Áno, aj záchod má svoju etiketu

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Homestage

Toaleta, WC, alebo záchod. Toto miesto navštevuje denne viackrát každý z nás. Možno to znie trochu absurdne, ale aj tu platia isté zásady spoločenskej etikety. Najmä, ak ide o toaletu mimo nášho súkromia. Čo ak na verejných toaletách stretneme priateľa, známu osobu, alebo nadriadeného? Pozdraviť a podať si ruku, či ostať v tichu intimity?

TOALETA – MIESTO PRE INTIMITU I KLEBETY

Etiketa ráta v prípade žien na toalete s inými pravidlami ako pri mužoch.

Predstavte si, že ste v spoločnosti, napríklad v reštaurácii, a partia chlapov sa dohodne, že pôjde spolu na toaletu. Zdá sa vám to absurdné? Aj mne. Páni totiž toaletu používajú primárne len na vykonanie fyziologických potrieb, prípadne umytie rúk.

Dámy však toaletu považujú za miesto, kde môžu v súkromí pokračovať v začatom rozhovore, upraviť si mejkap, prepudrovať nos a skontrolovať účes. A popri tom si aj trochu poklebetiť…

MUŽI SÚ TICHO, POZOR NA MOKRÉ RUKY

Páni sa pri návšteve toalety obmedzujú len na strohý pozdrav, či kývnutie hlavou. Podanie rúk so známym, či šéfom v priestoroch WC neprichádza do úvahy. Rovnako za nezdvorilé považujeme nadväzovanie rozhovoru na pánskej toalete.

Ak sa chceme predsa len pozdraviť, podať si ruku a porozprávať, prípadne s niekým, koho sme stretli i zoznámiť, urobíme tak až vonku po opustení toalety. Ale pozor! Ruky si najskôr umyjeme a dôkladne vysušíme. Nie je nič trápnejšie, ako po východe zo záchodu podať niekomu mokrú neutretú dlaň.

Ak sa ale predsa len dostaneme do úzkych a na toalete nefunguje sušič rúk, alebo sa minuli papierové utierky, ruku si so známym nepodávame a ospravedlníme sa, že ich skrátka máme mokré.

ŽENY SA MÔŽU PARÁDIŤ I ROZPRÁVAŤ

Pre ženy je na rozdiel od mužov toaleta miestom ďalšej socializácie. Čo majú páni zakázané, je dámam dovolené.

Na večierku, či spoločenskej akcii, nie je nič výnimočné, ak sa pri návšteve dámskej toalety stretnete s hlúčikom žien klábosiacich o vzťahoch, móde, či dovolenkách. Popri úprave mejkapu a rúžovaní pier je takáto konverzácia dám na toalete povolená.

Samozrejme to platí iba pre predsieň s umývadlami a zrkadlami. V samostatných WC kabínkach prenechávame svoje „partnerky“ v intimite. Na dámskej toalete nie je tabu ani predstavenie, podanie rúk a zoznámenie, ale opäť iba v predsieni!

TELEFONOVANIE NA WC? URČITE NIE!

Jedným z najčastejších prehreškov voči etikete na toalete je telefonovanie. Volať niekomu z priestorov toalety a navyše počas vykonávania osobnej potreby je niečo neprípustné! Jednak náš rozhovor získava neželaných účastníkov a navyše volať niekomu pri zvukoch splachovania toalety a uľavovania si je vrchol nevkusu a neúcty k osobe na druhej strane linky…

Nechcem byť súčasťou národa hulvátov