Stručný sprievodca zásnubnými prsteňmi: Ako vybrať ten pravý

Dalito.sk/Zásnubné prstene/foto: klenota.sk
PR -

Zásnubný prsteň je jedným z najdôležitejších šperkov, dámy ho nosia denne a k výberu je tak potrebné pristúpiť s rozmyslom. Každá žena je výnimočná a zaslúži si mať prstienok svojich snov. Na to klenotníci myslia a ponúkajú rôznorodé dizajny, typy osadenia kameňov aj ich tvary a výbrusy.

Neorientujete sa medzi nimi a pritom vás výber čaká? Tento článok vám s rozhodovaním pomôže.

Na čo treba dávať pozor?

V prvom rade je dobré si ujasniť niekoľko základných požiadaviek, z ktorých sa nevypláca zľavovať. Precízne spracovanie, kvalitné materiály a odolnosť zaistia, že aj po rokoch každodenného nosenia bude šperk krásny. Zlatý zásnubný prsteň je preto najčastejšou voľbou a vďaka trom farebným variantom poskytuje tento kov aj veľkú variabilitu.

Preferencie dámy ako alfa a omega výberu

Na začiatku hľadania toho pravého prstienka sa zamerajte na svoju drahú polovičku. Začnite si všímať, čo bežne nosí a ako trávi voľný čas. Bude to pre vás hlavné vodidlo pri výbere. Ak má rada skôr decentný štýl, zásnubný prsteň by ho mal vkusne dopĺňať. Vyrážate cez víkend skôr než do spoločnosti na bicykle? Mohlo by sa jej páčiť praktické osadenie bezel, ktoré nemá tendenciu sa zachytávať. Ak ste už svojej milovanej skôr vyberali takzvaný promise ring, ktorý je akýmsi predchodcom zásnubného prsteňa, možno už ste nad jej preferenciami premýšľali.

Aké sú druhy kameňov a čo môže poslúžiť ako kľúč k výberu?

Typické zásnubné prstene zdobí jeden centrálny drahokam. Pokiaľ si vaša priateľka potrpí na tradície, urobí jej najskôr radosť zásnubný prstienok s briliantom, teda krúžok s jedným diamantom v okrúhlom výbruse.

Menej tradičnou voľbou sú potom prstene s drahokamami. Urobia radosť tým, ktoré sa rady odlišujú a ponúkajú širokú škálu farieb. Temperamentným a spoločnosť milujúcim dámam pristanú červené rubíny, granáty alebo sýto ružové turmalíny. K pokojným povahám sa hodia napríklad akvamaríny a pôvab nežných slečien vynikne s jemne ružovými morganitmi.

Čo ďalšie zohráva úlohu v dizajne šperku

Na konečný vzhľad prsteňa majú okrem druhu drahokamu veľký vplyv aj jeho tvar a výbrus. Okrem už spomínaného okrúhleho výbrusu je obľúbený ovál, štvorhranný princess, obdĺžnikový emerald alebo trojuholníkový trillion. Výsledný dojem taktiež z veľkej časti utvára farba kovu. Okrem tradičnej žltej môžete pre modernejší vzhľad siahnuť po zlatom zásnubnom prsteni z bieleho zlata alebo trendy ružovom.

Už máte jasno?

Veríme, že vám tento stručný sprievodca pomohol ujasniť si, čo hľadáte a aké máte možnosti. Pre všetky prípady je dobré nakupovať tam, kde poskytujú lehotu na výmenu alebo vrátenie šperku zadarmo. A ak chcete rovno myslieť aj na budúcnosť, môžete sa pozrieť aj na dizajnérmi vytvorené súpravy zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok a vyberať rovno celý komplet.