Ako zatočiť s odpadmi: Príbeh jednej rodiny (časť štvrtá)

Dalito.sk/Bojujeme s odpadmi/Tašky, ktoré uháčkovala Tatiana/foto: Tatiana Brezinská
DALITO -

Igelitky a plastové nádoby. To je jeden z najväčších problémov pri znečisťovaní. Nech sa snažíme aj my akokoľvek, stále ich máme doma niekoľko.

Je jedno veľké šťastie, že môj muž je šetrný. V mnohých ohľadoch. A dáva si pozor aj na igelitky. Dokáže používať jednu do zodratia. Ja som igelitkový nadšenec nikdy nebola. Menšia dierka, nepekné pokrčenie, špinka  a už putovali do smetného koša. Môj muž ju musel mať bez dna alebo bez ušiek, aby ju vyhodil.

Náhrada za igelitky

Našťastie, dosť rýchlo som našla za igelitky náhradu. Najskôr to boli lanové tašky. Sú dobré na nákup pečiva. Navyše, pri zašpinení ich stačí hodiť do práčky.

Doma máme aj nákupné tašky rôznych veľkostí, ktoré skutočne vydržia celé roky. Dajú sa kúpiť v každom veľkom obchodnom reťazci, či drogériách. Niekoľko kusov nosíme vždy v aute, pre prípad nečakaného aj očakávaného nákupu.

Ja mám v kabelke na nákupy nachystané aj  látkové tašky, ktoré nezaberú veľa miesta, sú dosť pevné a takisto mnohonásobne použiteľné.

No a v neposlednom rade som sebe aj môjmu okoliu uháčkovala nákupné sieťovky. Také, aké si pamätáme z nášho detstva. Len majú krajšiu farbu,  a sú celkovo krajšie ako za čias našich mám.  Uháčkovala som ich hneď niekoľko. Veselé letné, zemité jesenné a chystám sa aj na melírové.  Ono to v podstate môže byť aj celkom slušný módny doplnok.

Ďalší spôsob ako znížiť množstvo odpadu v domácnosti bolo eliminovať vlhčené utierky. Posledné roky som si život bez nich nevedela predstaviť. V podstate všetky mamičky využívajú tohto pomocníka nielen pri deťoch, ale aj v domácnosti.

Stále ich mám aj ja. Len ich už nevyužívam toľko ako v minulosti. Koniec koncov, ani naše mamy ich nemali a my sme tu a aj zadky máme normálne. Pre našu Sabinku som teda vlhčené utierky „vyrobila“ . V jednej drogérii som si kúpila dve balenia miniplienok, spolu 18 kusov. Ale v podstate sa dá použiť akákoľvek bavlnená plienka, keď si ju rozstriháme na kusy.

Ako na vlhčené utierky

Tie moje plienky som vložila do sklenenej nádoby a zaliala dvomi decilitrami mydlovej vody (použila som detské mydlo) a približne jednou polievkovou lyžicou detského oleja. Malé plienočky roztok do seba vsajú a vďaka uzatvárateľnej sklenenej nádobe zostanú niekoľko dní vlhké. Použité utierky/plienky vyperiem a cely proces zopakujem.

Nestojí to ani veľa peňazí, ani času, je to šetrné k  detskému zadočku a zároveň som znova uľavila prírode. Pretože klasické vlhčené vreckovky sú, zdá sa, nezničiteľné. Veľmi ťažko sa rozkladajú a vedia úžasne upchať potrubie. Máme s tým osobnú skúsenosť, keď ich dcéra nahádzala do WC, spláchla a oni upchali odtok vody.

Bezobalové nakupovanie

Ani ďalšiu vychytávku nemám tak úplne zo svojej hlavy. Mnohí z vás tak možno už robíte, ale možno len vo svojom domove. Nakúpenú šunku, salámu, či syr uskladňujete v menších plastových nádobách. Ja som sa rozhodla, že okrem uskladňovania ich budem využívať aj pri nákupe.  Navážené potraviny si jednoducho pri pulte nechám rovno naložiť do mojich vlastných nádob. Je to v podstate ako bezobalové nakupovanie. V mnohých mestách už také obchodíky existujú. My takú možnosť na nákupy nemáme, tak som našla aspoň vhodnú alternatívu. Pokračovanie nabudúce…

Autorka Tatiana Brezinská vyštudovala som masmediálnu komunikáciu v Trnave. Už počas štúdií som pôsobila v lokálnom Rádiu Naj, Mestskej televízii Trnava aj novinách. Počas svojej praxe som prešla rôznymi pozíciami ako športová redaktorka – moderátorka. Najväčšie skúsenosti som nadobudla počas môjho pôsobenia v športovej redakcii STV. Poslednými zamestnávateľmi boli Trnavský hlas a Trnavský samosprávny kraj. Tu som pracovala ako redaktorka a grafička župného magazínu. V súčasnosti pôsobím na voľnej nohe, moderujem spoločenské podujatia a píšem knihy – beletriu.

Môže vás zaujať:

Ako zatočiť s odpadmi: Príbeh jednej rodiny (časť tretia)