Ako robiť skvelé portrétne fotografie aj v domácich podmienkach?

Dalito.sk/ilustračné foto: popcorner / Shutterstock
PR -

Portrétna fotografia je jedným z veľmi obľúbených druhov fotografie. Veľkú zásluhu na tom majú zrejme aj svadby. Aký to má súvis? Veľakrát sa stáva, že keď chce niekto povýšiť fotografiu na spôsob privyrábania si, či dokonca zdroj obživy, začne fotiť svadby.

Okrem technického vybavenia vám stačí aj kus peknej látky

Je to celkom logický krok, keďže v oblasti svadobnej fotografie nie je o prácu núdza (ak nerátame výnimočné situácie, akou bol pandemický lockdown). No a keďže okrem fotografií z kostola, či svadobnej hostiny sú neoddeliteľnou súčasťou svadobných fotiek aj portréty mladomanželov, každý svadobný fotograf by mal obstojne ovládať aj portrétovú fotografiu. Nemusíte pritom fotiť svadby alebo mať profesionálne zariadené štúdio, aby ste mohli vytvárať fantastické portréty.

Stačí vám na to aj kúsok priestoru doma. Treba však vyriešiť pozadie, veď predsa nechcete, aby pozadím na vašich portrétoch bol napríklad nábytok vo vašej obývačke. Fotopozadie si však môžete jednoducho vyrobiť aj z metráže látok. Stačí vyberať z takých látok, ktoré budú zaujímavé, ale zároveň nebudú priveľmi odpútavať pozornosť od fotografovanej osoby.

Samozrejmosťou je svetelný objektív a keďže rátame s možnosťou, že si nechcete domácnosť „zapratať“ s veľkými ateliérovými svetlami, skúste kvalitný blesk. S trochou zručnosti a využívaním toho ako sa svetlo odráža, dokážete získať naozaj postačujúce nasvietenie. A samozrejme, treba nejakú modelku, či modela. Alebo môžete k výbave pridať statív a „trénovať“ na sebe.

Ostáva už len vyriešiť vhodný spôsob prezentácie

No čo, páčia sa vám vaše nové portrétne fotografie? Vidíte a pritom stačilo jednoduché pozadie z látky. Teraz už len doplniť zásobu kvalitných náplní do tlačiarne Canon, ktorú máte doma a môžete sa fotografiami kochať aj vo vytlačenej podobe. Alebo ich skúsiť niekde vystaviť, možno nimi naozaj zaujmete.

Samozrejme, jednoduchšie je propagovať svoju tvorbu v online priestore. Najjednoduchším prostriedkom na túto úlohu sa javia sociálne siete, ale ak sú vaše fotografie na úrovni, pouvažujte aj nad tvorbou webu.

Prečo? Ak vaše portfólio presuniete na samostatný web, nebude vás obmedzovať kvalita, v ktorej sa dajú fotografie nahrať na jednotlivé sociálne siete. A samo o sebe pôsobí prezentácia v podobe samostatného webu oveľa profesionálnejšie ako profil na akejkoľvek sociálnej sieti.