Originálny recept: Mrkvová pomazánka (šalát). Dokonalá aj zdravá

Dalito.sk/Na tejto pomazánke nemôžete nič pokaziť, len si pochutiť/foto: LT

Tento chutný recept vznikol úplnou náhodou. Po Vianociach sme sa postavili na váhu a povedali si dosť! Keďže u nás doma nikto nevyštudoval lekársku fakultu, rozhodli sme sa zveriť do rúk vyštudovaného dietológa.

U praktického lekára sme si nechali urobiť rozbor krvi a navštívili odborníčku, ktorá si výsledky poctivo preštudovala a navrhla riešenie. „Variť vám bude nutričný terapeut, presne podľa vašich výsledkov krvi,“ zaznela úžasná veta v ambulancii, ktorá ma oslobodila od dlhého postávania v kuchyni a ešte aj riadov a nákupov. „Môže byť!“ radostne som zvolala a začala sa ešte viac tešiť zo života. Milujem tieto návštevy v ambulancii po každých Vianociach! A ešte viac nášho nutričného terapeuta!

Tohto roku však plány prekazil koronavírus. Odolávali sme mu všetci dva roky. Až… nám zavolal náš „kuchárik“, že ho nakoniec schytal od dieťaťa. A keďže je zodpovedný ako my, okamžite nám dal vedieť, že aj keď nemajú žiadne príznaky, ospravedlňuje sa, ale minimálne päť dní nám nebude vedieť dodávať stravu.

Zrútil sa mi svet, lebo už po prvých dňoch jeho odbornej kulinárskej zručnosti som sa začala cítiť oveľa lepšie a pohľad na váhu mi každé ráno urobil ešte veselším. Problémom však bolo, že v chladničke sme už mali iba posledné dve porcie. Inak bola totálne prázdna, a keď píšem totálne, tak totálne.

Do obchodu som išla so životným záväzkom, kúpiť IBA to, z čoho by možno navaril aj expert. Chvíľu som síce slintajúca postála pri obaľovaných  rezňoch v trojobale a snažila sa samú seba presvedčiť, že vo verzii bio predsa MUSIA byť zdravé, ale pri pokladni našťastie v košíku chýbali.

A tak vznikol tento recept, ktorý urobíte za desať minút. Veľmi mi pripomína pomazánky, nátierky, či šaláty, ktoré nám nielen na raňajky pripravuje náš rodinný nutričný terapeut.  

SUROVINY

2 veľké mrkvy, 150 g cottage syr, 2 PL bieleho jogurtu, jeden veľký strúčik cesnaku, trochu bylinkovej soli, šťava z ½ citróna, štipka mletého čierneho korenia

POSTUP

Na jemnom strúhadle som nastrúhala očistenú mrkvu, vmiešala pretlačený cesnak a syr. Pridala kopcovité lyžice jogurtu, citrón, štipku korenia a soli. No a to je všetko.

Dobre premiešala a hotovo!

Mrkvovú pomazánku stačí poriadne premiešať/foto: LT

RADA

Ak to s jogurtom preženiete, či s mrkvou, nebojte sa potrebnú konzistenciu vytvoriť zo zvyšku surovín. Prípadne do nátierky nastrúhať ešte tvrdý kozí syr. Nepokazíte tým vôbec nič. Maximálne znásobíte množstvo.

(Ak vás tento recept inšpiroval, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)