Zdravý recept: Pohánka s bryndzou pre praskajúce žilky aj celiatikov

Pohánka s bryndzou alebo májový dar pre známu a jej praskajúce žilky/foto: Maja Kadlečíková
DALITO -

Naša známa hovorí, že je krv a mlieko – a so svojským humorom dodá: krv aj vidno. Praskajú jej cievky. A to mlieko? Má ho rada akokoľvek.

Je máj a ona miluje bryndzu, májová je najlepšia. V máji má aj narodeniny. Pýtala som sa, čo by si priala ako dar. Odvetila bez zaváhania – niečo na praskajúce žilky! Napadla mi pohánka – s bryndzou a pažítka zo záhrady k tomu. Známa bola nadšená a aj ostala, pohánku s bryndzou pripravuje pravidelne. Pažítku zvládla aj mimo sezóny. Pestuje ju v kuchyni na parapete v kvetináči.

Zázraky pohánka a bryndza

Pohánka pochádza z Ázie, do Európy ju priviezli v 13. storočí Tatári spolu so svojimi nájazdmi. Pre domáce obyvateľstvo to boli pohania, preto dostala názov pohánka. Dlho bola u nás známa ako obilie chudobných. Je pseudoobilnina, z jej semien sa melie múka. Neobsahuje lepok a tak je správna voľba aj pre celiatikov, ktorí sú na lepok alergickí.

Pohánka bola na Slovensku známa ešte koncom 19. storočia. Zdravá výživa vyniesla pohánku na piedestál opäť. Je zdroj rutínu, vitamínu P, prospešného pre cievy a krvný obeh. Má vitamíny B a draslík pre pevné nervy, vitamín E, čo podporuje obnovovanie buniek. Je pomocník pri cievnych problémoch, kŕčových žilách.

Májová bryndza je najlepšia, lebo ovce idú prvý raz v roku na pašu. Ich strava sa zelenou pastvinou mení, kŕmia sa čerstvým, chuť šťavnatej výživnej prírody sa dostane do mlieka a bryndze – vrátane liečivých účinkov. Zimná bryndza sa pripravuje zo skladovaného ovčieho syra, je príkrejšia a nie je v porovnaní s jarnou májovou bryndzou tak “živá”.

Bryndza je zasa probiotický poklad – ponúka niekoľko miliárd probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek. Viac ich je v ovčej bryndzi z nepasterizovaného mlieka. Znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posilňuje trávenie, zaberá pri alergiách, vďaka vápniku bráni rednutiu kostí, zvýši imunitu. Má v sebe bielkoviny, minerály, vitamíny skupiny B.

SUROVINY na 4 porcie

3 hrnčeky pohánky, 2 hrnčeky bryndze, 1 PL oleja (olivový) alebo masla, soľ, čerstvé paradajky a pažítka

POSTUP

1. Pohánku prepláchnem, nechám odkvapkať, dám do hrnca, zalejem vodou tak, aby bola asi 2 centimetre nad pohánkou, pridám štipku soli, nechám zovrieť.

2. Odstavím, prikryjem pokrievkou a nechám 10 – 15 minút odstáť. Môžete aj 20 – 30 minút uvariť domäkka. Prebytočnú vodu podľa potreby zlejem.

3. Do horúcej pohánky vidličkou – aby sa oddelili zrnká, vmiešam olej alebo maslo. Rozdelím na taniere, pred podávaním posypem bryndzou. Ozdobím čerstvou paradajkou a pažítkou.

Dobre vedieť

Pažítka v kvetináči na okne v kuchyni na pestovanie nie je náročná – stačí ju pravidelne polievať ako vyrastie zo semienka. Zároveň je prvá bylinka, ktorá na jar po prezimovaní rastie v záhrade. Má v sebe bielkoviny, železo na krv, vápnik na kosti. Posilňuje obranyschopnosť, chráni bunky, podporuje chuť do jedla, trávenie, znižuje vysoký krvý tlak, cholesterol.

Autorka receptu: © Maja Kadlečíková, spisovateľka

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu )