Najviac odrádza to, čo Heger zahmlieva

Ohlásenie strany Demokrati/foto: Vladimír Bilčík

Očakávali sme jasné konkretizovanie toho, prečo vlastne Heger z OĽaNO odišiel, v čom bude jeho strana iná a aká je jeho vlastná vízia politiky, ktorú spomína. Nič z toho sme sa nedozvedeli.

Miroslav Kollár nedávno povedal, že nový projekt (v tom čase premenovanej strany Spolu na Modrú koalíciu) je budovaný „ako alternatíva nielen proti Ficovi – to by bolo strašne málo – ale aj ako alternatíva proti populizmu a diletantskému spravovaniu štátu“. A že si nemyslí, že to má byť „odpadkový kôš pre všetkých, ktorí sa potrebujú niekam upratať“.

Kollár poprel sám seba

Vtedy to bolo uveriteľné. No dnes odovzdáva stranu poverenému premiérovi, ktorý bol od začiatku súčasťou „diletantského spravovania štátu“, Matovičov diletantizmus obhajoval a doviedol to až k vláde bez dôvery. A tak už Kollár nehovorí o diletantskom riadení štátu. Vedľa Hegera (a tiež Budaja, ktorý Matoviča tiež donekonečna obhajoval, až to bolo nechutné a trápne) ani nemôže.

Aha, aby sme nezabudli, tento projekt nemá byť odpadkovým košom… Pri Modrej koalícii sa aj tomuto dalo veriť. Teraz už nie. Káčer, Naď, ďalší odídenci z OĽaNO, politický fluktuant Budaj atď. Fakt žiadny odpadkový kôš.

Zahmlievanie nepomôže

Heger nedokázal vyjadriť principiálny postoj voči správaniu Igora Matoviča. Nedokázal ani povedať, prečo vlastne z OĽaNO odišiel. Zostáva teda špekulovať, či to naozaj nie je tak, ako to podsunul Matovič, keď povedal, že to celé vymyslel on.

Hegerov úškrn pri novinárskej otázke a uhýbavá odpoveď domnienky len podporia. Nič horšie ako takýto naratív pre Hegera nie je. Nepochopil toto riziko a už ho neprekryje.

Doposiaľ každý, kto sa Matovičovi znepáčil, to schytal. Teraz však Matovič máva na pozdrav. Z toho, čo Heger povedal aj nepovedal nijako nevymizlo podozrenie, že je to možná okľuka späť k spolupráci s Matovičom, no v súčte s viac percentami. Presne to Matovič naznačil. A vlastne aj Šipoš.

Heger s Kollárom mali príležitosť takéto špekulácie vyvrátiť. Mali a stále majú po ruke aj jeden zabudnutý argument: stačilo povedať, že v prípade prevalenia podvodu s diplomovkou politici všade v civilizovanom svete z politiky odchádzajú a to isté teraz už očakávajú aj od Matoviča.

https://www.dalito.sk/vyrok-tyzdna-ako-hlupost-alebo-este-vacsia-hlupost-ako-premier-heger-ukazal-nepochopenie-svojho-postavenia/

Keď bude Matovič najbližšie útočiť na prezidentku či novinárov alebo inak šíriť nenávisť, Heger sa bude musieť vyjadriť. Práve vtedy bude dôležité pozorne si všímať jeho postoje. Pretože po skúsenostiach s Matovičom musí byť aj voči nemu rovnaké nie ako Smeru a fašistom.

Kým bude Heger zahmlievať a vyhýbať sa principiálnemu stanovisku, nebudeme mať dôvod veriť, že Demokratom deštruktívny Matovič neprekáža. A že mu nedovolia (ešte raz: podľa Kollára je Matovič symbol diletantského spravovania štátu) opätovnú účasť na spravovaní štátu. Naopak, budeme mať dôvod myslieť si, že toto celé je len Hegerova veľká kamufláž.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)