Sociálne drámy, ale aj osudy bežných ľudí v strednej Európe minulého storočia. Nemilosrdne priame príbehy plné ľudskej zloby, krutosti a chamtivosti odhaľujú skryté či neznáme miesta našej spoločnej histórie a my si opäť raz môžeme pomyslieť: toto nám nikto nepovedal!
To je poviedková kniha nadaného maďarského prozaika Gábora T. Szantóa 1945 a iné príbehy.

Ľudské túžby majú veľkú moc – rozširujú hranice každodenných noriem a zvykov, ničia životy alebo prinútia človeka odísť na iný kontinent. Vieme, čo sa dialo v Európe počas druhej svetovej vojny, ale koľkí z nás vedia, čo sa bezprostredne po nej dialo so Židmi, vracajúcimi sa z koncentračných táborov, alebo s vysídlenými Nemcami či Maďarmi, ktorí sa stali obeťou výmeny obyvateľstva, takzvanej repatriácie?

Čo sa stane s tými, ktorí chcú vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Čo sa stane, keď sa človek narodí ako muž, ale chce žiť ako žena, no je to v rozpore s povolaním, ktoré si zvolil? Čo sa stane, keď sa tínedžer zamiluje do svojej učiteľky, tá však zvádza aj jeho najlepšieho kamaráta a hrá s dospievajúcimi mladíkmi nefér hru? Aký bude osud hluchonemého syna jednoduchej dedinskej ženy, ktorého miestne spoločenstvo odsúdilo a vylúčilo, a preto hľadá útechu u zvierat?

1945 a iné príbehy sú poviedky o tom, akí skutočne sme. A ako neraz (možno nevedomky, možno tak trochu zámerne kdesi v kútiku duše) škodíme druhým, ničíme životy iných, snažíme sa ich ovplyvniť a manipulovať nimi.
Holokaust. Zakázaná láska. Vysídľovanie. Spracovanie komplikovanej minulosti. Szántó podáva tieto témy bez nejakých veľkých zvratov; nesnaží sa zbytočne a násilne dramatizovať, nevkladá do toho napätie, spor, vášeň…skôr popisuje ako pozorovateľ. No aj tak vás to baví čítať, ak máte radi históriu, súvislosti a chcete pochopiť rôzne oblasti života.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)