Posledný strom kedysi najväčšieho námestia v Európe

Pamätný stom platan javorolistý/foto: Dalito.sk

Nie je len európska metropola histórie, ktorá na vás padá z každého kúta. Alebo piva, za ktorým sa zlietajú turisti z celého sveta. Je to aj európske mesto lesa. Hlavné mesto Českej republiky získalo od zástupcov Európskeho lesníckeho inštitútu (European Forest Institute) cenu European Forest City Award v roku 2021. Inštitút, ktorý združuje zástupcov z lesníckeho výskumu, priemyslu, vlastníkov lesov i medzinárodných organizácií starajúcich sa o lesy, udeľuje túto cenu každý rok mestu, ktoré sa preukázateľne zaslúžilo o údržbu a rozširovanie svojho lesného fondu a starostlivosti o životné prostredie. Preto sa Prahou oplatí prechádzať nielen s otvorenou mysľou, ale aj očami.

Len vďaka tomu si napríklad na známom Karlovom námestí môžete oči vyočiť na prenádhernom starom platane javorolistom. Vzácna dlhoveká, rýchlorastúca a opadajúca drevina je krížencom juhoeurópskeho platanu východného so severoamerickým západným. Strom v parku, ktorý sa pýši titulom pamätný vysadili niekedy niekedy pred rokom 1884. Áno, čítate správne, nejde o preklep. Jeho vek odhadujú na viac ako 170 rokov.

Karlovo námestie vzniklo pri zakladaní Nového Mesta pražského kráľom Karolom IV. v roku 1384. V tej dobe to bolo najväčšie námestie v celej Európe. Niekoľko storočí slúžilo ako trhovisko s dobytkom.

Posledný strom

Aj v 19. storočí sa však našli takí, ktorí námestie chceli rozparcelovať, ale aj ochranári, ktorí urobili všetko preto, aby ho zachovali v pôvodnom stave. Prvé stromy tam vtedy vysadil Karol Chotek. V roku 1884 riaditeľ pražských záhrad a parkov František Thomayer predložil niekoľko alternatív novej úpravy vzácneho parku, ktoré zrealizovali do roka.  

Ako uvádza pamätná tabuľa Magistrátu hl. mesta Prahy, nádherný pamätný platan zrejme vysadili ešte v „predthomayerovskom“ období a je to úplne posledný strom, ktorý sa z tých čias podarilo zachrániť. Nie je však významný iba vekom, ale aj pre svoj neobvyklý vzhľad a rozvrstvenie konárov. To, že platan môžeme ešte obdivovať, je zásluhou Boženy Gregorovej. Pod jej vedením v roku 1975 vznikla vývojová skupina odborníkov, ktorá sa zaoberala skúšaním a overovaním rôznych technológií, ktoré mali stromom predlžovať život. A práve tento platan bol jedným z prvých drevín, ktorý ošetrovali vtedajšími najmodernejšími prostriedkami. Aby vydržal aj pre ďalšie generácie, jeho konáre spevnili železnými obručami.

Záchranná akcia

V roku 1985 však museli spustiť záchrannú rekonštrukciu. Obruče museli odstránili a vykonali zásadný záchranný rez stromu. Mimoriadnu pozornosť si vyslúžila aj dutina stromu, ktorá sa skladá z niekoľkých častí. Odborníci ju vyčistili a ponatierali penetračnými prostriedkami. Špeciálnu úpravu potreboval aj najspodnejší konár, ktorý vytváral zaujímavý habitus. Záhradníci ho museli predĺžiť, aby sa nezlomil.

Arboristika, teda starostlivosť o dreviny, medzitým nesmierne pokročila. Najnovšie poznatky vedy tak pomáhajú prežiť aj tomuto vzácnemu stromu. Pôsobivý platan dnes vyzerá už ako výtvarný objekt a stal sa jedným z najznámejších pamätných stromov v celej zelenej Prahe.

Viete, že…?

  • Vzácny platan javorolistý má obvod kmeňa 795 cm pri zemi,
  • výšku 17 metrov,
  • vek odhadujú na viac ako 170 rokov.
  • Pamätným stromom sa stal 7. októbra 1998.
  • V Prahe je vyhlásených 190 pamätných stromov,
  • z nich je 60 % dubov,
  • 17 % tvoria lipy,
  • 6 % jasene,
  • 4 % platany,
  • 3 % buky,
  • 1% hrušky a ďalšie.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo aj dve)