Vo veku 80 rokov zomrel herec Jan Tříska

dalito.sk/Jan Tříska,Cena za umeleckú výnimočnosť, 2006/foto: TASR - Pavel Neubauer
TASR -

Praha 25. septembra (TASR) – Vo veku 80 rokov zomrel v noci nadnes český herec Jan Tříska. Informoval o tom webový spravodajský portál iDNES.cz.

Tříska v sobotu po páde z Karlovho mostu v Prahe utrpel vážne zranenia, ktorým po prevoze do Ústrednej vojenskej nemocnice podľahol. Herca z rieky vytiahli ľudia. Za akých okolností do vody Tříska spadol, vyšetruje polícia.  “Je to, bohužiaľ, pravda,” potvrdil pre iDNES.cz jeho mladší herecký kolega Jiří Mádl, s ktorým mal Tříska onedlho nakrúcať nový film s názvom Na střeše.

Herec, ktorý po emigrácii žil trvalo v Spojených štátoch, si ešte tohto roku dosýta užil rodného Česka, kde účinkoval na Letných shakespearovských slávnostiach.

Profil českého herca Jana Třísku 

Český divadelný a filmový herec Jan Tříska sa narodil 4. novembra 1936 v Prahe; v rodnom meste vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) a ihneď sa stal najmladším členom činohry pražského Národného divadla.
Z Národného divadla odišiel do pražského Divadla za branou a po jeho zrušení sa stal členom združenia Městská divadla pražská. Okrem divadelných sa mu naskytli aj filmové príležitosti: hral napríklad vo filmoch Starci na chmelu (1964), Radúz a Mahulena (1970), Na samotě u lesa (1976) alebo v seriáli F.L. Věk (1971).

Vďaka talentu a mimoriadnej usilovnosti sa po niekoľkých rokoch presadil ako herec aj po emigrácii do Spojených štátov. V malej úlohe účinkoval napríklad vo filme režiséra Miloša Formana Ragtime (1981) alebo Lid versus Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt, 1996).
Po Nežnej revolúcii v roku 1989 nakrúcal aj v Českej republike a na Slovensku. Mimoriadnemu úspechu sa tešila jeho postava učiteľa v českom filme Obecní škola (1991), rázny Igor Hnízdo sa stal pojmom. Film si vyslúžil nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film (1992); v roku 2004 získal rovnakú nomináciu česko-slovenský koprodukčný film Želary (2003), v ktorom Jan Tříska stvárnil drsného sedliaka.

V lete 2002 sa Jan Tříska predstavil v tragédii Kráľ Lear v rámci Letných shakespearovských slávností, v jednej zo scén dokonca v Adamovom rúchu. Za túto úlohu mu udelili v roku 2003 Cenu Alfréda Radoka za najlepší mužský herecký výkon.
V pozoruhodnom česko-slovenskom filozofickom horore Jana Švankmajera Šílení (2005) o tenkej hranici medzi bláznovstvom a normálnosťou sa Janovi Třískovi ušla postava markíza de Sade a na Slovensku za ňu získal ocenenie Slnko v sieti (2006).
V roku 2008 stvárnil hlavnú úlohu v hre svojho priateľa, bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla Odcházení.
V roku 2011 účinkoval v českom trileri Hranaři. V roku 2014 si zahral v českom televíznom filme zo súčasnosti Piknik. Najaktuálnejšie sa predstavil vo filmovom počine z dielne scenáristu Zdeňka a režiséra Jana Svěrákovcov Po strništi bos (2017).
V marci 2015 mal v USA dopravnú nehodu, z ktorej síce vyviazol bez vážnejších zranení, ale bol nútený zrušiť chystané divadelné vystúpenia v Prahe.