Vianoce: Zabudnite na prácu a vypnite. Inak sa to vypomstí

ilustračné foto: archív Dalito
DALITO -

Ubehlo pár hodín, čo ste popriali pred odchodom na dovolenku veselé Vianoce všetkým kolegom a vedeniu. No namiesto toho, aby ste si vydýchli, duchom ste zostali v práci. Vybavuje sa vám, čo ste mali spraviť a tá myšlienka v podvedomí žiari ako maják v tme. Pýtate sa sami seba, ako je to možné?

Ten pocit je známy. Prepadne vás pred spaním, uprostred víkendu, skrátka v tých chvíľach, keď sa zdá, že máte voľno a čas zaoberať sa čímkoľvek. Prečo teda tie úvahy o práci? Pracovný režim tvorí väčšinu nášho dňa, preto je prirodzené, že sa naša myseľ sústreďuje na tie aktivity, ktorým venujeme pravidelne najviac času. Lenže odchod na dovolenku je zmenou, na ktorú si zvykáme postupne. Aby ste však neuviazli v kolotoči úvah o pracovných príhodách a povinnostiach a dovolenku si užívali, treba sa na zaslúžený oddych zodpovedne pripraviť.

Pracovať do posledného dňa, no v obmedzenom režime 

Pracovné voľno v základnej výmere dovolenky je zaslúžené. Pamätajte na to, že si ho nepotrebujete obhajovať ani pred vedením, ani pred ostatnými kolegami a kolegyňami. Ešte než odídete na dovolenku, na ktorú máte zo zákona právo, neprepadnite panike. Zvlášť pred Vianocami je jednoduchšie podľahnúť stresu a FOMO syndrómu, že všetko sa stihne jedine na poslednú chvíľu.

Naberaním ďalších úloh a povinností, zaskakovaním kolegov a vybavovaním každej jednej požiadavky, sa nielen väčšmi unavíte, ale takisto si privediete do svojho života viac nepotrebných situácií, ktoré budú následne zamestnávať myseľ v tej najmenej vhodnej chvíli. A keďže vyhorenie pred Vianocami nepoteší nikoho, načo si ho privolávať prehnanou angažovanosťou a premotivovanosťou? 

Pracovné povinnosti sa musia, láskavosti môžete odmietnuť 

Vyhoreniu môže predchádzať ruminácia. Neustále prehrávanie si úvah a epizód z minulosti, ktoré súvisia s pracovným prostredím a nedoriešenými, či náročnými situáciami, však nemusí nutne znamenať, že ste nespravili v danej chvíli maximum pre to, aby sa problém čo najskôr vyriešil. 

Jednajte a konajte v rámci vlastných pracovných úloh a akékoľvek dobrovoľné práce či výpomoci kolegom vnímajte ako vlastnú dobrú vôľu. Nárok na dovolenku si vážte a preto si tesne pred jej čerpaním nevytvárajte nový objem pracovných úloh. Ak je to možné, vyhnite sa tomu, aby ste ich mali po návrate priveľa. Pracovnú rumináciu obmedzíte napríklad aj vtedy, keď si prestanete pripisovať zodpovednosť za všetko, čo sa na pracovisku neuskutoční podľa plánu. 

Pokračovanie článku Myšlienky o pracovných úlohách pusťte pred Vianocami k vode, zaslúžená dovolenka je pre skvelý výkon takisto dôležitá [praxuj.sk]