Work life balance — po práci bez práce v hlave

ilustračné foto: Dalito.sk
PR -

Počuli ste už o Work life balance? Mnohým už samotný názov napovedá, že ide o rovnováhu medzi pracovnými povinnosťami a súkromím. Tieto dve súčasti života sa nedajú úplne od seba oddeliť. Čo je ale možné, je dosiahnuť medzi nimi vzájomnú harmóniu, ktorá má priaznivý vplyv na celkové zdravie a vedie k duševnej pohode a spokojnosti.

Ako skĺbiť prácu a (duševné) zdravie

Odpočinok potrebuje každý jeden z nás. Jeho význam by nemali podceňovať rozhodne muži, ktorí prostredníctvom tvrdej a náročnej práce zabezpečujú rodinu. Relax si zaslúžia aj ženy v domácnosti, na materskej dovolenke, ktoré sa často popri výchove detí a starostlivosti o rodinu snažia ešte diaľkovo vzdelávať. Únava a dlhodobé vyčerpanie si v opačnom prípade vyberú svoju daň.

Ak máte preto pocit, že musíte stále len veľa pracovať, no bojíte sa následkov, možno nastal ten pravý čas na oddych. Vyhnete sa tak duševnému vyčerpaniu a syndrómu vyhorenia.

Keďže psychika úzko súvisí aj s celkovým zdravím, dostatok relaxu privíta aj vaše telo. A navyše — prácu, ktorú ste kvôli odpočinku odsunuli na vedľajšiu koľaj, potom zvládnete oveľa ľahšie.

Čas s vašimi blízkymi, šport s priateľmi alebo iné aktivity vám pomôžu sa nielen odreagovať. Relax priaznivo vplýva tiež na koncentráciu, osviežená myseľ je kreatívnejšia a ľahšie nájde riešenia na zložité problémy.

Zaujímavý rozhovor o tom, čo môžete urobiť pre balans v práci a zdraví si môžete vypočuť na Pilulka podcaste Životozprávy.

Dôležitý time management

Vhodne skĺbiť prácu a zábavu vám pomôže aj plánovanie vášho času. V praxi to znamená, že vo vašom týždennom pláne by sa ako priorita nemala nachádzať len práca. Naopak, zaraďte si do týchto predstáv aj čas s rodinou, priateľmi a pohybové aktivity. Zamyslite sa tiež nad svojím zoznamom povinností a zvážte, ktoré z nich môžete delegovať?

3 tipy na mentálny odpočinok

Work life balance vám pomôžu vytvoriť aj nasledovné tipy na odpočinok.

1. Ranná a večerná rutina

Vedeli ste, že príprava na ďalší deň začína už v predchádzajúci večer? Počúvajte aj svoje telo. Koľko spánku denne potrebujete, aby ste sa cítili odpočinutí a svieži? Dospelý človek by mal denne spať 7 – 9 hodín, pričom presný čas je individuálny.

S prípravou na spánok vám veľmi dobre pomôže večerná rutina. Skladá sa z aktivít, ktoré vám večer uľahčia vypnúť a dopriať si pokoj, aby ste sa venovali sami sebe. Ak máte problémy so spánkom, vhodné je zaradiť aj krátku večernú prechádzku a zhasnúť všetky monitory minimálne hodinu pred spaním. Upokojiť myšlienky a bez problémov zaspať vám pomôže čaj na spánok.

Aj ťažké rána sa môžu zmeniť na príjemné. Je tu však jedno pravidlo: počas rannej rutiny  nekontrolujte SMS, telefonáty ani správy. Ranná rutina by mala zahŕňať otvorenie okna, aby ste sa nadýchli čerstvého vzduchu, pridať môžete tiež osviežujúcu studenú alebo aspoň vlažnú sprchu a krátku rozcvičku. Raňajky iste nevynechávajte — komplexné sacharidy, bielkoviny a zdravé tuky poskytnú vášmu organizmu energiu na celé dopoludnie.

2. Hygge — šťastie z Dánska

Vytvorte si doma atmosféru pohody. Inšpirovať sa pritom môžete dánskym konceptom šťastia. Hygge príjemnú atmosféru vám pomôžu navodiť pastelové farby, jednoduché vzory, počas zimy oceníte teplé kožušiny, mäkučké vankúše a deky.

K hygge patrí aj šálka vášho obľúbeného čaju, praskajúci oheň, minimalizmus v zariaďovaní a prírodné bytové doplnky. Po náročnom dni si doprajte tiež niečo sladké. Ak máte obavy z priberania, siahnite po kvalitnej čokoláde a zdravých sladkostiach. Sladká pochúťka pomôže produkovať hormón šťastia a zlepší vám náladu. 

3. Prírodné doplnky

Prírodné doplnky váš domov nielen zútulnia, ale do interiéru vnesú aj kúsok prírody. Zvlášť počas pochmúrnych jesenných a zimných dní vplývajú tieto prvky priaznivo aj na psychiku. Prispievajú k duševnej pohode a k lepšiemu spánku.

Keď je najhoršie — lieky na úzkostné stavy

I napriek snahe o Work life balance sa môže stať, že sa ocitnete v kolotoči povinností, ktorý vás nadmerne vyčerpá. Ak sa ku starostiam v práci pridajú osobné vzťahové alebo iné komplikácie, veľmi rýchlo sa vedia objaviť problémy so spánkom. V takom prípade už spravidla čaj na spanie nepomáha, vybrať si však môžete tabletky na spanie.

Nahromadený stres vám pomôžu zvládnuť tabletky na ukľudnenie. Obsahujú vitamíny A a B, z minerálov by ste mali vášmu telu dodať predovšetkým horčík. V úzkostných stavoch, smútku a v depresii, ktoré bývajú psychickou reakciou na nadmerný stres, vám môžu pomôcť lieky na úzkosť. Prispievajú tiež k ukľudneniu pri tréme, poruchách spánku a duševnom nepokoji, pretože obsahujú výťažky z byliniek. Nezabudnite však užívanie akýchkoľvek liekov najprv konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.

Môže vás zaujať: