Tesco spolu so zákazníkmi pomôže utečencom z Ukrajiny zbierkou potravín a drogérie v hodnote takmer 200-tisíc eur

Dalito.sk/Zbierka Tesco pre Ukrajinu/foto: Tesco
PR -

Vyše 45 ton potravín a hygienických potrieb v hodnote takmer 100-tisíc eur darovali zákazníci v obchodoch aj online v mimoriadnej potravinovej zbierke Tesca na pomoc utečencom z Ukrajiny. Tesco navyše sumu vyzbieraných darov od zákazníkov zdvojnásobí. Spoločne tak reťazec a zákazníci darujú na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny na Slovensko takmer 200-tisíc eur.

„Solidarita zákazníkov Tesca s utečencami z Ukrajiny je úžasná! Potravinovú zbierku sme pre veľký záujem o pomoc predĺžili z dvoch na tri týždne a podľa potreby budeme zbierku opakovať. Vo väčšine obchodov naši kolegovia pripravili aj novinku – potravinové balíčky pre zákazníkov v rôznych cenových hladinách, aby zákazníkom pomohli s výberom vhodných potravín a zjednodušili darovanie. V Tescu sme sa zaviazali podporu našich zákazníkov zdvojnásobiť. Spoločne tak prispejeme našim humanitárnym a charitatívnym partnerom sumou takmer 200-tisíc eur na aktivity podporujúce ľudí utekajúcich z Ukrajiny po celom Slovensku,“ hovorí Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie pre Tesco na Slovensku.

Darované trvanlivé potraviny a hygienické potreby reťazec odovzdá Slovenskej katolíckej charite a Potravinovej banke Slovenska. Tie ich ďalej rozdistribuujú tam, kde je to najviac potrebné – na hranice s Ukrajinou a na miesta po celom Slovensku, kde sú ľudia z Ukrajiny ubytovaní. 

Práve vojnový konflikt, ktorý zažívame na Ukrajine, nám ukazuje nielen obrovskú vlnu solidarity, ale aj význam, aký majú trvanlivé potraviny a drogéria pre ľudí postihnutých vojnou. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili, a Tescu za promptné vyhlásenie potravinovej zbierky. Produkty zo zbierky dennodenne pomáhajú ukrajinským rodinám, ktoré našli azyl na Slovensku,“ dodáva Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.

Mimoriadna potravinová zbierka prebiehala vo všetkých obchodoch Tesco okrem Expresov od 7. marca do 27. marca 2022. Zákazníci mohli do zbierky prispieť kúpou trvanlivých potravín či hygienických potrieb navyše pri svojom bežnom nákupe.

Zákazníci sa mohli zapojiť aj online, a to rýchlou a jednoduchou formou darovania potravín cez službu Tesco Online nákupy. K dispozícii boli tri balíčky pomoci – základný balíček v hodnote 5 eur, stredný balíček v hodnote 7 eur a veľký balíček v hodnote 12 eur. Dokopy zákazníci prispeli do zbierky online formou viac ako 10-tisíc eur, čo je doteraz najvyšší online príspevok v rámci potravinových zbierok a tvorí 10 % hodnoty všetkých darov od zákazníkov.

Ako ešte Tesco pomáha utečencom z Ukrajiny?

  • Popri potravinovej zbierke, humanitárnej, finančnej a produktovej pomoci ponúka Tesco na Slovensku ľuďom z Ukrajiny aj pracovnú príležitosť. Tesco zabezpečuje čo najkomfortnejší proces prijímania Ukrajincov v ich materinskom jazyku. Zároveň kariérna webstránka reťazca bude mať informácie o voľných pozíciách dostupných aj v ukrajinčine. V priebehu roka sa tak o približne 500 voľných pozícií budú môcť uchádzať nielen ľudia zo Slovenska, ale aj Ukrajinci, ktorí plánujú zostať na Slovensku.
  • Od 24. februára 2022 obchody Tesca podporujú miestne iniciatívy a organizácie, ktoré zastrešujú pomoc na hraniciach, navyše manažéri obchodov aj ďalší kolegovia Tesca ukazujú obrovskú solidaritu.
  • Už stovky Tesco kolegov sa zapojili do dobrovoľníctva cez partnerské neziskové organizácie, ktoré zaisťujú pomoc v rámci utečeneckej krízy na území Slovenska. Každému kolegovi na účel dobrovoľníctva ponúka Tesco až 2 plne preplatené pracovné dni.
  • Tesco cez posledný februárový víkend spojilo svoje sily s viacerými obchodníkmi zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), aby pomohli ľuďom zasiahnutým súčasným dianím. Kamión Tesco v nedeľu 27. februára 2022 doviezol potrebnú pomoc na hranice až do Uble. Ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine odišlo vyše 40 ton potravín a hygienických potrieb. Tesco v rámci spoločnej pomoci zabezpečilo detskú výživu, detské mlieko, cukrovinky, piškóty, polievky, paštéty či vlhčené utierky, plienky a dámske hygienické potreby. Tesco v podpore cez svoje distribučné centrá naďalej pokračuje.
  • Skupina Tesco darovala na Krízovú výzvu Červeného kríža na pomoc Ukrajine milión libier (1,2 milióna eur).