Plán obnovy je ohrozený, no Heger stále nerozumie

foto: archív Dalito.sk

V parlamente neprešli ďalšie návrhy, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy. Môžeme prísť o ďalšie stovky miliónov eur. Plnenie plánu sa ešte viac ohrozilo.

Namiesto normálu tu máme opäť akúsi simuláciu. Poverený premiér menšinovej vlády nerozumie, prečo nemá v parlamente väčšinovú podporu a prečo mu dôležité návrhy neprechádzajú. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, napríklad za vládny návrh o krajinnom plánovaní, ktorý je súčasťou plánu obnovu, nezahlasovala ani Sme rodina. Teda tá spolu aj so Smerom, čo napokon neudivuje, veď Kollár to hrá s opozíciou vždy, keď sa mu to záujmovo hodí. No to vlastne aj Matovič.

Poverený premiér to podcenil

Dočasne poverený premiér menšinovej vlády sa zrejme ani veľmi neunúval. To, že premiér, a to aj ten dočasne poverený, musí v podobných situáciách a v záujme celej spoločnosti robiť aj „terénnu“ prácu, teda zisťovať stav a rokovať so stranami, patrí k výkonu premiérskej funkcie. Najmä v situácii po páde vlády a keď už neexistuje ani koalícia ani koaličná rada.

Po tomto neschválení je ohrozených ďalších 800 miliónov eur, ktoré by sme mohli dostať, keby sme boli štandardnou krajinou so štandardnou vládou a koalíciou a rozumejúcim premiérom. Lenže poverený premiér menšinovej vlády stále niečomu nerozumie.

Práve plnenie plánu obnovy malo byť dôvodom na posun termínu predčasných volieb až na september. (Dobre, Matovič hovoril o inom dôvode, ale jeho teraz nechajme bokom.) Predmetné zákony však neprechádzajú, plán obnovy je ohrozený. Čo tak vziať za túto blamáž politickú zodpovednosť? Áno aj dočasne poverený premiér má možnosť vyvodiť sám voči sebe politickú zodpovednosť.

Hrozí fiasko

Aj keď už máme k dispozícii zhruba tretinu z balíka 6 miliárd eur, ďalšie platby sú ohrozené práve tým, že predmetné návrhy zákonov v parlamente neprechádzajú. Eduard Heger nebral riziko prepadnutia stoviek miliónov eur vážne. Nakoniec nemusíme dostať tie financie, ktoré by sme za normálnych okolností dostať mohli.

To, čo malo byť vlajkovou loďou vlád po roku 2020, sa môže skončiť fiaskom. Môže to byť napokon nevyužitá príležitosť a naša ďalšia hanba v Európe. Takáto príležitosť už tak skoro nebude. Premrhať ju je trestuhodné.

Nuž ale voľby už na skorší termín vyhlásiť nemožno, takže vec je vybavená. Do septembra určite.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)