Česi už očkujú, Slováci vakcínu proti chrípke intenzívne riešia

Výrobcovia vakcín proti chrípke už dodali do Českej republiky o 20% viac chrípkových vakcín ako vlani a krajina začala očkovať, uviedlo MZ ČR. Na otázku Dalito.sk, o koľko vakcín viac medziročne má už Slovensko, MZ SR odpovedalo, že situáciu s vakcínami sezónnej chrípky intenzívne rieši. Dalito.sk na očkovanie proti chrípke upozorňuje ministerstvo od januára 2020.

V ČR už prioritne očkujú rizikové skupiny nad 65 rokov a chronických pacientov. Rozdelenie tohtoročnej svetovej produkcie vakcín závisí od minuloročného odberu každého štátu. V ČR sa minulý rok nechalo zaočkovať 6% obyvateľov.

„Bohužel doplácíme na náš nezájem o očkování v minulých letech, kdy se dodané vakcíny ani nevyužily. Společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsme od jarních měsíců, tedy od začátku epidemie koronaviru, dělali maximum v komunikaci s výrobci, abychom je přesvědčili o navýšení dodávek do ČR. Výsledkem je 170 000 vakcín navíc,“ uviedla hlavná hygienička ČR Jarmila Rážová.

Záujem o očkovanie je veľký a tak MZ ČR dodatočne vyjednáva do krajiny ďalšie dodávky.

Slovensko rokuje

Na Slovensku sa podľa Úradu verejného zdravotníctva SR pred sezónnou chrípkou dalo minulý rok zaočkovať 4,4 % obyvateľov, čo je jedna z najnižších zaočkovaností v Európe.

“Ministerstvo zdravotníctva situáciu ohľadom dostupnosti vakcín iniciatívne rieši a monitoruje. Vakcíny sú a budú dodávané na Slovensko vo viacerých vlnách. Po preverení nám jeden z výrobcov dokonca garantoval pre Slovensko takmer o 20% väčšiu pripravenosť z hľadiska počtu očkovacích látok ako vlani. V prípade potreby vie trh takisto operatívne zareagovať,” reagovala na otázku Dalito.sk Zuzana Eliášová, hovorkyňa MZ SR.

Rezort rezolútne odmieta dezinformácie ohľadom svojej nečinnosti v tejto oblasti. Dalito.sk sa zodpovedných, od nástupu nového koronavírusu, pýtalo, ako sa pripravuje na zásobovanie krajiny ohľadom vakcín proti sezónnej chrípke. Pravidelne od januára, keďže bol vysoký predpoklad, vzhľadom na pandémiu COVID-19, že sa záujem o očkovanie enormne zvýši.

„Stojíme za pacientom aj pri dostupnosti týchto vakcín a situáciu iniciatívne riešime,“ povedala Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.

MZ SR trvá na tom, že mu záleží na dostupnosti prevencie pre ľudí. Uviedlo, že situáciu dôsledne monitoruje a v prípade potreby aktívne komunikuje s výrobcami vakcín.

Kedy očkovať

„Ideálním termínem pro očkování je říjen a listopad. Rozhodně není nutné se jít očkovat hned 1. října, prosím tedy občany, aby svou návštěvu lékaře rozložili do nadcházejících týdnů. Očkovat lze až do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože virus chřipky se neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat,“ uviedla hlavná hygienička ČR Rážová.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí hovorí o účinnosti očkovania 4 až 6 mesiacov, preto odporúča očkovať až koncom októbra.

Rozhovor aj o vakcínach proti sezónnej chrípke z júna 2020: