Heger opäť ako vždy: nikto nič nerobil, všetci sú špinaví, len my sme majstri sveta

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) s ministrom financií Igorom Matovičom(OĽANO)/foto: ÚV SR

Premiér Eduard Heger na tlačovej besede v reakcii na požiadavky lekárov okrem iného povedal, že dostať zdravotníctvo „zo stavu, v akom sme ho zdedili po predchádzajúcich vládach, ktoré ho dvanásť rokov tunelovali, to nie je úloha na pár mesiacov“. Vážte slová, pán premiér!

Eduard Heger si osvojil arogantnú a cynickú matovičovskú mantru. Všetkých nahádzať do jedného špinavého vreca, nikto nič pre ľudí neurobil, teda aspoň nie toľko, koľko táto vláda, my sme jediní čistí a jediní makáme. Babiš by tlieskal.

Hegerova drzosť

Do tých dvanásť rokov spadá aj vláda Ivety Radičovej. A tam hovoriť o tunelovaní je naozaj drzosť. Niekto teraz môže reagovať, že som zaujatý. Lenže fakty sú fakty aj pri absencii nestrannosti.

Medzi tunelárske vlády zarátať – bez jediného dôkazu alebo čo len pokusu o podporný argument – aj obdobie vlády, ktorá prišla s jedinečným konceptom otvoreného vládnutia a prijala niekoľko zásadných a systémových opatrení na zvyšovanie transparentnosti (na čo ani Matovičova ani Hegerova vraj protikorupčná vláda nenadviazala, to len tak na okraj), je drzosť a arogantný populizmus.

Pretože pamäť je krátka (áno aj tá Hegerova), pripomeňme si, že uvedený koncept bol vysoko oceňovaný aj v zahraničí a kroky vlády v oblasti zvyšovania transparentnosti ocenil dokonca prezident Barack Obama, ktorý pozval vtedajšiu premiérku na fórum o otvorenom vládnutí Open Government Partnership.

Späť k Hegerovým spôsobom. Kto si pozorne všíma jeho vyjadrenia, musí vidieť, že spoza fasády slušnosti opakovane vytŕča arogantnosť a nadradenosť. Iste, má svoj fanklub, ktorý mu podobne ako Matovičovi tlieska, ale takých zaslepených a zmanipulovaných má aj Fico.

Premiér by mal vážiť slová

Nie je to prvý raz, čo nevzdelaný a nerozhľadený (lebo len taký človek môže povedať, že „energetická kríza tu nebola od druhej svetovej vojny) premiér nerozlišuje a všetkých hádže do jedného špinavého vreca. Aby sme čitateľa nezaťažovali, za všetky príklady spomeňme aspoň jeden.

Pred časom premiér Heger povedal, že „skončili sa časy, keď boli peniaze z rezervy predsedu vlády vynakladané netransparentne alebo na osobnú prezentáciu bývalých premiérov.“ 

Po tomto jeho vyhlásení som na oficiálnu mailovú adresu premiéra poslal mail s požiadavkou, aby konkretizoval, kedy konkrétne, akým spôsobom a na aké účely bol vynakladané peniaze z rezervy predsedu vlády „netransparentne alebo na osobnú prezentáciu bývalých premiérov“. Rovnako som túto požiadavku adresoval aj tlačovému odboru úradu vlády.

Ani od premiéra, prípadne od toho, kto spravuje jeho premiérsku mailovú schránku a ani z tlačového odboru som žiadnu odpoveď nedostal. Drzo nahádzať špinu na všetkých a potom ignorovať nepríjemné a nepohodlné otázky.

Ak sa vrátime k citovanému vyjadreniu v úvode textu, môžeme pripustiť, že tými dvanástimi rokmi premiér myslel tri vlády Roberta Fica a vládu Petra Pellegriniho. V tom prípade by mal byť vo svojich vyjadreniach dôsledný a jednoznačný.

„Dávam si pozor na slová,“ povedal premiér na tej istej tlačovke. Tak konečne začnite vážiť slová, pán premiér.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)