Voľby nielen na Slovensku. Hľadá sa “polderen”
Autorka: Janette Havelská, pedagogička a Slovenka žijúca v Holandsku
Je september 2023, je tesne pred voľbami a tým sa zvyšuje aj panika koho voliť. Veľa ľudí stratilo posledné kvapky dôvery v politicky systém a politické strany na Slovensku, mnohí radšej veria konšpiráciám. A ani by sme sa tomu nemali čo čudovať, po tom chaose posledných rokov.
Politici, ktorí majú viesť krajinu sa chcú často skôr osobne obohatiť a na úkor iných, sľubujú hory a aj doly, len aby si mohli uzurpovať miestečko na výslní,. Hovorievam tomu miestečko vo vežičke, cez ktoré sa dostanú k finančným zdrojom. Povedzme si na rovinu, je to normálna ľudská vlastnosť, že sa postaráš najskôr o seba, potom o svoju rodinu, kamarátov. A keď sa máš výborne a nič ti nechýba, tak sa môžeš aj zamyslieť nad vyššími cieľmi, ako rozvoju a potrebám svojej krajiny. Toto by sme si mali všetci uvedomiť a potom sa to pokúsiť pomaly ale iste meniť.
Hrozby a vyhrážky
V poslednom desaťročí nedôvera k a v politike rapídne stúpa, a to nielen na Slovensku, ale aj v mnohých európskych krajinách. V Spojených Štátoch sa republikáni a demokrati už ani nechcú jeden druhému pozrieť do očí a keď áno, tak na seba vrieskajú. V Ekvádore zúria gangy a mafia a každý, kto sa len snaží nejakým spôsobom zakročiť, je na druhy deň zlikvidovaný. Prečo? Lebo ten, kto likviduje, sa bojí, že zmenou príde o svoje privilégiá. V Holandsku kde žijem, zasa zrazu veľa schopných ľudí opúšťa politiku, lebo sa necítia bezpečne, vplyv anonymity internetu je neúprosný a s tým prichádzajú aj hrozby a vyhrážky.
Populizmus prekvitá ako nikdy. Na internete má každý názor, ktorý považuje za ten správny. Každý si myslí, že ma právo na toto, hento, tamto, všetko….. a ešte viac.
A čo takto povinnosti? Ľudia sa prestali počúvať a to je najväčšia chyba, ktorá nás brzdí v napredovaní.
Ľuďom treba jasne vysvetliť, prečo je zmena nevyhnutná, treba sa im pozrieť do očí, vypočuť si ich obavy a nebagatelizovať ich.
Dnešná spoločnosť je rôznorodejšia a komplexnejšia ako v minulosti. Tempo je rýchlejšie. Ľudia musia každodenne robiť mnoho zásadných rozhodnutí a výber je často až ohromujúci. Toto spôsobuje veľa (existenčného) stresu. Takýto stres sa negatívne prejavuje na zdraví aj na psychike. Agresia stúpa ak je pocit bezpečia narušený.
Nekonečné otázky
Kam do školy? Kam na univerzitu? V akom odbore sa najlepšie uplatním? Čo ma najviac baví? Čo môžem kúpiť v supermarkete, aby mi vyšli peniaze? A do akého supermarketu mám ísť? Čo ak ma vyhodia z práce? Ako zaplatím hypotéku? Čo keď ma práca prestane baviť? Kto sa o mňa postará, keď budem starý?… Riešime denne stovky otázok a množstvo ľudí to už nezvláda. No a pri tomto všetkom treba ešte rozmýšľať nad tým koho voliť z tých 25-tich politických strán, ktoré sľubujú raj na zemi…
Mojou prioritou je jednoznačne zdravé a kvalitné školstvo. Niekde som čítala, že by sa mal v školách vyučovať predmet empatia. Aby sme vedeli ako počúvať druhých, ako sa vžiť do ich situácie a hľadať spoločné riešenia. Spoločné riešenia však nájdeme len spoluprácou a kompromismi. To mi ešte dáva v Holandsku nádej, že sa politika nezvrhne k horšiemu. Je tu dostatok ľudí, ktorí sú v politike bez vedľajších úmyslov. Z presvedčenia konať dobro, nezištne a odhodlane. Chodia do ulíc, počúvajú ľudí a berú ich seriózne. Koalícia sa snaží robiť kompromisy, volá sa to “polderen”. Myslím, že na Slovensku sa ešte je čomu učiť.
Poďme voliť
Tak poďme voliť a nevzdávajme sa. Dôvera v politiku je ako rastlinka, ktorú treba pravidelne polievať, aby bola krásne zelená a rozvoniavala. Ak to politici nerobia, rastlina má uchnuté listy a trpí, a ak po nej ešte dupú, tak ledva prežíva. No ak ju prestanú polievať úplne, umrie a už nie je cesty späť. Ten politik čo polieva to musí robiť s láskou, trpezlivosťou a presvedčením, len vtedy sa nám otvorí cesta k napredovaniu a dôvera v lepší zajtrajšok.
(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)