Zo zdevastovaného zámku zelený luxusný raj, ktorý si zaslúži planéta aj vy. Chateau Mcely

Dalito.sk/Chateau Mcely, Česká republika/foto: FB Chateau Mcely

Do auta som sadala totálne vyčerpaná. Za mnou ďalší týždeň, cez ktorý som tak ako vždy nič nestihla a zároveň dotiahla všetko. Už roky mám pocit, že môj diár nemá dno. Veď už dokonca kupujem diár rovno na dva roky. Auto som naštartovala s nadšením malého dieťa napriek tomu, že ako prvý som do kufra hodila notebook.

Bol to nádherný slnečný jesenný víkend. Praha sa za mnou vzďaľovala a ja som vedela, že konečne budem cestovať krátko. Žiadne stovky a tisícky kilometrov autom, žiadne letisko… O 60 kilometrov som sa ocitla v oáze ticha a harmónie vône jesenného lesa, popretkávaného ostrou vôňou posledných bylín a kvetov.

O tejto rozprávke som sa dozvedela náhodou, keď sa mi v tatranskom hoteli minul krém na tvár a v hotelovom spa som si kupovala nový. Priložili mi aj reklamnú brožúru, ktorú keď som otvorila, okamžite mi bolo jasné, že to unikátne miesto si zaslúžim.

Keď som vošla do malej českej dedinky Mcely, nič nenasvedčovalo tomu, že niekde tam, možno za jedinou odbočkou z „hlavnej“, ma čaká rozprávka. Zámoček, ktorý má poskytovať najluxusnejšie služby relaxu, o akých človek môže snívať. Bol to víkend, počas ktorého som si celý čas opakovala, že toto miesto si jednoducho zaslúžim. Lebo aj dospelí majú stále právo na rozprávky.

„Zaslúžiš si rozmaznávať,“ povedala som si pri prvom pohľade na zámockú bránu, pred ktorou som musela zastať s autom a zazvoniť. Na konci nádhernej aleje z červených bukov, ktoré si pamätajú storočia, stál nádherný zámoček.

To, že naozaj nejde o obyčajné stromy dokazuje aj ich označenie so štátnym znakom „Národné stromy“.

Bola už neskorá jeseň, napriek tomu ma ohúrila aj vôňa kvetov a bylín, ktoré okolo stále kvitli. Do toho jemne padalo jesenné lístie a … navôkol hrobové ticho.

Pomaličky sa otvárajúca brána mi poskytla nádherný balzam na oči aj upracovanú dušu. Ideálne miesto na chvíle, keď potrebujete byť sami so sebou alebo s milovanými osobami. Miesto, ktoré si jednoducho zaslúžite. Dokonalý únik od pracovného zhonu a ruchu veľkomesta,  uprostred dokonalej prírody.

Luxus, udržateľný pre planétu

Zámocký eco-chic hotel je nielen ideálne romantické miesto. Veľká zámocká záhrada vás priam volá do svojich zákutí. Musí tam byť nádherne počas celého roku, ale padajúce lístie zo stromov, ktoré vám jemne šuští pod topánkami, vás v minúte vylieči zo všetkého čo vás trápi a zaťažuje.

Prenikavá vôňa lesa a rastlín sa vám pri prechádzke dostáva do každej bunky. Za zámockou bránou sa zrazu ocitáte doma a bezpečne, dostatočne ďaleko od všetkého, na čo možno v danú chvíľu už nemáte energiu. O histórii parku nemusíte nič vedieť, aby vám bolo okamžite jasné, že tu vďaka milovníkom prírody zastal čas a spolu s ním aj vy.  Že tu niekto neskutočne miluje prírodu a život.

Upozorňujú vás na to aj tabuľky pri takmer každom strome s presným popisom, o aký strom ide a kto a pri akej príležitosti ho zasadil. Množstvo zákutí nielen pre aktívny šport, jogu, meditácie…, kde si môžete užiť samotu do sýtosti. Zhlboka sa nadýchnuť na ďalšiu cestu životom.

Anglický park s rozlohou päť hektárov umožňuje dokonca aj malé turnaje v krokete, pétanque, bedmintonu či tenise. Svatojiřský les doslova vyzýva k prechádzkam, joggingu, jazde na bicykli alebo iba k hubárčeniu.

