Workoholizmus: Otestujte sa. Nadmerný počet odpracovaných hodín nie je jediným varovným signálom. Rozhoduje aj minulosť

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Za úspechom mnohí vidia hodiny strávené v práci. I keď je cesta za kariérou pre mnohých prvoradá, môže sa nepriaznivo podpísať na zdravotnom stave a osobnom živote. Spôsob ako si udržať primeranú rovnováhu spočíva v sebauvedomovaní.

Workoholici môžu pôsobiť nespokojne, netrpezlivo a mimo reality. Je pre nich ťažké zapojiť sa do o iných aktivitách alebo o nich len premýšľať. Príkladov je mnoho, aj keď prejavy sú na prvý pohľad niekedy nepríznačné. Sklony k workoholizmu majú určité typy ľudí.

Workoholizmus síce nie je diagnóza v pravom slova zmysle, ale i tak ide o formu závislosti. Ľudia, ktorí zápasia s potrebou stále pracovať uprednostňujú prácu pred rodinou, priateľmi a inými vzťahmi a záväzkami. Prílišná naviazanosť na kariéru môže ovplyvniť osobnosť, čo sa prejaví na zmene hodnôt.

Nadmerný počet odpracovaných hodín nie je jediným varovným signálom. Workoholici sa často snažia vyrovnať sa s osobnými problémami a potrebujú si zamestnať hlavu aj ruky. Majú nezdravú potrebu pracovať obsedantne, čo prináša viacero negatívnych vplyvov na kvalitu ich života.

Treba si však dať pozor, že budovanie kariéry neznamená výlučne problém. Títo ľudia považujú prácu aj za svoje hobby a životnú náplň. Patria sem športovci, vedci, pedagógovia či umelci. Vedome do práce investujú množstvo času, niekedy dokonca viac ako do medziľudských vzťahov. Ak však začnú zanedbávať iné povinnosti a samého seba, je potrebné zbystriť.

AKO SPOZNAŤ WORKOHOLIKA

Workoholici môžu pôsobiť nespokojne, netrpezlivo a mimo reality. Je pre nich ťažké zapojiť sa do o iných aktivitách alebo o nich len premýšľať. Príkladov je mnoho, aj keď prejavy sú na prvý pohľad niekedy nepríznačné.

Sklony k workoholizmu majú určité typy ľudí. Najčastejšie sa prejavujú u osôb s obsedantno-kompulzívnymi poruchami, neurózami alebo emocionálnym nedostatkom. Tí, ktorí v detstve zažili chudobu, majú tendenciu tiež v dospelosti prehnane pracovať, aby už finančný nedostatok nikdy nemuseli zažiť.

K problému sú náchylní i ľudia, ktorí potrebujú neustály pocit kontroly, spoliehajú sa len sa seba a potrpia si na dokonalosť. Pritom však majú problém s riadením iných.

Niektorí so závislosťou chcú prestať, ale nie je to jednoduché. Snaha môže viesť k úzkostiam, depresiám, nespavosti, vyhoreniu, podráždenosti a strachu z neúspechu.

Pokiaľ máte pocit, že sa vás workoholizmus týka, skúste si položiť nasledujúce otázky:

  • Je pre vás práca tá najdôležitejšia vec v živote?
  • Cítite sa vďaka práci lepšie?
  • Potrebujete tráviť viac času prácou, aby ste sa niečomu vyhli?
  • Cítite sa nepríjemne, keď nepracujete?
  • Stretávate sa vo svojom okolí s pripomienkami, že pracujete až príliš?
  • Snažili ste sa už pracovať menej, ale neuspeli ste?
  • Máte neustálu potrebu pracovať viac a viac?
  • Myslíte na prácu aj mimo nej?
  • Riešite dôsledky prehnanej pracovitosti?
  • Snažíte sa prácou niečo vynahradiť sebe alebo iným?

TIPY AKO SI ZACHOVAŤ ZDRAVÚ PRACOVNÚ ROVNOVÁHU

Človek, ktorý trpí workoholizmom si väčšinou neuvedomuje, že má nejaký problém. Nevšimne si to ani jeho okolie, pretože je považovaný za zodpovedného a pracovitého.

Najúčinnejším spôsobom, ako získať kontrolu nad pracovnou závislosťou je konzultácia s odborníkom. Ak sa však tomu chcete včas vyhnúť, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť sami.

Medzi sedem spôsobov, ako prekonať pracovnú závislosť patrí:

OTESTUJTE SA

Na internete nájdete nejeden psychologický test na samodiagnostikovanie, vďaka ktorému zistíte či ste workoholik alebo k nemu nemáte ďaleko. Opýtať sa môžete aj rodiny a priateľov ako vás vnímajú a či si myslia, že pracujete až príliš veľa.

Ďalšie spôsoby nájdete TU na www.pracuj.sk