Recept: Pravý domáci perkelt z hlivy ustricovej
Milujem hlivu ustricovú. Nielen pre jej mimoriadne množstvo vitamínov a živín, ale najmä mimoriadne prenikavú chuť. Bohužiaľ si na ňu spomeniem, iba keď ju vidím v letáku v akcii.
Hlivový perkelt doma milujeme. Dcéra hríby nemá rada, takže egoisticky sa s manželom vždy tešíme, že nám z neho neubudne. Keď bola ešte malá, a mali sme naň chuť, tak sme ju klamali, že to je pečienka. Zopár rokov nám to aj “žrala”, dnes má však už 26 rokov a už nám nenaletí, ale zasa, aspoň viac ostane.
Najmä na druhý deň, keď je najlepšia.
SUROVINY
1 kg hlivy ustricovej, olivový olej, 2 veľké cibule, voda, mleté čierne korenie, veľká kyslá smotana, malá 33% šľahačka, mletá červená paprika sladká, bezlepkové zahusťovadlo, 1PL jablkového octu, soľ
POSTUP
- Na olivovom oleji spením dve väčšie cibule.
- Pridám na menšie kúsky nakrájanú umytú hlivu.
- Pridám mleté čierne korenie a zalejem vodou centimeter nad hlivu a dusím do zmäknutia ako to len ide, do chrumkava. Ak sa voda vyparí, prilejem ďalšiu. Hliva má byť stále vo vode.
- Keď je takmer mäkká, pridám jednu veľkú kyslú smotanu a jedna 33% šľahačku.
- Prisypem mletú červenú papriku. My máme radi veľa, takže množstvo vždy odhadujem podľa sfarbenia. Privediem do varu.
- Perkelt (paprikáš) máme radi trochu zahustený, takže na záver pridávam bezlepkové zahusťovadlo s trochou jablkového octu.
- Osolíme. Necháme krátko prejsť varom.
- Hotovo.
RADA
Perkelt je najlepší prihrievaný na druhý deň, ale málokedy nám vydrží 24 hodín. Aj pri hlivovom perkelte platí pravidlo kapustnice. Čím dlhšie odležaný či zohrievaný, tým delikátnejší. Výborný je s knedlou alebo varenými zemiaky s maslom a petržlenom. Chutí aj o polnoci priamo z kastrólu s chlebom.