Čo urobiť, aby ste sa po prekonaní Covid-19 dostali do kúpeľov

Dalito.sk/ilustračné foto: Kúpele Luhačovice

Všetci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a stále trpia takzvaným postcovidovým syndrómom nielen so silnými dýchacími ťažkosťami majú nárok na pobyt v liečebných kúpeľoch z verejného zdravotného poistenia. Jedinou podmienkou je, že pacienti museli mať závažný priebeh, ktorý si vyžadoval hospitalizáciu.

Najzávažnejším prípadom počas kúpeľnej liečby uhradia aj ubytovanie a stravu.

Učí sa nanovo dýchať

Nárok na kúpeľnú liečbu má na základe komplikácii po prekonaní Covid-19 aj Ingrid z Košíc.  To, že má Covid-19 sa dozvedela začiatkom roka 2021. 45-ročná žena bojovala s ochorením vyše týždňa doma, keďže sa jej zdravotný stav zhoršoval, skončila na pľúcnej klinike UNLP. 

„Mala som rozsiahly obojstranný zápal pľúc, prognózy boli veľmi nepriaznivé, ani na to nechcem pomyslieť. Jednak si v tej chvíli uvedomujete,  že ste veľmi chorý a čo sa môže stať a ešte vidíte, aké je situácia okolo s inými pacientmi. Okrem liekov a kyslíka som  však od prvej chvíle v nemocnici prišla do kontaktu s rehabilitáciami. Každý deň prišiel za mnou fyzioterapeut a primerane môjmu stavu sme cvičili. Každý lekár mi vysvetľoval, aké je to dôležité, aby sa pľúca nielen uzdravili, ale aj zotavili,“ hovorí pani Ingrid.

Akonáhle prekonala COVID-19 kontaktovala OFBLR na Tr. SNP, kde sa už niekoľko týždňov snaží dostať do niekdajšieho zdravotného stavu. Vie, že to môže trvať veľmi dlho. „Bolo pre mňa veľkým povzbudením, keď mi pri nedávnej kontrole na pľúcnej ambulancii lekárka povedala, že mám jednu z najlepších rőntgenových snímok pľúc, ktorú videla za posledný mesiac.“ Nárok na kúpeľnú liečbu má na základe komplikácii po prekonaní Covid-19 aj Ingrid z Košíc.

Pozor na komplikácie aj po mesiacoch

Počas celej pandémie epidemiológovia hlásia, že väčšina prípadov COVID-19 nemá vážne zdravotné prejavy a nevyžaduje si ani hospitalizáciu. Lekári a vedci však upozorňujú, že označovanie prípadov za „mierne“ môže mať za následok, že ochorenie ľudia začnú podceňovať.

Spravodajský portál ČT24 na základe vedeckých zistení informoval, že niektorý pacienti s COVID-19 pociťujú príznaky ešte veľmi dlhú dobu, alebo majú zdravotné komplikácie, ktoré sa u nich prejavia až po mesiacoch. diagnóze.

ČT24 prirovnala COVID-19 k ochoreniu ako borelióza, mononukleóza či encefalitída, po ktorých pacienti zdravotné problémy pociťujú ešte veľmi dlhú dobu.

Nárok na kúpele všetci komplikovaní

„Nárok na starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia majú pacienti, u ktorých po prekonaní infekcie COVID-19 pretrvávajú respiračné alebo nervovosvalové či pohybové ťažkosti,“ uviedol rezort zdravotníctva cez hovorkyňu Zuzane Eliášová.

Zdravotné poisťovne rozdeľujú covid pacientov do dvoch skupín, A a B. Do ktorej skupiny pacient patrí rozhodne jeho ošetrujúci lekár, ktorý bude žiadosť o kúpeľnej liečbe vypisovať.

Dôvera má prvých v kúpeľoch

Kým v roku 2019 celkovo ZP Dôvera schválila 19 950 kúpeľných návrhov, v roku 2020 to bolo práve pre covid pandémiu iba 15 270 návrhov. Najčastejšími diagnózami boli vertebrogénny syndróm, poúrazové stavy, pooperačné stavy medzistavcovej platničky a obštrukčná choroba pľúc. Uviedol pre Dalito.sk PR špecialista Dôvera ZP Matej Štepianský s tým, že už vybavujú prvé kúpeľné návrhy klientov, ktorí prekonali Covid-19.

„Na základe doplnených indikačných skupín platných od 1.4. 2021 sme doposiaľ dostali 69 kúpeľných návrhov s postcovidovou diagnózou. Z nich bolo 21 schválených, pri 15 sme požiadali o doplnenie, tri boli zamietnuté a ostatné spracujeme v najbližších dňoch,“ spresnil Štepiansky s tým, že ich klientom covid najviac poškodil  dýchací, kardiovaskulárny (srdcovocievny) a nervový systém. Zdravotné problémy si budú môcť doliečiť v kúpeľoch podľa toho, na akú liečbu sa zameriavajú.

