Vianočný dom je zážitok na celý život. Aj pre vášho plyšového medvedíka

Dalito.sk/Vianočný dom v Karlových Varoch/foto: VDKV
DALITO -

V Karlových Varoch ho vidíte už z diaľky. Najmä večer je taký nádherný, že vyráža dych a aj dospelý má čo robiť, aby nezačal ukazovať prstom ako malé dieťa. Keď ho navštívite najmä počas vianočného adventu, je to zážitok na celý život pre všetkých. Akosi automaticky sa možno začnete v duchu pýtať, ako je možné, že ste toto miesto doteraz nenavštívili a prečo sa jeho návšteva nestala rodinnou vianočnou tradíciou už dávno. Vianočný dom je totiž jedinečný.

Jediný Vianočný dom s celoročnou prevádzkou v Českej republike založili manželia Regietoví, ktorí sa v roku 1991 rozhodli podnikať v tom, čo milovali, výzdobe interiérov. Vďaka nim sa Vianočný dom stal neodmysliteľnou atrakciou slávneho kúpeľného mesta, hneď po 320 ročnom Grand Hoteli Pupp, mimoriadne obľúbenom aj u hollywoodskych producentov filmov.

Manželia Regietoví milovali Vianoce odjakživa. Takmer okamžite po páde železnej opony pravidelne vyzdobovali ulice, obchody, hotely, domy aj domácnosti kúpeľného mesta. Ich aranžmá spríjemňovali oslavy adventu mnohých spoločenských večierkov.

„Už v té době se mi rodil v hlavě sen, který jsem tehdy sdílela jen se svou milovanou maminkou. Postupně se do našich projektů zapojily i naše děti – dcery Jiřina, Claudia a syn Artur. Ke splnění mého snu, tak ojedinělého v České republice ale vedla dlouhá cesta, začal se plnit až po dlouhých 17 letech,“ uvádza pani Regietová pri informáciách o vzniku Vianočného domu v roku 2008.

Jedno z nádvorí Vianočného domu v Karlových Varoch/foto: Dalito.sk

Aj keď sa volá dom, je to vlastne malebný zámok, ktorý vás prenesie do dávnych čias minulých aj súčasných a aj z dospelých urobí deti a z detí najšťastnejšie bytosti na planéte. Toto jedinečné miesto vám pripomenie detstvo počas najkrajšieho sviatku v roku, aj keď v Ježiška neveríte. Návštevníci z celého sveta tu nájdu všetko v čo počas Vianoc veria aj neveria. Od ľadových medveďov, losov aj sobov až po Santa Klausa, či malého Ježiška v betleheme. Zo všetkých strán na vás padá vianočná výzdoba od najstaršej až po súčasnosť. Za celou expozíciou cítiť, že do nej manželia spolu s blízkymi vložili kus profesionálneho, ale aj osobného srdca.

Dych vyrážajúca výzdoba vás oberá o posledný výraz prísneho dospeláka. Pozor, je veľmi chytľavá. Ak tam prídete s dieťaťom, rýchlo naň môžete zabudnúť. To isté platí aj pri snahe odfotografovať sa bez niekoho cudzieho v zábere. Za to, že sa dotknete rozprávkových zvierat, ktoré deťom rozvážajú darčeky, za to vás nikto nebude karhať, či vás okrikovať. Jednoducho si to tam môžete užiť naplno. V istom momente budete zmätený, čo skôr odfotiť, kde sa s dieťaťom posadiť, aby ste zachytiť jedinečné momenty bez okoloidúcich, na ktoré nebudete chcieť nikdy zabudnúť. Najvzácnejšie historické vianočné kúsky sú síce bezpečne za sklom, ale vzhľadom na ich historickú hodnotu je to pochopiteľné. Ostatné je vám k dispozícii aj na dotyk koľko vám hrdlo ráči. Od vianočných stromov od výmyslu sveta, až po vianočnú kaviareň dnu aj vonku.

Ľadové kráľovstvo vonku aj dnu

Vianočný dom sa skladá z niekoľkých časti. S úžasom malého dieťaťa budete pozerať na vianočné mestečko plné svietiacich domčekov, ľadových klzísk, tancujúcich párov aj na ľade, kolotoče… Veľký svet ľadovej vianočnej rozprávky v malom. Kúzelné mestečko, ktoré dostane každého. Súčasťou je aj funkčná železnica, po ktorej sa preháňa lokomotíva s vagónmi. Ale aj taká, ktorá je bezpečne zaparkovaná, hneď vedľa obrovského vianočného stromčeku plného vianočných gúľ. Čo viac si priať, ako vidieť šťastné dieťa, ktoré v ňom práve “cestuje”. Vianočné gule sú všade okolo v takom počte, že ste si doteraz ani nevedeli predstaviť, že je to vôbec možné.

Múzeum Vianoc

Ak patríte medzi milovníkov vianočnej nostalgie, určite naberte odvahu vstúpiť popri vianočných vysvietených girlandách do podzemia zámku. V múzeu Vianoc určite nájdete niečo, na čo si spomeniete z čias vášho detstva. Od vzácnych ozdôb, ktorými si ľudia vyzdobovali domácnosti z čias Prvej republiky až po koniec socializmu. V malebnej zámockej pivnici nájdete okrem vianočných ozdôb aj pohľadnice, obrusy, formičky na pečenie spolu s tradíciami z rôznych kútov sveta a množstvo ďalších zaujímavostí.

Múzeum medvedíkov

Rozsiahlu expozíciu dopĺňa aj najväčšia zbierka medvedíkov v krajine. Je ich tak veľa, že manželom ju zapísali aj do Českej knihy rekordov. Sotva tam svojho medvedíka z detstva nenájdete. Ale v rozprávkach je samozrejme možné všetko. A v tých vianočných dvakrát.  

V kolekcii je momentálne viac ako 14 tisíc plyšových medveďov. Od najmenšieho až po zberateľské starožitné skvosty, s ktorými sa deti hrali pred viac ako 100 rokmi. Dokonca tu nájdete aj ručne vyrobené originály, ktoré múzeu darovali návštevníci.

Možno si aj vy spomeniete, že niekde máte ešte zabudnutého medvedíka z detstva. Tak ak sa vyberiete do Vianočného domu v Karlových Varoch, pokojne ho môžete vziať so sebou. V múzeu mu pridelia čestné miesto s menom, ktoré mu vyberiete. Okrem dobrého pocitu pocestujete domov aj s darovacím certifikátom.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)