Tri faktory, ktoré by mal zvážiť každý začínajúci záhradkár

ilustračné foto: Shutterstock - Alexander Raths
PR -

Veľa ľudí, ktorých čaká sťahovanie sa z bytu do rodinného domu, má určite plnú hlavu predstáv o tom, ako využijú svoju novú záhradu. Predsa len, možnosť vlastného pestovania prakticky „za domom“ je jedna z najväčších výhod bývania v rodinnom dome.

Koľko plochy zo záhrady chcete vyčleniť na pestovanie?

Ak ste však doteraz pestovali len bylinky na balkóne, možno sa na začiatku ocitnete v pomykove, keď sa budete rozhodovať, čo vlastne začať pestovať. Predsa len, zrazu máte úplne nové možnosti. Ponúkame vám preto niekoľko rád, aby ste si vedeli správne vybrať.

Ešte predtým, ako si začnete vyberať jednotlivé druhy, či odrody plodín na pestovanie a k tomu rôzne substráty, hnojivá a podobne, je potrebné sa zamyslieť nad veľkosťou vašej záhrady, respektíve nad tým, akú veľkú plochu chcete vyčleniť na úžitkové pestovanie. Na menšej ploche je potrebné vyberať si nižšie a kompaktnejšie druhy a odrody. S väčšou plochou tento problém nemáte.

Koľko času máte na starostlivosť o plodiny?

Je tým pádom pestovanie na veľkej ploche bez obmedzení? Určite nie. Stále je tu potreba zvážiť, koľko času na pestovanie budete mať. Samozrejme, to je dôležité aj pri menšej ploche, ale pri veľkej záhrade je to často hlavným obmedzujúcim faktorom.

Ak vás časovo vyťažuje práca, prípadne s obľubou chodíte na kávu z vašej obľúbenej pražiarne kávy, či vediete inak aktívny spoločenský život, zamerajte sa na druhy a odrody plodín, ktoré vám dokážu priniesť odrodu relatívne rýchlo. Skrátiť čas, ktorý strávite starostlivosťou o pestované plodiny, môžete aj nákupom už hotových sadeníc, keďže vás to odbremení od predpestovania. Taktiež vám môžu pomôcť rôzne možnosti zautomatizovania zálievky.

V akom regióne žijete?

V neposlednom rade zvážte ešte región, v ktorom sa nachádzate. Jednak kvôli lokálnej klíme, ale aj kvôli rôznym chorobám, ktorými môžu plodiny v niektorých oblastiach trpieť častejšie a to práve kvôli špecifikám týkajúcich sa klímy. Napríklad v oblastiach s vyšším úhrnom zrážok sú pre plodiny väčším rizikom rôzne hubové ochorenia. Preto je v nich dobré pestovať druhy a odrody plodín, ktoré sú odolnejšie práve voči takýmto ochoreniam.