Kultový román o víťazstve i tragédii. Veľký Gatsby

Klasika americkej i svetovej literatúry. F.S.Fitzgerald a jeho Veľký Gatsby vyšiel v novom vydaní a stále je to pozoruhodné dielo, ktoré majstrovsky zachytáva americkú spoločnosť svojej doby. Dej príbehu je situovaný do 20. rokov 20. storočia, z obdobia prohibície a tzv. džezového veku v USA.

Mladý zbohatlík James Gatz, prezývaný aj Veľký Gatsby, a krásna Daisy Buchananová prenikli do sfér lepšej spoločnosti každý po svojom a podobne sa vyrovnávajú aj s novým životným štýlom. Gatsby rozprávkovo zbohatne na ilegálnom obchode s alkoholom, do novej spoločností však nikdy nezapadne, lebo preňho majú ešte stále najvyššie hodnoty medziľudské vzťahy.

„Gatsby veril v to zelené svetlo, v šialenú vzrušujúcu budúcnosť, ktorá pred nami rok za rokom ustupuje. Teraz nám unikla ale to nevadí – zajtra pobežíme rýchlejšie, ešte viac roztiahneme paže…A jedného krásneho rána – Tak sa potácame dopredu ako lode proti prúdu, bez prestania odnášaní späť do minulosti.“

Fitzgeraldov Gatsby vyšiel v roku 1925 a cítiť tam posledné dozvuky starých čias. Domy majú komorníkov, manželky sa nemajú bez svojich manželov ukazovať na verejnosti, je tu prohibícia, doba džezu…no už cítiť závan nového.

Veľký Gatsby je príbeh o bohatstve a spoločnosti, jej záludnostiach, pokrivenosti, ale aj o nemilosrdnej pravde. Sledujeme dva druhy bohatstva – Daisy s Tomom zdedili bohatstvo a sociálne postavenie ich chráni pred trestom, najmä Daisy, ktorá unikne pred vraždou.

No bohatstvo Gatsbyho nezachráni, je zraniteľný a skončí tragicky…
Je to príbeh veľkej lásky, ktorá vedie k veľkým gestám aj k tragickým okamihom. Gatsby chcel iba žiť veľký americký sen a získať opäť svoju veľkú lásku, ktorú stratil pred piatimi rokmi.

Všetko je však oveľa zložitejšie a nie také priamočiare, ako si predstavujeme. A želáme…

https://www.dalito.sk/misia-ktora-zmeni-priebeh-vojny/