10 odborných odporúčaní pre dokonalé prezimovanie rastlín a kvetov nielen v záhradách

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Odporúčania o najdôležitejšej príprave záhrady aj balkónov na zimu sme spracovali podľa odporúčaní Spolku záhradníckych centier, skupiny 11 českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v krajine, ktoré na základe dlhoročných rodinných tradícií zaručujú vysokú odbornosť, najvyššiu kvalitu a domácu tradíciu.

  1. Dôkladný poriadok je základ

Jesenné obdobie je vlastne celé o upratovaní. Časovo najnáročnejšie bude samozrejme upratovanie a odstraňovanie opadaného lístia. Hlavne z trávnikov ho odstraňujte najlepšie švédskymi hrabľami, najlepšie každý deň. Aj malá vrstva ponechaného lístia môže na ňom spôsobiť rozmach hubových chorôb. Ak patríte medzi milovníkov poriadku, potom sa doslova môžete vyblázniť na zeleninových záhonoch. Aj tie by totiž mali byť pred pravou zimou dostatočne poupratované. Nemali by v nich ostať žiadne zvyšky zo zberu úrody. Dôkladní buďte hlavne pri upratovaní vňate paradajok alebo zemiakov, ktoré sú často napadnuté plesňou zemiakovou.

  • Trávnik si zaslúži dôkladné prevzdušnenie

Jesennú údržbu považujte za dobrý krok k perfektnému trávniku na jar, kedy sa oveľa rýchlejšie zazelená. Pri prevzdušňovaní, známom tiež ako prerezanie trávnika, ho zbavíme nielen plsti zloženej z machov a odumretých listov trávy, ale tiež časti zelenej hmoty. Aby sa z takého zásahu trávnik rýchlo spamätal, nezabudnite na dôkladné hnojenie aj zálievku.

  • Jesenné hnojenie ako investícia na jar

Trávniku doprajte špeciálne trávnikové hnojivo určené priamo pre jesennú aplikáciu. A to pre vysoký obsah draslíka a horčíka, ktoré zvyšujú odolnosť voči nízkym teplotám. Ničia aj plesne. Rovnako tak ale môžete po zbere úrody prehnojiť aj zeleninové záhony. Máte plány, že budúci rok na nich budete pestovať zemiaky, náročné dyne a paradajky? Tak do pôdy počas októbra alebo novembra zapracujte hnoj, ktorý zemine dodá živiny. Pri hnojení nezabudnite ani na okrasné kríky a rastliny , čím podporíte spevnenie ich pletív pred zimou.

  • Záhrada bez odpadu

Dôležitou témou  pre každého majiteľa záhrady či kvetinovej terasy je spracovanie záhradného odpadu.  Ono vlastne ani nejde o odpad v pravom slova zmysle. Všetku hmotu, ktorú vyprodukujú zeleninové i okrasné rastliny totiž môžete použiť ako skvelé hnojivo. Len sa na to hnojivo musia aj premeniť. Vňať zeleniny, otlčené jablká, spadnuté lístie i posekanú trávu môžete efektívne skompostovať. Jediné s čím buďte opatrní sú chorobami a škodcami napadnuté rastlinné zvyšky. Jedinou metódou ako zabrániť šíreniu týchto nechcených „hostí“ je ich spálenie alebo odvezenie mimo vašu milovanú záhradu a rastliny. Popol z nich však potom už bez obáv môžete kompostovať.

  • Vyrobte si vlastnú „listovku“

Spadnutého lístia je pred zimou toľko, že pomaly ani nevieme čo s ním. Dá sa ale veľmi dobre kompostovať alebo z neho vyrobiť listovku, ktorou sa pred zimou dajú ustlať záhony čučoriedok a ďalších kyslomilných rastlín. Jej výroba nie je vôbec zložitá, stačí si na ňu zohnať klasický kompostér a môžete začať. Rýchlejší rozklad listov podporí nadrvenie v záhradnom drviči.

  • Aby rastliny v nádobách neprekvapil mráz

Na zazimovanie je samozrejme dobre myslieť už pri výbere nádoby alebo pri výsadbe rastlín. Zatiaľ čo u veľkoobjemových nádob a kvetináčov pravidelných tvarov ide zazimovanie vyriešiť obložením vnútorných stien polystyrénovými doskami, u kvetináčov s kruhovým pôdorysom musíte zazimovanie vyriešiť zvonku. Dobrou voľbou je obalenie nádoby jutou, geotextíliou alebo netkanou textíliou. Ideálnym termínom na zazimovanie je november. V tomto mesiaci zakryte bielou netkanou textíliou aj nadzemné časti rastlín, ktoré si neporadia s poklesom teplôt pod bod mrazu. Napríklad niektoré druhy paliem a iné rastliny pochádzajúce zo stredomorských oblastí.

  • Na záhonoch sa to môže ešte zazelenať

Riešite čo so záhonmi, na ktorých ste už vyzbierali úrodu? Zatiaľ čo v septembri ešte stihnete zasiať kozlíček polníček (Larged leaved), listový šalát, reďkovku či rukolu, v októbri už radšej myslite na výsev zeleného hnojenia. Spoľahlivým riešením je turnia (peluška jarná), vlčí bôb, horčica alebo vikev úzkolistá (Vicia angustifolia). Tieto rastliny pomerne rýchlo vyklíčia a vyrastú. Akonáhle vytvoria vňať, to je presne ten čas, kedy ich treba ostrihať a zapracovať do pôdy, do ktorej dodajú poriadnu dávku organickej hmoty.

  • Doprajte záhonom poctivú perinu

Na jeseň v celej záhrade skontrolujte vrstvu mulčovacej kôry. Pokiaľ je to nutné, výsadbu domulčujte. Napríklad pri štrku by mala vrstva dosahovať minimálne päť centimetrov, u kôry a štiepky by to mal byť dvojnásobok. Mulčovacia kôraje pre záhony dôležitá nielen pre zamedzenie klíčenia buriny a zníženie vyparovania vody, ale zabraňuje aj vymŕzaniu rastlín.  

  • Aj skleník potrebuje dohľad

Pokiaľ ste už zozbierali úrodu aj v skleníku, pustite sa do dezinfekcie stien, políc, náradia aj záhradných nádob. Dôvod je jednoduchý. V skleníkoch sa pre obmedzené vetranie oveľa rýchlejšie množia a šíria choroby aj škodcovia. V tomto prípade sa dôkladné upratovanie oplatí dvojnásobne. Spoľahlivou aj šetrnou formou je dezinfekcia roztokom vody s octom.

  1. S rezom počkajte

Každá práca na záhrade a s rastlinami má svoj vlastný čas. Rovnako je to aj pri rezoch. Na jeseň sa s nimi rozhodne neponáhľajte. Prerezávajte len tie rastliny, u ktorých hrozí, že ich poškodí vietor. Do čoho sa však určite nepúšťajte, je rez ovocných stromov. Predčasne by totiž vyrazili mladé výhonky, ktoré by prvý mráz poškodil.    

(Ak vás odborné odporúčania zaujali, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: