27 Matovič/2 Sulík: kto rozhoduje kto bude na tlačovke vlády

Dalito.sk/Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)/foto: ÚV SR

Slovenský premiér Igor Matovič (OĽANO) včera oznámil, že počas epidémie koronavírusu budú aj o ekonomickej budúcnosti Slovenska rozhodovať v prvom rade štátni hygienici. Vytvoril si vlastnú odbornú radu, ktorej sa pýta na ich odporúčania, ako má do budúcnosti postupovať slovenská vláda tak, aby čo najviac zabránila šíreniu koronavírusu v krajine.

Na základe ich výsledkov jedného z najmenšieho počtu testovaných osôb zo všetkých krajín Európskej únie oznámil, že Slovensko je v boji proti šíreniu koronavírusu na tom v Európe najlepšie a nikto ho neprinúti, aby na tom niečo zmenil.

To, aké ekonomické opatrenia prijme slovenská vláda aj proti šíriacej sa budúcej ekonomickej recesie krajiny tak rozhodnú slovenskí hygienici, ktorí sú v týchto dňoch najbližším poradným orgánom predsedu vlády.

Predseda to oznámil na tlačovej konferencii s názvom TB predstaviteľov vlády a odborníkov o ekonomických opatreniach, na ktorej nechýbali minister financií (OĽANO)  a množstvo hygienikov a epidemiológov.

Aj podnikatelia po celom Slovensku začali kritizovať premiéra, že na konferencii o takých závažných ekonomických ukazovateľoch chýbal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Ten uviedol, že pozvanie na tlačovú konferenciu nedostal.

Premiér Matovič dnes ešte dodal, vraj minister hospodárstva odmieta komunikovať a správa sa ako manželka, ktorej v čase pandémie COVID-19 nechce kúpiť ružové GUCCI lodičky . Sulík na osobné invektívny Matoviča už reagovať nechce a ani nebude.

Igor Matovič mal od 21. marca 2020, kedy na pôde úradu predstavil vyhlásenie novej koaličnej vlády, doteraz spolu iba priamo na úrade vlády 27 vlastných tlačových konferencií (zdroj: www.ta3.com). Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) počas pandémie koronavírusu, ktorý bude mať podľa MMF najväčší dopad na ekonomiku za posledných 90 rokov, na úrade vlády dve. 

Pýtali sme sa preto tlačového oddelenia úradu vlády, ako prakticky teda vyzerá príprava tlačových konferencií na úrade vlády po nastúpení do funkcie Igora Matoviča.  

  1. Kto pri tlačových konferenciách predsedu vlády navrhuje jej tému a kto ju musí odsúhlasiť?
  2. Kto rozhoduje o tom, kto sa zúčastní na tlačovej konferencii ako rečník a aj “prísediaci”, teda hosť za pánom premiérom?
  3. Ako prakticky funguje pozvanie iných ministrov vlády na tlačovú konferenciu k danej téme premiéra? Upozornenie, pozvanie na tlačovú konferenciu, výzvu…  iným ministrom posiela kto? 

Tlačový odbor ÚV SR na otázky Dalito odpovedal (plné znenie):

Témy tlačových konferencií súvisia s programom pána premiéra, jeho prácou či stretnutiami.  Účasť hostí, resp. ministrov na nich je komunikovaná priamo s nimi, resp. s tlačovými odbormi príslušných rezortov.“