Manželia, ona Slovenka, on taliansky Američan, ktorých by som si priala raz spoznať osobne, majú evidentne vycibrený vzťah k planéte ako takej. Ich filozofiu cítiť v každom kúte parku, záhrady aj zámku. Od vysadených húb, voľne rastúcich lesných malín, bylín, jahôd…, až po s láskou ošetrované stromy a hlbokou diaľkou lánov polí.

Vzácny unikát

Jeden strom je tu však unikát. Vidieť to na ňom už pri prvom pohľade. Kmeň má totiž úplne iný. Objala som ho a nikým nerušená a nevidená som nasávala jeho dvesto ročný život. Unikátu, dubu veľkokvetému, vdýchli život dávni pradávni záhradníci. Exotický klenot totiž pochádza priamo z Kaukazu a nevyrástol zo žaluďa, ale v 19. storočí ho záhradníci naštepili na domáci český dub. Dôkazom toho je dodnes viditeľný rez na kmeni vzácneho stromu.

Vzácna luxusná nevtieravosť

Na každom kroku vidieť, že do renovácie schátraného objektu sa pustili „fanatici až blázni“, ktorí sa dodnes spoliehajú len na domácich ľudí a firmy s láskou k prírode.

Celý areál ctí charakter miesta, ktorý sa skláňa pred tradíciami miestneho remesla a vizionárstva.  Dokladom toho je fakt, že krátko po jeho otvorení už získal významné medzinárodné ocenenie World Leading Green Hotel. Chateau sa dokonca stalo prvým päťhviezdičkovým zeleným hotelom v Česku a druhým v Európe. Napriek tomu, že „zelený charakter“ musí prevádzku určite komplikovať. Personál vám to však nedá ničím pocítiť. Naopak, v tichosti ručne separuje všetky odpadky, aj hostí.

Chateau je naozaj luxusným zeleným sídlom. Personál sa tu s neuveriteľnou úctou, ale vzácne nevtieravo, okamžite stáva vašim priateľom, na ktorého sa môžete  spoľahnúť, že to, čo chcete u nich investovať do seba, nebudete ľutovať ani sekundu.

Nič hrané, nič umelé, naopak, mimoriadne ľudské, s úprimným záujmom o hosťa a planétu. Takže, ani keď večer pred odchodom na druhý deň, nevládzete dojesť, nemusíte sa v tomto luxusnom zariadení hanbiť, nechať si to domov zabaliť. Ako inak, do ekoobalu. Naopak, každý kto v hoteli neplytvá, je ich priateľom.

Čierne maslo a celiatik v bezpečí

Aj hlavným mottom zámockej vychýrenej reštaurácie, pod vedením šéfkuchára Honzu Štěrba, je variť výhradne z lokálnych surovín. A tak si na tanieri nájdete bylinky, ktoré rastú v okolí zámku. Od obrovských čučoriedok, až po lupene ruží. Vychýrený šéfkuchár dokonca zašiel tak ďaleko, že okrem húb, ktoré sám vysadil v zámockom lese,  založil aj slimákovú farmu. To, čo si nevedia v zámku vypestovať, dovezú z miestnych biofariem. Takto sa k vám na stôl dostane aj čierne maslo, nezameniteľnej chuti. Natrieť si ho môžete na domáci chlieb a pečivo z miestnej pekárne, ale aj zámocké pečené bezlepkové pečivo. Nielen pre prírodu, ale aj pre diagnostikovaného celiatika  je chateau rajom bezpečia.

Domáce maslo v Chateau Mcely, Česká republika/foto: Dalito.sk

Domáci voňavý chlieb dokonca dostanete ako pozornosť aj na cestu domov. Krásne zabalený. Miestna reštaurácia sa pravidelne umiestňuje medzi najlepšími v České republike.

V zámku vás ohúria dokonalosťou. Musíte dlho rozmýšľať, čo tu nedotiahli do dokonalosti, ak vôbec niečo. Veď aj zvyšky z kuchyne servírujú sliepkam a králikom, ktoré chová personál a susedia.

