Zavolajte vašej kaderníčke

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Jo Johnston

Tá moja sa volá Marika. Pre môj hektický život sa mi roky prispôsobovala ako len mohla. Často som jej v pracovnom diári narobila takú šlamastiku, že sme boli z toho smutné ona aj ja. Naposledy som ju videla vo februári, kedy to bude najbližšie netuší ani jedna z nás.

Je totiž taká zodpovedná, že si finančnú rezervu robila priebežne ešte počas „dobrých“ časov a tak kaderníctvo zatvorila skôr, ako jej to zakázala vláda. Veď sa doma stará ešte aj o 88 ročnú mamičku. Neprehovorili ju ani zákazníčky, ktoré jej sľubovali hory-doly, len aby prišla aspoň k nim domov.

Koronavírus je presne ten čas, kedy som jej zavolala len tak. Či je v poriadku a ako sa má jej mama. Nestihla som sa v telefóne ani predstaviť a rovno zo seba hrnula informáciu, akú farbu si mám kúpiť a ako si vlasy prefarbiť tak, aby som si ich amaterizmom nezničila. Marika, STOP! Musela som ju prekričať v telefóne a oznámiť jej, že volám len tak, ako sa má a či sú v poriadku.

Jasne som cítila, že jej zovrelo hrdlo, vraj som doteraz jedna z mála, ktorú to zaujíma. Že si myslela, že len ďalšia, ktorá nechápe, že sa o svoju mamu, dcéru po operácii a aj seba  bojí tak, že zatvorila kaderníctvo nech sa deje, čo sa má diať.

Prišlo mi jej ľúto. Rozprávali sme sa o všeličom, len tak. A samozrejme, na záver sme sa zasmiali spoločne nad tým, ako sa aj z najväčšieho zla dá ponaučiť. Že si konečne aj moje vlasy  od všetkých chemikálií oddýchnu a nadýchnu sa rovnako, ako v týchto dňoch naša príroda. Či ostanú šedivé do pol pása alebo nie, že mi to je jedno. Či sa dokonca na to teším, lebo vďaka tomu zistím, ako veľmi a či vôbec ma ešte miluje môj manžel (dúfam, že ma ten smiech neprejde). A že možno nakoniec zistím, že tie biele vlasy mi pristanú viac, ako tie prefarbené. Telefonovali sme spolu dlho a dali sme si záležať na tom, aby sme hovor ukončili smiechom. A aj sa podarilo.

Zavolala som aj pedikérke. Aj jej nabúravam pracovný diár na cimpr- campr. Mala som pocit, že aj ju to potešilo. Pritom je to podľa mňa také jednoduché, robiť v týchto dňoch maličkosti, ktoré urobia niekomu radosť. Jednoducho zavolať, len tak.