Ako na balkóne vypestovať najkrajšie jahody
Kto by nemiloval jahody. Snáď len nešťastník, ktorý je na jahody alergický. Jahody patria medzi najobľúbenejšie ovocie, ktorého sa mnohí nevedia dočkať. A na ich sezónu sa nemusia tešiť iba tí, ktorí majú záhrady. Už dávno neplatí, že jahoda rastie a plodí len v záhradách. Pravé domáce jahody si dnes už môžete vypestovať aj na balkónoch. A naozaj to nie je veda, naopak, len málo rastlín je takých nenáročných, ako jahoda.
Stačí si vybrať tú správnu odrodu a úplne bez problémov budete zbierať čerstvé jahody aj v centre betónového mesta. Stačí, ak si necháte poradiť od našej odborníčky Ing. Michaly Brabcovej z českého Záhradného centra Chládek.
Správne si vybrať
Odborníčka upozorňuje, že skôr, ako sa postavíme pred sadenice v záhradníctve musíme mať v hlave jasno, čo od jahôd na balkóne očakávame.
„Najčastejšie na trhu ponúkajú tri tipy jahôd: jedno plodiace (sezónne), stále plodiace a jahodu obecnú, ktoré je známa aj ako lesná alebo mesačná jahoda. Lesné jahody by nemali pritom chýbať v každej mestskej domácnosti, kde sú deti, ktoré drobné a sladké jahôdky milujú. Okrem toho, že dozrievajú veľmi skoro a ich zber je naozaj dlhodobý. Tento jahodník plodí približne od júna až do augusta,“ vysvetľuje odborníčka, ktorá vie, ako deti poteší pravidelný zber jahôd každý týždeň. Stačí zopár, ale deti z toho majú obrovskú radosť.
„Jedno plodiace sezónne jahody zvolíme na balkón vtedy, ak túžime po bohatom zbere v istý čas. Takéto jahody dokážu zarodiť veľké množstvo plodov, ktoré potom pozbierame, spracujeme, ale rovno sa s tým pre nás skončí aj jahodová sezóna. Pre stále plodiace jahody sa rozhodneme vtedy, ak túžime po čo najdlhšej jahodovej sezóne,“ snaží sa rozhodovanie mestských záhradkárov uľahčiť Michala Brabcová s tým, že práve takéto jahody sú určené pre tých, ktorým nezáleží na jednorazovej bohatej úrode jahôd.
Odborníčka na pestovanie odporúča, aby sme si vždy, keď kupujeme jahody nechali poradiť priamo v záhradníctve aj o tom, ktoré z ponúkaných jahôd majú akú chuť tak, aby nám jedného dňa naozaj ulahodili aj na jazyku. A samozrejme, aby to boli odrody, ktoré sú najodolnejšie voči chorobám.
Overené NAJ tradície
Logika síce naozaj hovorí, že celosezónne jahody sú asi najlepšie, keďže ich máme k dispozícii až do jesene, napriek tomu ich nie všetci vyhľadávajú.
„Niektorí zákazníci majú radi staré-známe tradície a tým odrody, ktoré pestujú už dlhé roky. V Českej republike medzi také patrí odroda Senga Sengana. Je to veľmi stará odroda, ktorá sa neustále teší veľkej popularite vďaka vynikajúcej chuti jahôd. A to je jeden z dôvodov, kedy vyhráva overené, spokojnosť a obľúbenosť nad novinkami z ponuky stále plodiacich jahôd,“ vysvetľuje Michala Brabcová s tým, že u týchto jahôd, ktoré plodia iba raz do roka, sú zasa plody oveľa väčšie, ale aj to záleží od vybranej odrody.
„Niekto vyžaduje a sníva o veľkej jahodovej úrode na začiatku leta, a nie na jeseň, keď už je množstvo iného ovocia naokolo. Nemôžeme tak povedať, že by stále plodiace jahody boli najlepšie, alebo naopak, mali nejakú nevýhodu. Každá odroda má svoje praktické využitie podľa potreby,“ hovorí záhradná expertka, ktorá ešte aj dnes pozná množstvo ľudí, ktorí si chcú zasadiť jahody, aj keď je už jahodová sezóna v plnom prúde. Aj pri jahodách platí, nikdy nie je neskoro a ak zvolíte tie celoročné, z prvých plodov sa môžete tešiť už čoskoro.
Ako na to na balkóne
Michala Brabcová vás presvedčí, že pestovanie jahôd na balkónoch si nevyžaduje žiadnu vedu. Stačí, ak navštívite záhradníctvo, kde si vyberiete správny substrát aj hnojivo určené priamo na pestovanie jahôd. Potom si už vystačíte aj s nádobou s otvorom na dne. Môže byť plastová, keramická, či samozavlažovacia.
