Česko na Ukrajincoch významne zarába. Väčšina z utečencov vôbec nepožiadala o humanitárnu dávku

Slovensko-ukrajinská hranica. Na snímke vyrúbaný pás je "zelená" slovensko-ukrajinská hranica. Za hranicou vpravo je Ukrajina. Vyšné Nemecké 19.1.2007/foto: TASR - Milan Kapusta
DALITO -

Väčšina z ukrajinských utečencov v Česku sú ženy, zhruba dve tretiny pracujú a podnikajú. K predĺženiu dočasnej ochrany sa v Českej republike registrovalo spolu 320 304 ukrajinských utečencov, 90 % z nich opakovane. Výrazne medzi nimi prevládajú ženy.

Najviac utečencov býva v Prahe, Brne a Ostrave, dve tretiny pracujú alebo podnikajú. Viac ako pätina počíta s trvalým návratom na Ukrajinu po skončení vojny. Dáta vyplývajú z výskumu (27. 9. 2024), ktorý pre Ministerstvo vnútra ČR spracovalo Centrum pre výskum verejnej mienky Sociologického ústavu AV SR a financoval ho UNICEF. Dalito.sk o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra ČR Adam Rözler.

Ako sú na tom ukrajinskí utečenci s pracovnou aktivitou, jazykovými znalosťami, bývaním, službami uľahčujúcimi integráciu či prípadnými plánmi s návratom na Ukrajinu. Odpovede na tieto otázky priniesol anonymný dotazník, na ktorom sa zúčastnili ukrajinskí utečenci.

„Okrem aktuálneho počtu utečencov napríklad vieme, že zhruba 66 % z nich pracuje či podniká, viac ako dve tretiny z nich vôbec nežiadali o humanitárnu dávku a významne sa zlepšuje aj ich znalosť slovenského jazyka,“ uviedol český minister vnútra Vít Rakúšan. Prieskum slúžil ako podklad pre výskum financovaný fondom UNICEF. Výskum a záverečnú správu pre ministerstvo spracovalo Centrum pre výskum verejnej mienky Sociologického ústavu AV ČR.

Základné zistenia

  • Na dotazníku sa zúčastnilo 13 835 osôb vo veku od 15 rokov, z ktorých prevažovali osoby vo veku od 18 do 35 rokov (tvorili 52 %).
  • Na predĺženie dočasnej ochrany sa v roku 2024 registrovalo celkom 320 304 osôb, z ktorých výrazne prevažovali ženy (tvorili tri pätiny). Celkom 90 % utečencov sa na predĺženie dočasnej ochrany registrovalo opakovane.
  • Utečenci najčastejšie pochádzajú zo Zakarpatskej a Charkovskej oblasti či z Kyjeva.
  • Najväčšia časť utečencov sa zdržiava v troch najväčších mestách Českej republiky, v Prahe, Brne a Ostrave, pričom viac ako štvrtina utečencov býva v Prahe (26 %). Tri štvrtiny osôb bývajú v bytoch či domoch a 17 % žije na ubytovniach.
  • Medzi utečencami je pomerne vysoký podiel vysokoškolákov (46 %). Dve tretiny osôb starších ako 15 rokov v súčasnosti pracujú alebo podnikajú, pričom takmer 86 % z nich má prácu na plný úväzok.
  • Viac ako dve tretiny utečencov vôbec nežiadalo o humanitárnu dávku, pätina je príjemcom humanitárnej dávky. Častejšie humanitárnu dávku čerpajú z vekovej skupiny od 56 rokov vyššie.
  • V porovnaní s výsledkami z roku 2023 sa znalosť českého jazyka utečencov výrazne zlepšila. Takmer polovica z nich uviedla, že sa dohovorí v bežných situáciách. Najlepšie svoju znalosť jazyka hodnotili osoby vo veku od 15 do 17 rokov.
  • Čo sa týka návratu na Ukrajinu, takmer dve tretiny utečencov plánujú v Českej republike zostať aj po skončení dočasnej ochrany. Viac ako pätina počíta s trvalým návratom na Ukrajinu po skončení vojny.

(Ak sme vám pomohli s dátami, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: