Unikátne kúpalisko v strede sídliska, dá sa to, dali to

Dalito.sk/Biotopové kúpalisko Lhotka/foto: Dalito.sk

eď prichádzate k vstupnej bráne v centre sídliska na kúpalisko Lhotka, máte takmer pocit, že sa nachádzate niekde na kúpalisku v Škandinávii. Architekt a majitelia už na vstupnej bráne drevom nešetrili.

Medzi panelákmi v miliónovom meste kde sa vzalo tu sa vzalo nádherné kúpalisko – biotop, ktorého architekt nič nenechal na náhodu. Dôkladná prírodná architektúra vám úplne dá zabudnúť na to, že sa nachádzate takmer v centre hlavného mesta Českej republiky v Prahe.

Praha 4 je mestská časť, kde sa striedajú ešte klasické paneláky s rodinnou výstavbou. V jej srdci odjakživa ležalo verejné kúpalisko, ktoré sa počas horúcich letných dní tešilo veľkej obľube, v blízkosti sídliska Novodvorská.

Koncom  osemdesiatych rokov minulého storočia však začalo chátrať bez akéhokoľvek využitia. Český Fond národného majetku ho v roku 2005 predal a nový vlastník tam plánoval vybudovať rezidenčné bývanie.

Zdvihol však taký odpor miestnych obyvateľov, že v roku 2012 vyústil do spísania petície za zachovanie kúpaliska.

„V roku 2014 sa mestskej časti Praha 4 podarilo schátraný areál odkúpiť späť a v roku 2015 zahájila revitalizáciu s tým, že miesto zdevastovaných stavieb a betónových plôch tam obnovili prírodné kúpalisko s biotopovým čistením vody,“ uvádza na webe nový majiteľ.

„Náklady na jeho revitalizaci dosáhly více než 80 milionu korun. Nejsme podnikatelský subjekt, takže návratnost pro nás není rozhodujícím kritériem. Tím byla obnova zaniklého ale kdysi oblíbeného koupaliště a využití krásného přírodního areálu s přírodní vodou. ,” uviedol pre Dalito.sk  Jiří Bigas, hovorca Úradu MČ Praha 4.

Prírodné kúpalisko čaká ešte aj dobudovanie štyroch športovísk, či detského ihriska. Ale už dnes mu vlastne nič nechýba. Koľko stojí ročná prevádzka kúpaliska sme nezistili. Hovorca spresnil, že kúpalisko prevádzkuje akciová spoločnosť, nie MČ Praha 4, ktorá obchodné informácie neposkytuje. Okrem toho je kúpalisko stále v skúšobnej prevádzke, takže údaj by mohol byť skreslený.

Pre návštevníkov je dokonalo pripravené kúpacie jazero s rozlohou 5 570 m2 v tvare nepravidelného oválu, aj s nepravidelnou hĺbkou. V plaveckej časti až 3,25 m a v neplaveckej do metra.

Návštevníkom sú k dispozícii šatne, sprchy, prezliekárne, toaleta, klubovňa, všetko s výraznou kombináciou dreva. Sanitárne zariadenia ničím nepripomínajú tie, pri ktorých sa radšej otočíte a či chcete alebo nie, vyhľadáte radšej kríky. O dôkladnú celodennú hygienu sa stará nepretržitá služba. Toaletný papier a obrúsky na ruky tam nájdete až do ukončenia dennej prevádzky.

Samozrejme, nechýba ani bohatý výber so studeným aj teplým občerstvením. Vo veľmoci piva si najdlhšie počkáte v rade na to čapované.

Fajčiari majú v celom areáli označené svoje zóny, kde si môžu svoj zlozvyk „vychutnať“ mimo ležiacich či konzumujúcich nefajčiarov. Na uterákoch fajčia len „domáci sedláci“, Európanov nájdete vo fajčiarskych zónach presne tak, ako inde vo svete aj v rekreačných rezortoch.

Horšie je to s parkovaním. Správa kúpaliska odporúča radšej hromadnú dopravu. To či miesto na parkovanie nájdete závisí od skorého príchodu na kúpalisko. Je dôležité, pretože biotopové kúpalisko má obmedzenú kapacitu aj pre čistenie vody. Do areálu sa zatiaľ vmestí maximálne 800 návštevníkov.

Počet návštevníkov môžu záujemcovia sledovať cez online kameru, pretože vstup sa nedá rezervovať dopredu ani zakúpením vstupenky. Na reálny počet upozorňuje aj veľké digitálna tabuľa.

Vstup aj výstup každého skenuje kamera podľa kódu na vstupenke. Preto je dôležité, aby ste si lístok po vstupe dobre odložili.  Ak sa areál naplní, dočasne ho uzavrú.

Čistá prirodzene filtrovaná voda z biotopu sa do kúpacieho jazera dostáva akýmsi potôčikom, v ktorom sa bežne hrajú malé deti. Jej teplota samozrejme závisí od poveternostných podmienok. Hovorca Úradu MČ Praha 4. Jiří Bigas priznal, že ide o technicky náročný projekt.

„Samozřejmě že ano, vyžadoval předchozí průzkum, zda přírodní voda z vrtů bude stačit k provozu koupaliště. Vybudování biotopu je samo o době náročnou akcí, složitější než obyčejný betonový bazén, protože například kromě koupací plochy potřebujete čistící nádrže,”vysvetlil hovorca s tým, že vylučuje akékoľvek chcemické úpravy vody. „Vodu chemicky neupravujeme. Biotop by v opačném případě postrádal smysl a nefungoval by,” uviedol hovorca pre Dalito.

Dôkazom toho, že voda je na kúpalisku naozaj čistá sú aj žabky, ktoré poskakujú okolo kúpacieho jazera, alebo kačky plávajúce na hladine biotopu.

„Biotopové čistenie vody je vhodné aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou, ktorí by boli inak vystavení vplyvu chemicky upravenej vody. Okrem toho, prírodné kúpalisko je šetrnejšie k životnému prostrediu,“ reaguje vlastník kúpaliska na častú otázku, prečo sa rozhodli práve pre túto variantu. „K čisteniu vody naozaj žiadnu chemikáliu nepoužívame. Ide čisto o mechanické a biologické procesy jej čistenia, ktoré prebiehajú v regeneračných nádobách simulujúcich čistenie vody v prírode,“ uvádzajú v propagačných materiáloch biotopového kúpaliska.

Kvalitu vody pravidelne sledujú hygienici. Ak by bola nevyhovujúca, správca o tom informuje návštevníkov. Samozrejme, vstup so zvieratami je do areálu zakázaný. A ešte jeden postreh Dalito, správca by rovnako mohol niektorým plavčíkom zakázať počas služby pozerať sa do mobilu.

Slovenská hanba: Popri nedokončenom kúpalisku chodia viac ako tri desaťročia