„Jahody oveľa lepšie prospievajú na plnom slnečnom mieste vďaka čomu plody lepšie dozrievajú a aj menej trpia na hubové choroby,“ vysvetľuje s tým, že zálievka je pre jahody najdôležitejšia od prvej výsadby, aby dobre zakorenila. Nezabudnúť na ňu musíme aj v čase, keď začne rodiť.
„Pokiaľ by mala rastlinka počas kvetu a po odkvete nedostatok vody, plody dostatočne nenarastú, budú zakrpatené a tvarom nemusia ničím pripomínať ani jahodu,“ odpovedá práve na otázku všetkým, ktorí sa často pýtajú, prečo práve tie ich jahody na balkónoch ničím nepripomínajú jahody.
„Na pestovanie jahôd v nádobách sa veľmi hodia visiace odrody, ako napríklad Mara de Bois či Elan. Vytvárajú typické dlhé plaziace sa výrastky „šlahouny“, ktoré pri pestovaní v závesnej nádobe prevísajú dole a plodia po ich celej dĺžke. Tieto odrody bývajú často označované, ako pnúce-ťahajúce sa. Jahodník však nevytvára žiadne úponky, ktorými by sa rastlina mohla pridržiavať opory, takže vždy ide o previslú jahodu, ktorá môže mať výrastky priviazané aj k opere. Musíme si však uvedomiť, že nikdy sa táto rastlina nepopína sama,“ vysvetľuje odborníčka milovníkom pestovania jahôd nielen na balkónoch.
Hnojenie
Michala Brabcová je presvedčená, že sa vôbec nemusíme báť žiadneho hnojenia jahôd, pretože tak, ako každá rastlina, aj jahody potrebujú pre svoj rast živiny. Je to vraj jednoduché, žiadnym hnojivom určeným na jahody nič nepokazíte a je jedno či v kvapalnej alebo kryštalickej forme.
„K jahodám hnojivo aplikujeme asi tak každý týždeň a formou zálievky. Hnojiť začíname v závislosti od počasia, od marca-apríla. Rovnako, ako je to u byliniek, uprednostňujeme hnojivá, prípadne postreky založené na prírodnej, organické báze, určenej pre BIO pestovanie,“ hovorí mladá inžinierka a plynulo prejde k rozmnožovaniu jahôd, ktoré tiež nie je žiadna náročná veda. Jednoducho výrastok odstrihneme a vsunieme do zeme.
Rozmnožovanie jahôd
Opäť sa nemusíte ničoho báť, je to jednoduchšie, ako si viete len predstaviť, či pripustiť.
„Je to naozaj jednoduché. Každá jahoda vytvára akési odnože – výrastky, na ktorých konci začne rásť malá rastlinka. Oddelením výrastkov získame novú rastlinku. Vždy ale pritom pamätajte na to, že najsilnejšia je tá rastlinka, ktorá na výrastku rastie najbližšie k pôvodnej materskej rastlinke v zemi. Jahodník sa reprodukčne pestuje ako dvojročná kultúra tak, aby poskytovala čo najvyšší výnos plodov. Preto aj v črepníkoch svoje sadenice vymieňajte každé tri roky,“ vysvetlila tajomstvá pestovania jahôd na balkóne Michala Brabcová.
Nezabudnite aj na to, že lesné jahody je veľmi jednoduché pestovať i zo semienka. Úrody malých sladkých jahôd sa však v danom roku výsadby nedočkáte.
Správne prezimovanie
Aj u jahôd platí zásada, ako pri každej inej rastlinke v nádobe. Musíme sa postarať o to, aby sme čo najviac ochránili korene pred mrazmi.
„A tak črepník presunieme na zem, najlepšie k stene. Jednoducho kdekoľvek, kde bude rastlina chránená pred mrazivým vetrom. Občas skontrolujeme zálievku, aby rastlinka cez zimu nevyschla. Uschnuté lístky na jar odstránime spolu s poškodenými a škaredými lístkami priamo u „srdiečka“ rastliny,“ vysvetľuje tajomstvá dokonalých jahôd Michala Brabcová.
Odborníčka pripomína, že podceniť nemáme ani jarné mrazy. Pod vplyvom prvého teplého jarného slnka totiž jahody rýchlo zakvitnú, ale ešte aj v máji aj veľmi rýchlo zamrznú. Žltý stred jahody potom sčernie a plodov sa už nedočkáme. Preto odporúča, rastlinku ešte v jarných mesiacoch chrániť tak, že ju na noc prekryjeme bielou alebo béžovou textíliou.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)