Souček: „Sagan spravil pre propagáciu Slovenska viac, ako predseda VZ OSN Lajčák.“

DALITO.SK/foto: Peter Sagan ukazuje tretiu zlatú medailu majstra sveta na pódiu po víťazstve v preteku mužov kategórie Elite na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v nórskom Bergene 24. septembra 2017. FOTO TASR /AP

Aj na Slovensku žijú ľudia, ktorí si myslia, že ak športovec aj prinesie do krajiny olympijskú medailu, chleba lacnejší nebude. Že sú aj dôležitejšie rezorty, ktorým politici majú venovať pozornosť. Posledné zimné olympijské hry však opäť ukázali silu emócií, ktoré dokážu vyvolať len  športové výkony tých najlepších.  Dalito do rubriky 3 odpovede oslovilo Ľubomír Souček, dlhoročného mediálneho riaditeľa SOV.

Je alebo nie je podpora športovcov zo strany štátu dôležitá?

Podpora športovcov zo strany štátu je dôležitá. Šport je verejnosťou takmer na celom svete veľmi pozorne sledovaná činnosť. Špičkoví športovci sa veľmi často objavujú na obrazovkách a sú teda propagátormi a vyslancami svojej krajiny.

Nie je prehnané povedať, že Peter Sagan spravil pre propagáciu a pozitívne zviditeľnenie Slovenska vo svete podstatne viac, než sa môže podariť ktorémukoľvek politikovi, vrátane predsedu VZ OSN Miroslava Lajčáka. Aj teraz počas ZOH sa o Nasti Kuzminovej hovorilo veľmi veľa. Dalo by sa zmieniť viacero našich špičkových športovcov, ktorí robia Slovensku dobré meno. A hoci napríklad vodný slalom nie je „veľký“ a celosvetový šport, v povedomí verejnosti v zahraničí sledujúcej šport, sa vníma ako slovenská „výkladná skriňa“. Úspechy športovcov sú významným zdrojom národnej hrdosti a budovania národného sebavedomia. Stačí si spomenúť, aký celonárodný ošiaľ svojho času úspechmi na MS vyvolali naši hokejisti. Ľudia vtedy spontánne do okien vyvesovali štátne vlajky a hrdo ich umiestňovali aj na autá.

Úspešní športovci sú príkladom pre mladú generáciu – a nielen športuchtivú. Ukazujú mladým, že aj našinec sa tvrdou prácou v akomkoľvek odvetví môže vo svete výrazne presadiť. Samozrejme, najlepšie by bolo, keby sa v dôsledku úspechov vrcholových športovcov čo najviac mladých ľudí dávalo na cestu aktívneho športovania. V tomto smere však máme veľké rezervy. Ani veľké úspechy množstva športovcov nezlepšili všeobecnú dostupnosť športu, či významnejšie budovanie športovísk. Politikom sú špičkoví športovci vhodní na to, že sa môžu s nimi odfotografovať, ukrojiť si z ich slávy a popularitu na vlastnú prezentáciu, ale celková podpora športovania v krajine doteraz nebola prioritou žiadnej politickej garnitúry. Výrazne viditeľná bola len v prípade výstavby futbalových štadiónov.

Slovensko a Česká republika si pripomínajú 25 rokov samostatnosti. Kam sa slovenský šport za tie roky posunul?

Šport sa výrazne posunul dopredu v Česku, než na Slovensku. Výrazné úspechy plejády slovenských športovcov sa zrodili napriek neexistencii systému. Veľmi výrazný podiel na nich majú v mnohých prípadoch (obávam sa, že vo väčšine) rodičia, ktorí financovaním prípravy aj celkovou odbornou (nielen rodičovskou) starostlivosťou o svoje športovo talentované deti významne suplovali úlohu štátu.

Uvedomuje si u nás vôbec niekto tento fakt?

Postavenie športových zväzov a športových spolkov na Slovensku je slabé. Štát ich viacerými rozhodnutiami (poštátnenie hier bývalej Športky, zrušenie Štátneho fondu telesnej kultúry, nezmyselné exekúcie majetku SZTK a SLZ a iné) obral o veľkú časť autonómie a pripútal ich k štátnemu rozpočtu, čo v praxi prináša množstvo problémov. Vzhľadom na prípravu zriadenia štátneho fondu na podporu rozvoja športu sa dá usudzovať, že niektorí politici si uvedomujú vážnosť situácie a nutnosť niečo radikálne zmeniť, aby sa zlepšila dostupnosť športu pri verejnosť a najmä pre mládež.