Viedeň – vynikajúce mesto na život

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Julius Silver
DALITO -

Viedeň sa pravidelne v hodnoteniach najlepších miest pre život objavuje na najvyšších priečkach. V niektorých si dokonca dlhoročne drží prvenstvo. Čím to je, že život v hlavnom meste Rakúska hodnotia odborníci ako najlepší?

Má to samozrejme veľa dôvodov. Tie najdôležitejšie sú relatívne stabilné ceny prenájmov, vynikajúca sieť mestskej hromadnej dopravy a kvalita životného prostredia. Znamená to, že ľudia si môžu dovoliť žiť v prenajatých bytoch, po meste sa väčšinou nepresúvajú vlastným autom, a že dýchajú vzduch s nízkou koncentráciou smogu a pijú vodu z alpských prameňov.

Nájomné byty

Pred viac ako sto rokmi, na začiatku dvadsiateho storočia nemalo 300 tisíc Viedenčanov strechu nad hlavou.  Keďže mesto týchto ľudí potrebovalo, muselo im poskytnúť ubytovanie. Tak sa začala história Wiener Gemeindebau – viedenských obecných stavieb, ktorá s malými prestávkami pokračuje dodnes. Domy, ktoré mesto stavia dnes sa s tými z minulosti samozrejme nedajú porovnávať. Sú oveľa komfortnejšie.  Čo zostalo, je snaha o poskytnutie kompletnej infraštruktúry. Viedenské obecné stavby boli komplexy budov, často spojených s veľkými nádvoriami s parkami a ihriskami pre deti medzi budovami. V komplexe boli obchody, ale i práčovne a tiež i takzvané sprchové kúpele. Obecné byty boli malé a nemali kúpeľne ani toalety. Ľudia preto za osobnou hygienou chodili do sprchární. Niektoré z nich fungujú dodnes a využívajú ich napríklad robotníci, ktorí sa tam rýchlo osprchujú po práci.

Jazerné mesto

Dnes stavia Viedeň dokonca celé nové štvrte ako napríklad Seestadt – Jazerné mesto. Na rozdiel od klasických panelových sídlisk je toto mestečko v meste architektonicky rôznorodé. Sťahujú sa sem najmä mladé rodiny. Domy sú postavené do uzavretých blokov, v strede ktorých majú obyvatelia bazény, ihriská i malé hriadky na pestovanie vlastnej zeleniny. A medzi domami jazero, v ktorom sa v lete možno okúpať a v zime na ňom korčuľovať. Napriek tomu, že je Seestadt ďaleko od centra, dostanete sa tam metrom za 20 minút. Dopravná infraštruktúra je ďalšou z výhod hlavného mesta Rakúska.

Dokonalé cestovanie

Sieť mestskej hromadnej dopravy je skutočne unikátna. Málokedy sa vám stane, že musíte z bodu A do bodu B cestovať dlho a zložito. Okrem toho je tu veľa cyklotrás. Najmä v pandemickom období sa zvýšil počet ľudí presúvajúcich sa na bicykli a vzrástol aj počet bicyklov v meste. Viedeň na to zareagovala rozšírením siete cyklotrás. V porovnaní s inými veľkomestami sveta nemá Viedeň najviac zelene. Napriek tomu víťazí aj v súťažiach o najzelenšie mesto. Práve vďaka tomu, že ľudia menej ako inde využívajú na dopravu osobné autá. 

100 divadiel

Viedeň je tiež kultúrnou metropolou. Je tu takmer 100 divadiel a ešte viac múzeií a galérii. Bývalé cisárske divadlo Burgtheater je jednou z najdôležitejších scén. Umelecko historické múzeum, Albertina či Belvedere vlastnia jedny z najvýznamnejších zbierok umenia na svete a ročne ich navštívia milióny ľudí. Rovnako je to i s ponukou športových a voľno časových aktivít v ktorých Viedeň boduje.

Keby ste sa spýtali niektorého z takmer 2 miliónov obyvateľov Viedne či je spokojný so svojim mestom, väčšina by vám povedala, že áno. Toto hodnotenie je o to vzácnejšie, že polovica obyvateľov sa tu nenarodila a viac ako pol milióna nemá rakúske občianstvo.

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)