Tajomstvo hodinového Hotela Orient vo Viedni

Dalito.skúHotel Orient vo Viedni/foto: FB
DALITO -

Keď sa povie hodinový hotel, asi si málokto predstaví  romantický večer s vlastným partnerom. Ale verte, že sa dá aj to. Napríklad vo Viedni v jednom z najzaujímavejších a najznámejších hodinových hotelov na svete. Hneď na úvod treba upozorniť, že to nie je žiadna inštitúcia predajnej lásky.

Navonok vyzerá Hotel Orient ako hociktorý iný hotel. V jeho vnútri sa však ukrývajú izby plné červeného zamatu, ťažkých závesov, zrkadiel a najmä tajomstiev. Hovorí sa, čo sa  v hoteli Orient stane, v hoteli  Orient aj zostane. Personál je nanajvýš diskrétny a snaží sa, aby sa hostia nestretli či dokonca, aby ste iných hostí ani len nezahliadli. Aj tí, ktorí sa sem vracajú pravidelne, sa tu zakaždým cítia, akoby hotel navštívili po prvý raz a nikto ich tu predtým nikdy nevidel.

Taký iný hotel

Každá izba je iná. Aká, prezradí jej názov. Napríklad, v izbe Tisíc a jedna noc čakajú na hostí zlaté steny, marocká mozaika, posteľ s baldachýnom a obrazy s orientálnymi motívmi. V izbe Afrika objavíte šelmy na posteľnej bielizni aj na stenách. Izba s názvom Čierny tulipán je menšia a útulnejšia ako ostatné. Jej steny pokrývajú čiernobiele obrazy polonahých, cudných aj zvodných dám.

V cisárskej suite sa budete cítiť ako jej najznámejší návštevník. Pravidelne sem vraj chodieval cisár Franz Jozef, čoho dôkazom je aj dokument s jeho podpisom na stene hotela. Asi aby si oddýchol od strastí vládnutia a poklebetil so svojou priateľkou Katarínou Schratt. Po kúpeli vo veľkej vani čaká na návštevníkov veľká cisárska posteľ s baldachýnom obklopená barokovými zrkadlami v zlatých rámoch. Zo stropu visí kryštálový luster, ktorý vyzerá ako jabloň po zbere úrody. Hostia ho postupne rozoberajú. Každý si chce vziať kúsok domov na pamiatku.  Dianie pozoruje cisár Franz Jozef, teda jeho busta. Koho ruší, môže mu cez hlavu prehodiť uterák, alebo možno ešte lepšie, časť svojho odevu.

Tri hodiny alebo iba noc

Hotel Orient bol kedysi hodinovým hotelom len tak na polovicu. Časť ľudí ho využívala ako bežný hotel. Často tu aj niekoľko týždňov bývali umelci, ktorí mali angažmán v neďalekom kabarete. Vrhači nožov a hadie ženy sa po večeroch stretávali v bare s diplomatmi, profesormi, výtvarníkmi a spisovateľmi. Mnohí básnici sa netajili tým, že ich básne vznikli práve v tomto hoteli.

The Guardian aj BBC

Atmosféra hotela fascinuje nielen spevákoch, ale aj filmárov. Izby hotela sa objavil už v niekoľkých filmoch a seriáloch. Najznámejší je film Tretí muž s Orsonom Wellsom. A samozrejme, písalo sa o ňom už všelikde po svete. Napríklad v The Guardian a reportáž o ňom odvysielala už aj britská BBC.

Tento hotel vám neponúkne žiadna cestovná kancelária a nenájdete ho na žiadnom rezervačnom portály. Izby sa prenajímajú na tri hodiny alebo na noc, ale naozaj len na noc a to iba cez víkendy a sviatky. Raňajky tu dostanete kedykoľvek. Kratší či o trochu dlhší pobyt v jednej z tajomných izieb je obľúbeným darčekom pre novomanželov, k výročiu svadby alebo len tak medzi partnermi.

Okolo Valentína chyžné ledva stihnú vyvetrať. Akúsi hru na iný život si obľúbilo stále viac hostí. Už v malom bare vedľa recepcie sa ľudia menia, nasadzujú si masky, stávajú sa niekým iným, púšťajú sa do dobrodružstva. A po pár hodinách odchádzajú, občas spolu, občas každý sám, ak to teda ku hre patrí a vo vrecku majú kryštál z lustra alebo mydielko z kúpeľne na pamiatku.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)