V zelenom zámočku je vám teplo, miestami až horúco. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že plytvajú s energiou aj pre neuveriteľne vysoké stropy a rozľahlé slávnostné sály. Napriek tomu, po zámku nemusíte cupitať v ponožkách s výčitkami voči planéte. Tepelnú stopu v atmosfére tu znižuje ekologický kotol, ktorý si vyžaduje len drevenú štiepku od miestneho dodávateľa. 100% ich elektriny je tak zelenej napriek tomu, že si to vyžaduje vyššie náklady. Majiteľom to však evidentne stojí za to. A vyzerá to tak, že aj hosťom. V čase mojej návštevy bol zámok plný, vrátane prezidentského apartmánu. Všetko domáci českí hostia, jediným zahraničným hosťom sme boli vlastne my.

Okrem toho, časť elektriny si vyrábajú sami cez vlastné fotovoltaické články.

Aj voda v jazierku nie je len pre pastvu mysle a očí. Okrem toho, že ju v lete vyhrievajú slnečné kolektory, zelenú perlu areálu chránia špeciálne vybrané rastliny, ktoré udržiavajú prírodnú rovnováhu jazierka. Voda sa tak čistí a prečerpáva cez koreňový systém rastlín a pieskový filter. Vďaka údržbe bez zrnka chémie je jazierko vhodné aj pre najcitlivejšie pokožky.

Prístup majiteľov k životnému prostrediu je tu naozaj obdivuhodný. Na parkovisku myslia aj na dobíjanie elektromobilov zadarmo. V komnatách, pomenovaných podľa ročných období a mesiacov, nenájdete zbytočné fľaštičky s drogériou, dokonca, aj uteráky perú ekologickým spôsobom. Aj preto v nich nenájdete prebytočné umelohmotné nádobky. Hostia, uprednostňujúci ekologický život, ktorí odmietajú vyhodiť ručník iba preto, že si s ním raz utreli tvár, môžu využiť známu „pozičnú květomluvu“ a ručník tak nechať visieť na svojom mieste. Drobnými gestami sa tak aj hostia zapoja do úsilia o udržateľnosť planéty. Unikátna je aj ručne miešaná prírodná kozmetika, ktorú majiteľka zámku vyrába z miestnych kvetov a bylín.

Ako sa to začalo

Písal sa rok 2001, kedy úspešná a celkom slušne pracovne vyčerpaná mladá žena sa ocitla pred zdevastovanou budovou, ktorá viac ako 60 rokov chátrala. Podľa knihy o majiteľov a ich kolegoch, priťahovala ju však ako magnet. Inéz Cusumano vraj vypočula zvláštnu tajomnú silu miesta a s odvahou (podľa mňa aj blázna) sa pustila do náročného projektu obnovy. Elán jej dodával manžel Jim a skvelí ľudia, ktorými sa odklopila. Ale o tom možno niekedy nabudúce.

Chateau odomklo svoje brány v roku 2006. Už v prvom roku existencie získalo prestížny  titul Best of Realty v hotelovej kategórii za citlivú rekonštrukciu chátrajúceho zámku, v ktorého každom kúte cítiť posledné storočia, počas ktorých ho obývali mladé rodiny aristokratov, ktorí tu vychovávali svoje deti. Vzácnu mozaiku z bývalej kuchyne majitelia zachovali a inštalovali ju do saunového domčeka v záhrade. Chodiť po nej a vlastným telom nasávať tú históriu bolo pre mňa nesmiernym zážitkom.

Keď som v nedeľu videla v spätnom zrkadle auta, ako sa mi zámok vzďaľuje, prišlo mi clivo. Bola som už od tohto zázračného miesta rozprávky asi 10 kilometrov. Zvrtla som volant a vrátila sa päť. Potrebovala som si domov priviesť vôňu tohto jedinečného miesta. Chýbala by mi. Bez ručne vyrábaných vonných aromatických olejov z miestnych stromov, byliniek a kvetov som sa jednoducho vrátiť nechcela.

Dospelí, rozprávky naozaj existujú!

Poznámka autorky: Tento článok nie je plateným PR článkom. Pobyt v chateau sme platili celý z vlastných súkromných prostriedkov a neobjaví sa ani v nákladoch firmy Dalito. Napísala som ho spontánne na základe prežitého a ako znak úcty k práci celého kolektívu a personálu Chateau Mcely, ktorý ma ohúril vysokou nevtieravou profesionalitou a ľudskosťou nielen k hosťom, ale aj prírode.

Darček z luxusného rezortu a tak vôňu miestnych bylín a rastlín môžete vyhrať a tak na vlastnej koži pocítiť v našej súťaži DALITO TU.

