Zas a opäť. Tentoraz v Handlovej

Dalito.sk/ilustračné foto: Bratislav Zlocha

Je mi nesmierne ľúto obyvateľov a hlavne pozostalých z činžiaku v Handlovej, kde pri požiari zahynuli štyria ľudia. Viem si vlastne len čiastočne predstaviť tú bolesť, ktorú prežívajú. Viem si však predstaviť aj to, ako si doživotne budú klásť aj otázku, či by ich blízki prežili, keby malo hasičské auto možnosť zaparkovať tam, kde malo vyhradené miesto. Keby neprišli o drahocenné minúty.

Hasiči ale opäť nezaparkovali ako potrebovali, lebo rovnako, ako pri iných tragédiách na slovenských sídliskách, na ich vyhradenom mieste pre záchranu majetku a  životov, parkovali obyvatelia sídliska.

Asi aj ja

Možno by som tam parkovala aj ja. Skôr áno, ako nie. Veď som svoj život na Slovensku žila 47 rokov. Prechodný pobyt som zmenila až pred štyrmi rokmi.  A to sa pod vnímanie sveta a pravidiel spoločnosti podpíše asi u každého.

Pamätám si dodnes, ako sme po prvý raz prišli k nášmu novému bydlisku v Prahe. Miesto vyhradené pre hasičov bolo prvé, ktoré mi udrelo do očí. Okamžite ma zaujala jeho veľkosť a výrazné označenie, ktoré je na každom dome v našej časti. Pri pohľade na preplnené parkoviská v okolí obydlí mi akosi automaticky napadlo, že však v najhoršom možno zaparkujem tam…, na mieste pre hasičov, však je dosť veľké…  

V Prahe ani raz

Neviem ako inde, ale u nás v Prahe som za celé tie roky nevidela pri hydrante a na veľkom parkovacom mieste pre hasičov ani jediný raz stáť iné auto ako požiarnické. Ani raz. A keďže ho mám rovno pod oknom, tak prehľad naozaj mám. A to horelo aj u nás pri dome. A to sa asi naozaj zhodneme na tom, že problém s parkovaním je aj v Prahe a obrovský, ak nie aj väčší ako niekde na Slovensku. Len tu nejako obyvatelia, často z celého sveta, možno netrpia takou túžbou parkovať rovno pred domom. Niekedy sa poriadne aj nachodím, keď zaparkujeme. A doma v Bratislave vlastne ani neviem, kde je hydrant vonku (mimo toho dobre zamknutého a nedostupného v dome), nieto ešte miesto na zaparkovanie hasičov. To tam podľa mňa ani nie.

Často vás život vo svete naučí veci, ktoré doma ani nepostrehnete, ako veľmi sa vzďaľujete Európanom s pravidlami a hodnotami.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)