Osýpky, naozaj to chcem pochopiť…

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Gimono

Poviem vám, v Prahe to bol poriadny poprask. Veď posledná správa, koncom apríla, o šíriacich sa osýpkach Českou republikou, vôbec neznela dobre a do toho ešte aj informácia z Rakúska.

Pražská nemocnica Motole musela zatvoriť časť nemocnice. Na osýpky tam ochorelo 31 zamestnancov. Do nemocnice museli povolať vojakov. Informovala ČT.

ÚVZ SR evidoval dva prípady osýpok u občanov Slovenskej republiky pracujúcich v Rakúsku. Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení bolo v Rakúsku od začiatku roka do 6. 4. 2018 hlásených 29 prípadov osýpok, z toho 14 vo Viedni. Spolkové ministerstvo práce, sociálnych vecí a zdravia a ochrany spotrebiteľa Rakúska uviedlo, že v oblasti Dolného Rakúska zaznamenali 13 prípadov ochorení na osýpky a tak ďalej.

Všetko nakoniec dobre dopadlo. Opäť som si povedala v najväčšom civilnom lietadle planéty, keď som si spomenula na nelichotivé čísla. Okolo mňa bolo 852 cestujúcich z celého sveta. Pohľadom som si premerala manžela, ktorý je spolu so mnou ročník povinného očkovania.

Očkovanú máme aj dcéru. Rozmýšľala som, akoby som reagovala, keby v roku jej narodenia, som ako matka mala k dispozícii internet, ktorý v jednej sekunde šíri toľko správ, že človek ich nemá šancu ani otvoriť, nie to ešte čítať. Ovplyvnili by ma informácie o hrôzach očkovania alebo nie? Neviem, netuším, viem však jedno. Vždy keď počujem informácie ako sa niekde šíria osýpky, ostanem akási pokojnejšia, aj keď to s účinkom vakcínami z minulosti nie je až také isté.

Sama neviem, či by ma informácie z internetu v roku narodenia dcéry neovplyvnili. Viem však, že jej môžem povedať, že som ju dala očkovať v najlepšej viere. Dcéra má 25 rokov, je zdravá ako repa a kontinenty strieda pravidelne. Snáď tá jej vakcína bude účinná, lebo voľný pohyb osôb k nám naozaj môže kedykoľvek zaniesť čokoľvek. Dúfam, že sa jej všetko zlé v živote bude vyhýbať. Tak ako ostatným.

Aj dcéra sedela v lietadle a navštívila Prahu. Pamätám si, ako som si povedala, fu, je očkovaná. Snáď jej vakcína zafunguje….

Poobzerám sa vôkol seba a rozmýšľam , či sú všetky deti na palube obrovského lietadla očkované, veď najbližších 12 hodín budeme všetci spoločne dýchať jeden vzduch.  A ak nie, aj ich rodičia predsa urobili pre ne maximu a to v najlepšej viere. Kto z nás je lepšia mama?

Keď prichádzajú tie správy, o šíriacich sa osýpkach, chcela by som vidieť do hláv rodičov, ktorí odmietli očkovanie svojich detí. Čo cítia, keď to čítajú a vedia, že ich milované dieťa nie je očkované lebo to v najlepšej viere odmietli. Chcela by som vidieť do hláv rodičov, ktorí svoje milované dieťa nemohli dať zaočkovať pre jeho zdravotný stav, ale chceli.

Chcela by som pri týchto informáciách vidieť napríklad do rumunských domácností , kde dieťa odmietli očkovať a dnes už len s obrovským žiaľom zachytávajú  na oblečení posledné vône ich milovaného dieťaťa.  Chcela by som vidieť do hláv rodičov, ktorí počas epidémie utekajú s dieťaťom k lekárovi, aby ho dodatočne zaočkovali. Naozaj ich neodsudzujem, ani nesúdim. Len by som chcela vedieť, čo si pri takýchto informáciách, že sa niekde šíria osýpky, myslia.

Chcela by som vidieť do hláv rizikových pacientov narodených pred rokom 1969 a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa v duchu modlili, aby v nemocnici dopadlo všetko dobre.

Vždy si pri takej príležitosti spomeniem na známu, ktorá má dve malé deti. Staršie očkované, mladšie nie. Nerozumiem tomu, chcela by som to pochopiť, veď obe sa už narodili v dobe internetu.

A ako veľký strach  v takých situáciách musia prežívať rodičia , ktorí svoje batoľa môžu dať zaočkovať až v 14. mesiaci.

Neodsudzujem ani nesúdim. Len sa tých čoraz častejších správ o šíriacich sa osýpkach bojím. Lebo z roka na rok sú častejšie…

Som nesmierne rada, že aj Praha je z najhoršieho vonku. Nateraz a dúfam, že aj navždy…

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/od-roku-2018-se-zasadne-meni-ockovaci-kalendar/