RECEPT s príbehom: Pečený čaj – „Cica, veď ho nemusíš „zožrať“ na posedenie!“

Až príliš veľa sa vám urodilo? Nevyhadzujte! V týchto horúčavách to znie priam šialene, ale nepila som nikdy lepší pečený čaj v lete ako ten, čo si urobím doma. V lete však s ľadom. Ak mám šťastie, tak vydrží doma až do Vianoc, kedy zasa zohreje telo aj dušu. Dušu vtedy, ak mi prahne po sladkom.

Áno, aj ja mám dni, kedy by som pre sladké vedela obrazne povedané vraždiť. Ženy to pochopia a vedia presne kedy. Áno, keď máme svoje dni, aj tie hysterické. Vtedy mi ohučaný manžel pripomenie, že by som si mala zaliať čaj. V lete stačí studenou vodou a poriadnou dávkou ľadu. Balzam na moju vystresovanú pracovnú dušu, únavu aj hormóny. No čo vám poviem, som normálna ženská so svojimi náladami.

Mám priateľku, ktorá je od sladkého závislá. Chudiatko, aj o tom vie, aj s tým bojuje, ale stále neúspešne. Vraj aj vďaka môjmu pečenému čaju, ktorým ju zásobujem. Vraj nie som pravá priateľka, lebo jej ho vozím. Vždy jej ale pripomeniem: „Cica, veď ho nemusíš zožrať na posedenie!“ Po tomto lete jej ho prinesiem s čistou dušičkou. Pribrala som totiž počas neho zatiaľ desať  kilogramov.

Bylinkové a sypané čaje sú fajn a určite majú aj liečivé účinky. Ale chuť domáceho ovocného pečeného čaju počas dlhých  letných alebo zimných večerov nič nenahradí.

V zime robím zasa pečený čaj vždy po Vianociach, keď opäť, tak ako každý rok, nezvládnem predvianočný nákup potravín a polovicu ovocia nemá doma kto dojesť. Robila som ho už aj z čerstvého kokosu.

Posledný bol tiež výsledkom mojej kuchyne systémom – čo dom dal. Takže, ak máte záhradu neváhajte. Dajte doň všetko, čo vám vaša záhrada ponúka. Nemusí to byť veľa druhov ovocia, stačí aj jeden, prípadne jablko v domácnosti nájdete vždy. V zime si pomôžem aj mrazeným.

RECEPT – SUROVINY:

maliny

čučoriedky

Mango

Hruška

Jablko

Citrón

Pomaranč

Mandarinka

1 PL domáceho brusnicového džemu

1 kg kryštálového cukru

Punč korenie – badián, škorica, klinčeky

POSTUP:

Citrusové plody dobre umyjem. Šupky neodhadzujem, ale dám ich do jenského skla alebo zapekacej misy. Šupky sa snažím ošúpať tak, aby ostali v celku, nech sa mi potom lepšie vyberajú von.  Veľké ovocie pokrájam na malé kúsky, zvyšné pridám také aké sú.  Premiešam a  posypem cukrom. Pridám korenie podľa chuti. Všetko robím od oka. Vložím do vyhriatej rúry na 170 stupňov Celzia , približne  hodinu aj štvrť.  A zmes nezabudnem občas premiešať. Ovocie pustí šťavu, preto ho nepodlievam vodou.

Pečený čajˇfoto: Dalito.sk

Po upečení už iba vyberiem citrusové šupky a nakladám do zaváracích fliaš. Obrátim na 10 minút na vrchnák. Potom otočím a skryjem pod deku  do druhého dňa. Čaj tak mám sterilizovaný a ak je ho viac, vydrží po celú zimu. Potom ho už iba podľa chuti polievkovou lyžicou nakladám do hrnčeka a zalejem horúcou vodou. V lete je fantastický zaliaty studenou vodou a veľa ľadom.

RADA: 

Pečený domáci čaj si skutočne môžete urobiť z akéhokoľvek ovocia. Pridať môžete aj orechy, či sušené ovocie. Nad jeho chuťou ste absolútnym pánom. Aké ovocie si vyberiete, tak vám bude chutiť. Boli aj také, do ktorého som dávala domácu sušenú levanduľu alebo rum. Tento čaj milujú nie len deti, ale podľa reakcie doma aj muži.

2 reakcie na RECEPT s príbehom: Pečený čaj – „Cica, veď ho nemusíš „zožrať“ na posedenie!“

    1. Dobrý deň, to musíte robiť odhadom, keď ovocie zamiešate, každý jeho kúsok by mal byť obalený cukrom predtým, ako ho vložíte do rúry.