„Každé kúpele majú svoju špecializáciu a vyber závisí od zdravotných problémov pacienta,“ spresnil hovorca Dôvery s tým, že pacient sa sám neprihlasuje. „Návrh na kúpeľnú liečbu podáva do zdravotnej poisťovne jeho lekár. Pacient musí splniť podmienky určené indikačným zoznamom, teda jeho zdravotný stav si musí vyžadovať ďalšiu liečbu v kúpeľoch.“

Do kúpeľov už aj VšZP

Na nápor postcovidových kúpeľných klientov sa pripravuje aj najväčšia štátna zdravotná poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá v roku 2019 celkovo na liečenie vyslala 46 239 klientov. Počas pandemického roka 2020 to už bolo iba 34 078, teda menej o 12 161 poistencov.

V indikačnej skupine VII  rok 2019 – 21 758, rok 2020 – 16 484

        V    rok 2019 –   5 631, rok 2020 –   4 175

        II    rok 2019 –   6 176, rok 2020 –   4 316

Hovorca VšZP Matej Neumann uviedol, že od nového roka 2021 sa zatiaľ najviac klientov liečilo v Turčiansky Tepliciach, Bojniciach a Dudinciach. V minulom roku však ešte nikto s postcovidovým syndrómom.

„Tohto roku sme zatiaľ dostali 163, z toho sme schválili 76. Vzhľadom na účinnosť novelizácie zákona, dátum rozhodnutia u postcovidových poistencov je od 30. marca 2021, čerpanie kúpeľov za 4/2021 zatiaľ nie je vo faktúrach,“ spresnil štatistiku Matej Neumann. Aj pri VšZP je to podobné ako v Dôvere, najčastejší dopad mal Covid- 19 na pľúca, srdce, pohybové a nervové ústrojenstvo.

„Klient si môže vybrať v skupine A z kúpeľných zariadení, ktoré požiadali VšZP o zazmluvnenie postcovidových indikačných skupín II 12.;V 9.;VI.15;VII 12 a v skupine B o IS V/10 a IS IX/4 – klient dostáva domov zoznam PLK a vyberá si kúpeľné zariadenie sám – aj komunikuje s kúpeľným zariadením sám. Všetky tieto novelizované indikačné skupiny sú terminované a je možné ich uhrádzať z prostriedkov verejného zdravotného poistenia iba raz,“ vysvetlil princíp výberu liečebných kúpeľov hovorca VšZP.

Zopakoval, že návrh na kúpeľnú starostlivosť –  post covidovú  – podáva pacient  na základe odporučenia odborného lekára, ktorý mu ho priamo aj vystaví.

„V prvom rade ide o klientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom infekcie a o klientov, ktorým sa zdravotný stav následne skomplikoval. Podľa toho je aj vystavený návrh na kúpeľnú starostlivosť – II. Kardiorespiračné, V – respiračné, VI – nervovoslavové, VII. – pohybové a IX – duševné,“ doplnil Matej Neumann z VšZP. ZP UNION na naše otázky nereagovala.

 COVID nielen o pľúcach

Britskí vedci z University College London (UCL) sa najnovšie domnievajú,  že koronavírus stojí aj za prípadmi poškodenia mozgu. Prekvapil ich totiž vysoký počet covidpacientov na neurologických oddeleniach. Skúmali 40 pacientov vo veku 16 až 85 rokov. U niektorých zistili mozgovú mŕtvicu, prechodnú mozgovú dysfunkciu s delíriom a vzácne ochorenie akútna diseminovaná encefalomyelitída (ADEM). Do sveta potom vyslali kolegom signál, aby sa nezameriavali iba na respiračné ochorenia, ale hľadali aj iné spojitosti aj úmrtím s covid-19.

Opis „mierny“ (priebeh) je podľa  serveru  The Hill nesprávny a realita môže byť nakoniec úplne iná. Za mierne prípady mnohé krajiny označujú tie, ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu, z vedeckého hľadiska je to však veľmi zavádzajúci pojem, pretože ľudia s miernymi príznakmi ochorenie často nezvládajú tak, akoby niekto očakával, píše spravodajský portál ČT24 s tým, že časť týchto pacientov sa nakoniec do nemocnice aj tak dostane. Upozornil aj na správy o prípadoch zrazenia krvi,  nečakanej mŕtvici aj u veľmi mladých ľudí. U detí sa zasa objavujú vyrážky a iné symptómy, ktoré už lekári spájajú s koronavírusom. Odborníci už upozorňujú, že symptómy sa môžu vrátiť aj po mesiacoch po vyliečení z COVID-19 a pacient môže skončiť bez motoriky.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)