Pivo a víno zastropujú, ovocie a zeleninu nie. Ani vajcia

ilustračné foto: Dalito.sk

Zastropovanie cien vybraných základných potravín otvára niekoľko otázok.

Tak napríklad: Ako si vysvetliť zastropovanie cien tých potravín, ktoré sú na kulminačnom bode cenového rastu a už sa očakáva pokles? Prečo neboli zastropované v čase rekordného rastu, keď sa pre seniorov a mnohé ďalšie skupiny obyvateľov stali nedostupnými? Ponúka sa odpoveď: aby neprišli o zisky.

Pivo a víno zastropujú, ovocie a zeleninu nie

Ako je možné, že vajcia, ktoré sú v popredí zdražovania, zastropuje len jeden reťazec? Alebo niekto zaradí medzi potraviny dennej spotreby pivo a víno (no dobre, sme na Slovensku, pre mnohých sú to nevyhnutné „potraviny“ dennej spotreby) či dokonca mrazenú pizzu, ktorých ceny zastropuje, ale vajcia či čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu nie?

Vajcia, čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu medzi zastropovanými nájdeme len výnimočne. Nemali by byť medzi prioritne zastropovanými? Jeden z reťazcov zastropoval ceny vajec z voľného výbehu značne vyššie, než ako ich predáva dnes. Takže pokojne môže ich cenu špekulatívne zvýšiť až na úroveň zastropovania.

Ceny vajec ako výsmech zastropovania

V Maďarsku rástli ceny vajec rýchlejšie než u nás, no stále sú nižšie. Pritom je v Maďarsku celková inflácia najvyššia v Európskej únii.

Vo viacerých reťazcoch v Rakúsku sú vajcia z voľného výbehu lacnejšie než u nás z klietkového chovu. Absurdné? No áno, ale je to len jeden z mnohých príkladov, ktoré umožňujú uvažovať o špekulatívnom prístupe predajcov, producentov a dodávateľov.

Kvôli cenám vajec v Česku už dal minister poľnohospodárstva podnet protimonopolnému úradu. Slovenský minister pôdohospodárstva sa spokojne usmieva. Gratulujeme k spokojnosti.

Mimochodom v Rakúsku je už od roku 2020 zakázaný predaj vajec z klietkového chovu. Prečo nie sme schopní urobiť tak aj u nás? Klietkový chov je zakázaný napríklad aj v Dánsku, Nemecku či Luxembursku. Klietkový chov je vrcholná stupídnosť. Prečítajte si, v akých podmienkach sa to deje.

Podľa hydinárov vraj zákaz predaja vajec z klietkového chovu treba riešiť v rámci celej EÚ. Perfektný alibizmus. Akoby sa tak nemohli rozhodnúť aj sami. Lenže vieme, je to len a len o peniazoch. No je tu aj iný rozmer a práve ten uprednostnili v Rakúsku, kde zákaz platí už tri roky. A vajcia z voľného výbehu sú lacnejšie než u nás z klietkového. Takže na Slovensku si kupujeme vajcia z klietkového chovu drahšie než v Rakúsku z voľného výbehu.

Čo najväčšie zisky za minimum času

Maloobchodné ceny vajec na Slovensku sú v rámci EÚ nadpriemerné. Odvolávať sa na rastúce ceny energií je síce možné, ale tie rastú všade. Takže toto odpoveď nie je. Asi neprekvapí, že obchodné prirážky sú u nás omnoho vyššie než v niektorých krajinách EÚ.

Autor nie je kompetentný analyzovať príčiny súčasného stavu. Aj keď nechcem byť nekorektne kritický jednu vec predsa nemožno nevidieť: čo najrýchlejšie zarobiť čo najviac a s minimom nákladov. Čo najviac všetko prešpekulovať a nájsť čo najviac výhovoriek (samozrejme, ani toto nemožno paušalizovať, vskutku česť výnimkám). Je celkom možné, že práve tu sme pri samotnej podstate slovenského problému.

Základné potraviny by však mali byť kvalitou i cenou dostupné pre všetkých. Bodka.

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: