Prelomová štúdia: ako sa skôr zotaviť po mozgovej príhode
Tím vedcov z Biotechnologického ústavu AV ČR (IBT AV ČR) a Ústavu experimentálnej medicíny AV ČR (ÚEM AV AV ČR) s podporou kolegov z Ústavu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) dosiahol významný pokrok v pochopení toho, ako sa mozog zotavuje po mozgovej príhode. Štúdia uverejnená tento týždeň v prestížnom časopise Zborník Národnej akadémie vied (PNAS), využíva moderné prístupy priestorovej transkriptomiky na vytvorenie podrobnej mapy molekulárnych a bunkových zmien v gliových bunkách – nevyhnutných pre správnu funkciu mozgu – počas kritického prvého týždňa po poškodení mozgového tkaniva v predklinickom myšom modeli mozgovej príhody.
Dalito.sk o úspechu informovala hovorkyňa AV ČR Markéta Růžičková.
Štúdia zdôrazňuje potenciál priestorovej transkriptomiky odhaliť zložité detaily procesov obnovy mozgu. „Priestorová transkriptomika nám umožňuje vidieť nielen gény, ktoré sú aktívne, ale aj presne určiť lokalizáciu ich aktivity v mozgu a jeho poškodenie,” hovorí Daniel Žucha, hlavný autor štúdie z IBT AV ČR. “Pomocou predklinického modelu cievnej mozgovej príhody je tento priestorový kontext rozhodujúci pre pochopenie zložitých interakcií počas zotavenia po cievnej mozgovej príhode a otvára nové možnosti pre hlbšie pochopenie samotného procesu.”
Presným mapovaním génovej expresie v rôznych častiach mozgu vedci zistili, ako gliové bunky, ako sú astrocyty, mikroglie a najmä oligodendrocyty, vstupujú do aktivovaných stavov, ktoré sa menia v závislosti od ich vzdialenosti od miesta poranenia. „Pochopenie priestorovej dynamiky aktivácie gliových buniek nám pomáha pochopiť, ako mozog obmedzuje poškodenie a podporuje zotavenie,” vysvetľuje Miroslava Anděrová, vedúca tímu ÚEM AV ČR. „Gliová jazva tvoriaca sa okolo poškodeného tkaniva nie je len bariérou, ale dynamickým prostredím, kde prebieha životne dôležitá medzibunková komunikácia.”
Štúdia tiež odhaľuje, ako rôzne typy buniek prispievajú k tvorbe gliových jaziev, s osobitným dôrazom na úlohu oligodendrocytu pri modulácii zápalu a podpore zotavenia. Lukáš Valihrach, hlavný autor štúdie z IBT AV ČR, poznamenáva: “Naše zistenia odhaľujú aktívnu úlohu oligodendrocytu v tomto procese, čo naznačuje, že zohrávajú oveľa väčšiu úlohu pri obnove, ako sa doteraz predpokladalo.” Tieto poznatky prinášajú nové poznatky o rôznych funkciách gliových buniek nad rámec pasívnej podpory nervových buniek.
Výskum podporený Grantovou agentúrou České republiky (GAČR) nielenže prehlbuje naše chápanie patobiológie cievnej mozgovej príhody, ale poukazuje aj na transformačný potenciál priestorovej transkriptomiky vo výskume neurovied. Tím už plánuje novú štúdiu, ktorá použije ľudské vzorky poškodeného mozgového tkaniva, čo priblíži túto líniu výskumu k potenciálnym klinickým aplikáciám, ktoré pomôžu pacientom s mozgovými mŕtvicami zotaviť sa skôr.
(Ak vás odborné informácie zaujali, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)