RAJ NAOZAJ EXISTUJE. ZAŽILA SOM HO A ZATIAĽ VLASTNÍ 23 OCENENÍ: 

 1. 2007 – Zelený hotel Chateau Mcely se stalo jediným pětihvězdičkovým „zeleným“ a eco chic hotelem v České republice a druhým v celé Evropě s nejvyšší zelenou certifikací Evropské unie.
 2. 2008 – World´s Leading Green Hotel World Travel Awards 2008, „Oskar“ v cestovním ruchu, v kategorii zelených hotelů.
 3. 2009 – Best Experiential Photograph Small Luxury Hotels of the World ocenilo „Best Experiential Photograph“. Chateau Mcely zvítězilo v mezinárodní konkurenci složené z více než 70 zemí a 480 hotelů sítě SLH.
 4. 2009 – Green Manager roku
  Výkonný ředitel Ing. Vlastimil Plch, který Chateau Mcely řídí od samého počátku, získal od Asociace hotelů a restaurací České republiky ocenění „Green manager roku“ za příkladný přístup hotelového provozu k ekologii.
 5. 2011 – Piano Nobile v TOP 10 Absolutně dle Maurerova nezávislého průvodce Grand Restaurant 2011.
 6. 2011 – Europe’s Leading Green Resort V prestižní World Travel Awards 2011 získalo Chateau Mcely první cenu v kategorii Europe’s Leading Green Resort.
 7. 2012 – Piano Nobile v TOP 10 Absolutně dle Maurerova nezávislého průvodce Grand Restaurant 2012.
 8. 2012 – Top 100 hotelů v Evropě podle německého multitematického cestovatelského magazínu Geo Saison, který patří mezi nejvýznamnější německé časopisy zaměřené na cestování.
 9. Best Luxury Destination Spa 2012 Zámecké lázně Mcely Spa obdržely cenu v kategorii “Best Luxury Destination Spa”.
 10. 2012 – Europe’s Leading Green Resort Další prestižní ocenění World Travel Award v kategorii zelených hotelů.
 11. 2012 – Video “Experience the Chateau Mcely” V rámci 19. ročníku festivalu turistických filmů Tourfilm získalo Chateau Mcely ocenění za video, které můžete shlédnout také na našem youtube.
 12. 2012 – Svatební místo roku v rámci soutěže Svatební místo roku 2012 na základě hlasování odborné poroty.
 13. 2013 – Piano Nobile v TOP 5 Absolutně dle Maurerova nezávislého průvodce Grand Restaurant 2013.
 14. 2014 – Nejlepší restaurace v České republice podle celostátní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant, jediného nezávislého průvodce nejlepšími restauracemi.
 15. 2015 – Síň slávy, TripAdvisor Chateau Mcely získalo na cestovatelském populárním webu Tripadvisor pět let po sobě certifikát výjimečnosti. Tím se zámek dostal až do síně slávy.
 16. 2016 – Restaurace Piano Nobile mezi TOP 10 v České republice podle celostátní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant.
 17. 2017 – 4. nejlepší restaurace v České republice podle celostátní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant.
 18. 2017 – TOP 25 hotelů, TripAdvisor Chateau Mcely se umístilo na cestovatelském populárním webu Tripadvisor mezi 25 nejlepšími hotely v České republice ve čtyřech kategoriích.
 19. 2018 – TOP 10 nejlepší restaurace v České republice podle celostátní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant.
 20. 2018 – TOP 25 hotelů, TripAdvisor Chateau Mcely se umístilo na cestovatelském populárním webu Tripadvisor mezi 25 nejlepšími hotely České republice v několika kategoriích.
 21. 2018 – Nejlepší 5* hotel v České republice Hotel Czech Awards 2018
 22. 2019 – Nejlepší restaurace v České republice oceněná třemi zlatými lvi. Tři zlatí lvi jsou zárukou setkání s vrcholnou podobou umění šéfkuchaře, profesionality personálu, vkusného interiéru a celkově hřejivé atmosféry restaurace.
 23. 2019 – Trip Advisor Travellers Choice Winner Ocenění je nejvyšším uznáním a je každoročně udělováno 1 % nejlepších podniků ve vybraných kategoriích na Trip Advisoru.

Kúpila zámok, hovorili, že je blázon. Dnes patrí medzi špičku, ale rozprávka to nebola (časť prvá)