3 odpovede

Ak vás opakovanie ohrozuje vírusmi, vyhoďte ho z „priateľov“

Kto  žije aj na sociálnych sieťach, určite to pozná. Pravidelne ho ohrozujú zavírené súbory od „priateľov“, ktoré rozposielajú bez toho, že by o tom autori vôbec tušili. Dokonca často od tých istých ľudí. Len potom vypisujú „Ja nič nerozposielam, to je asi vírus!“  Zaujímalo nás, či sa majiteľ sociálneho účtu, ktorý neustále rozposiela nejaké vírusy má uraziť, ak ho jedného dňa, pre vlastnú bezpečnosť, vyhodí zo zoznamu „priateľov.“

Andrej Mišura je dlhoročný bezpečnostný konzultant, ktorý je v oblasti bezpečnosti na internete a sieťach viac ako doma. Aj golfisti ho totiž poznajú nielen ako výborného hráča a dlhoročného majstra golfového klubu PRGC v Dunakiliti, ale aj ako „ITáka“, ktorý keď sa niekomu, napríklad v bare, niečo stane, otvorí kufor auta a vytiahne z neho všetky potrebné káble na odstránenie IT problému, vrátane predlžovačky na elektrický prúd. Jeho firma pomáha iným spoločnostiam s nastavením a udržiavaním IT bezpečnosti. Zameriava sa aj na audity zariadení na odhalenie možných hrozieb a navrhuje ich riešenia.

Od niekoho nedostaneme vírus celý život, od iného pravidelne. Čím to je? Neinvestuje do pravidelnej ochrany antivírusových programov?


Pravidelné odosielanie vírusov od jedného človeka vypovedá o jeho infikovanom zariadení, ktoré používa. Odporúčam ho kontaktovať a informovať ho o opakovanom probléme. Áno, je vysoký predpoklad, že svoje zariadenie dostatočne nechráni antivírusovým programom.  Nedá sa to ale jednoznačne tvrdiť, že do antivírusového programu neinvestuje.  Avšak je aj možné, že antivírus vôbec nerieši, respektíve ho neupdatuje. Kritické sú samozrejme aj aktualizácie operačného systému a ďalších aplikácií.  Celkovo by som o takom človeku povedal, že má zavírený počítač alebo jeho konto na sociálnej sieti bolo kompromitované, číže niekto mu ho ukradol a zneužíva. Jedno alebo druhé. Pravdepodobne mu niekto ukradol aj identitu.

Ak od takéhoto človeka vírus prichádza napríklad cez sociálnu sieť často a nič s tým evidentne nerobí, je lepšie ho zo zoznamu „priateľov“ vyradiť? 

Odpoveď je áno, lepšie je vyradiť. V prvom rade musíme každý z nás prijať zodpovednosť za bezpečný „virtuálny“ svet a v druhom rade vyradenie zo zoznamu priateľov na sociálnej sieti predsa neruší priateľstvo ako také, teda pokiaľ nie je len digitálne. Keby sa vás v reálnom svete niekto snažil pravidelne vykradnúť, tiež ho zo zoznamu priateľov vyradíte. ?


Aj opatrný užívateľ internetu sa môže pomýliť a otvoriť zavírený súbor. Čo nás ako prvé má upozorniť, že s ním niečo nie je v poriadku a sme vystavení bezpečnostnej hrozbe?

Pri bezpečnom využívaní informačných technológií, čiže aj sociálnych sietí, je v prvom rade potrebná opatrnosť a podozrievavosť. Je potrebné si overiť, či daný súbor (fotka, video, link …) nám posiela kamarát alebo neznámy cudzinec. Ak súbor neočakávame a bol nám doručený od známeho, pred otvorením nie je na škodu kontaktovať odosielateľa, či nám súbor poslal úmyselne. Určite odporúčam používať pravidelne aktualizovaný antivírový program.

Môže vás zaujať:


Experti v noci zasahovali pri kritickej zraniteľnosti Intel procesov

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *